2019 Eurovision Favorilerimiz – Top 10 – BuMesele

2019 Eurovision Favorilerimiz – Top 10

2019 Eurovision Şarkı Yarışmasına 1,5 ay kala, geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da favori şarkılarımızdan oluşan bir Top 10 videosu ile karşınızdayız. Yarışma gecesine kadar şarkılardan haberimiz olmadığı 80’li ve 90’lı yılların aksine, artık bütün ülkelerin şarkılarını yarışmadan aylar önce dinleme şansı buluyoruz. Bu durum bize şarkıların stüdyo versiyonları ile şarkıcıların canlı performansı arasında karşılaştırma yapma şansı veriyor.

Misal geçtiğimiz yıl stüdyo versiyonlarına ve video kliplere göre yaptığımız değerlendirmede 1. sıraya yerleştirdiğimiz Yunanistan sahne performansı açısından o kadar sınıfta kalmıştı ki, yarı finalde şarkıyı duyar duymaz eleneceğini düşünmüştük. Bu sene de pekala aynı durumlar gerçekleşebilir, ve bu listede üst sıralarda yer verdiğimiz şarkılar sahne performansı anlamında zayıf kalıp elenebilir. Hiç kimsenin şans vermediği bir şarkı ise geçtiğimiz yıl Moldova örneğinde olduğu gibi yarışmayı ilk 10’da tamamlayabilir.

Eurovision şarkı yarışması artık eskisi gibi tek gecelik bir şov değil. Aksine öncesi, sonrası, hazırlıkları, tanıtımları ile adeta aylar süren bir maraton.

Defalarca dinlenme sonrası bile sıkmayan, uzun ömürlü şarkılar bu yarışta avantajlı olacaktır. Yeri gelirse önümüzdeki süreçte yeni değerlendirmeler yapabiliriz.

Geri sayımımıza geçmeden önce küçük bir hatırlatma yapalım. Eğer videomuzu 30 Nisan 2019’dan önce izliyorsanız büyük izleyici anketimizde oy kullanmak için hala şansınız var. Kendi favorinizi zirvede görmek istiyorsanız, açıklama kısmındaki linke tıklayarak oyunuzu kullanın ve sizlerin oylarıyla şekillenecek olan “izleyici favorileri” listesine katkıda bulunun.

Bu küçük notun ardından işte karşınızda bizim şimdiye kadarki 10 favori şarkımız. İyi seyirler.

10- Estonya / Victor Crone / Storm: Geçen yıl çok farklı bir şarkıyla şansını deneyen Estonya, bu sene tarzını değiştirse de yine iyi bir şarkıyla karşımızda.

9- Hollanda / Duncan Laurence / Arcade: Bu sene yarışmada oldukça iyi slow şarkılar olacak. Duncan Laurence’ın şarkısı da bu slowların en iyilerinden biri.

8- Arnavutluk / Jonida Maliqi / Ktheju Tokes: Jonida sahne performansının güçlü olduğunu zaten kanıtladı ancak daha Aralık ayında belli olan Ktheju Tokës, biraz eskimiş olmanın dezavantajını yaşayabilir.

7- Azerbaycan / Chingiz / Truth: Azerbaycan yine çok başarılı bir şarkıyla karşımızda. Geçen seneki yarı final performansından ders çıkarırlarsa iddialı olabilirler.

6- İsveç / John Lundvik / Too Late for Love: Bu şarkıyı dinledikçe daha çok seviyoruz. İsveç’in jüri oylamasında yine ilk 3’te yer alacağını düşünüyoruz.

5- İspanya / Miki Nunez / La Venda: Miki’nin pozitif enerjisi ile gecenin en eğlenceli performanslarından birini ortaya koyacağını şimdiden görebiliyoruz.

4- Norveç / KEiiNO / Spirit In The Sky: Norveç’in şarkısı ilk duyduğumuz andan itibaren en sevdiğimiz şarkılardan biri. Açıkçası biz bu şarkıyı Rybak’ın geçen yılki şarkısından daha çok beğendik.

3- Rusya / Sergey Lazarev / Scream: Sergey Lazarev kendisinden hareketli şarkı bekleyenleri ters köşeye yatırsa da “Scream” her dinleyişimizde daha çok hoşumuza gidiyor.

2- Güney Kıbrıs / Tamta / Replay: Tamta’dan geçen sene Eleni’nin ortaya koyduğu kadar iyi bir sahne performansı gelir mi bilemiyoruz ancak Replay de Fuego kadar iddialı bir şarkı.

1- İsviçre / Luca Hänni / She Got Me: İsviçre bu sene de Eurovision’u kazanamazsa ne zaman kazanacak bilemiyoruz. Her şey Luca Hänni’nin sahne performansına bağlı. Performans güçlü olursa, bu şarkıda yarışmayı kazanacak potansiyel fazlasıyla mevcut.

Liste dışında kalan ve sürpriz yapabilecek isimler de var. Daha önce de belirttiğimiz gibi sahne performansları belirleyici olacak. İtalya ve Portekiz’in elde edeceği dereceleri özellikle merak ediyoruz. Görünümleriyle dikkat çeken LGBT bireylerin daha önce elde ettiği başarılı derecelerden yola çıkarak Bilal Hassani’nin yarışmayı yüksek bir yerde bitireceğini varsayabiliriz. Bize göreyse Bilal’in şarkısı Diva yada Rise Like a Phoenix kadar başarılı değil.

Sizler de fikirlerinizi yorum kısmında bizlerle paylaşın! Videomuzu izlediğiniz için teşekkürler! Yeni videolarda görüşmek üzere. Hoşça kalın!

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.