Akıllı Telefonlardaki Kısa Yollar, Kullanımları, İşe Yarıyor mu? – BuMesele

Akıllı Telefonlardaki Kısa Yollar, Kullanımları, İşe Yarıyor mu?

Akıllı telefonlar çıktı çıkalı her geçen gün yeni bir özellikten haberdar olur olduk. Hayatımızın uyku dışında kalan kısmını büyük ölçüde ele geçiren telefonlar ile ilgili birçok kısa yol, bilinmeyen yol gibi yazılar okudum, videolar izledim. Kimileri yalnızca Andorid kimileri yalnızca Ios telefonlar için geçerli olan bu özelliklerden hangilerini biliyor ya da hangilerini kullanıyorsunuz? Ben bu yazıda gördüklerimin ne kadar işe yarayıp yaramadığını denemek ve sonuçları sizlerle paylaşmak istedim.

Hayatınızı kolaylaştıracak bahsedilen özellikler ve işe yarayıp yaramadıkları ile ilgili deneyimlerim şöyle;

15- Hızlı Şarj; Telefonunuzda ne kadar az program açıksa o kadar hızlı şarj olacaktır. Bu yüzden tek tek uygulamaları, interneti kapatmak yerine, uçak moduna alırsanız, çok daha kısa sürede telefonunuzu şarj edebilirisiniz. I Phone kullanıcısıysanız ve I Padiniz de varsa I Padinizin adaptörünü de kullanabilirsiniz. Herhangi bir sıkıntı yaşatmadan telefonunuzu daha hızlı şarj edebilirisiniz.

Telefonunun şarjı ile ilgili ufak birkaç bilgi daha. %100 e kadar şarj olan telefonununuz tam dolu pildeyken şarjda tutmaya devam etmeyin. Bu en çok ne zaman olur? Gece şarja bırakırsanız telefonun pili uzun süre %100 de kalır bu da batarya ve telefon için iyi bir durum değil.

Bir de şarj ederken telefonunuz ısınıyorsa mümkün olduğunca telefonunuzun kılıfını çıkarın. Özellikle I Phone telefonların kılıfsız şarj edilmesini öneriliyor. Yaz aylarında ya da güneşin direkt vurduğu bir ortamda mecburen şarj etmek zorundaysanız kılıfı üstünde kalsın tabi. “Bu şekilde uyguluyorum bana kalırsa doğru”

14- Reklamları kapatmak; Aslında ücretli olan uygulamaları ücretsiz olarak kullanıyorsanız, birçok reklam ile karşılaşırsınız. Oyun oynarken ya da sevdiğiniz uygulamayı reklam görmeden kullanmak istiyorsanız, yapmanız gereken şey sadece telefonunuzu uçak modunda almak ve keyfinize bakmak. “Bu şekilde kullanıyorum. Eğer oyun internet dışında da oynamaya müsait ise kullanılabilir. Şarjı da daha uzun süre gidiyor.”

13- Sinyal Arttırma; Telefon görüşme sırasında operatörünüzle ilgili sinyal problemi yaşıyorsanız yüksek bir yerlere çıkmak bir çözüm olabilir. Ancak bu her zaman mümkün olmayabilir. Bunun için telefonunuzdaki ses kalitesini daha yüksek hale getirebilmek için telefonunuzdan *3370# tuşlamanız yeterli. Ancak unutmayın ki yalnızca I Phone kullanıcılarının yararlanabileceği u özellik bataryanızı daha çabuk bitirir. Bu nedenle işiniz biter bitmez iptal etmek için #3370# tuşlayın. “Denedim, evet sinyal işaretlerini arttırıyor. Şarjı daha çabuk bitirdiği için çok zor durumda kalmazsam kullanmam.”

12- İnternet sayfasını kaydetmek; maalesef bu kural yalnızca android telefon kullananan için geçerli. İnternet üzerinden okumak istenilen yazıları kaydedip sonradan vakit buldukça okumanız mümkün. Kaydetmek istediğiniz sayfasındaki’indir butonuna basmanız yeterli. İos’ta ise ancak ekran görüntüsü alıp fotoğraflardan okuyabilirsinizL “Android telefonlar bu konuda bir hayli şanslı I phone kullanıcısı olarak ben de muzdaribim.”

11- Zaman Ayarlayıcı; Yalnızca andorid telefonlarda olan zaman ayarlayıcı özelliği nedir? Uyurken müzik dinlemeyi sevenlerdenseniz saat uygulamasından müziği dinlemek istediğiniz süreyi ayarlayıp ‘çalmayı durdur’ butonuna tıklarsanız müzik bütün gece çalmamış olur ve siz uyuduktan sonra kendi kendine kapanır. “Yine güzel ve kullanışlı bir android özelliği. I phone’da maalesef yok. Yalnız zamanlayıcıyı ayarlarken ses ayarını sessiz yapmayı unutmayın. Çünkü müzik kapanınca bu defa zamanlayıcının sesi geliyor.”

10- Mesajı toplu olarak silme; Salla mesajda geri git özelliği ile akılı telefonunuzu sağa sola sallarsanız geri al tuşuna ulaşırsınız ve yazdığınız mesajı kolayca silebilirsiniz. “Bu özellik android telefonda çalışmadı. I phone telefonlarda işe yarıyor.”

9- Misafir Modu; Artık herkesin her türlü bilgisi bu telefonlara kaydedilmeye başladı. İletişim bilgileri, iş ile ilgili elektronik postalar, mesajlar, sağlık bilgileri, önemli notlar vs. bütün bu bilgilerin yer aldığı telefonunuzu çocuklarınıza vermeniz gerekirse ne yapmalısınız! Maalesef çocuklara vaktinden çok önce bu telefonlar veriliyor. Sağlıklı olmadığını herkes bilse de neredeyse tüm ebeveynler bunu yapmaya devam ediyor. O kısmı sizlerin kararı ancak burada size söylemek istediğim şey, telefondaki verilerinizin güvenliği ile ilgili ne yapabileceğimiz.

Okuduklarıma göre, android telefonlarda kullanabileceğiniz bir özellik misafir modu. “Telefonunuzdaki önemli bilgilerin korunması amacıyla ayarlar (settings) bölümünde güvenlik kısmına (security) giderseniz misafir modunu (guest mode) etkinleştir kutucuğunu işaretlerseniz verileriniz, bilgileriniz güvende olur ve silinmez.” Minvalinde bilgiler gördüm ve sevindim. “Ancak bu işe yarayabilecek olan güzel özellik denediğimde maalesef ki çalışmadı.”

8- Imei numaranızı öğrenmek; Hem android hem de ios telefonlardan *#06# tuşlarını tıklayarak, Uluslararası Mobil Cihaz Kimlik Numaranızı öğrenebilirsiniz. Imei numaranızı bilmek neden önemli? Eğer bu numarayı bilirseniz telefonunuz çalınır ya da kaybolursa bu numarayı kullanarak telefonunuzu kilitleyebilirsiniz. Bu özelliği kullanarak bulduğunuz kodunuzu da kendinize elektronik posta gönderebilir ya da bu tür bilgileri sakladığınız bir yer varsa orada muhafaza edebilirsiniz. “Denemesi çok kolay ve risksiz bir özellik. Denedim ve imei numaramı kaydettim. Ne zaman lazım olacağı belli olmaz.”

7- Gizli Numara; Bu defa yalnızca ios telefonlarda çalıştığı iddia edilen bir yalanı paylaşmak istiyorum. *#30# kodunu tuşlarsanız numaranızı gizleyebilirsiniz gibi birçok paylaşım var. Ancak denediğinizce göreceksiniz ki böyle bir kod yok. Bilin ki; bu kodu kullanarak numaranızı gizlediğinizi zannetmeyin. Aynı kodu sizi gizli bir numara ararken kullanırsanız kim olduğunu göstereceği bilgisi paylaşılıyor ki daha ilkini yapamamış olan bu kodun böyle bir işe yarayacağını hiç sanmıyorum.

6- Kendi Konuşmalarınızı Dinleyin; Yalnızca android telefonlarda geçerli olduğu iddia edilen bu özelliğe göre, *#*#8351#*#* kodunu tuşlayarak son 20 telefon görüşmesindeki kendi konuşmalarınıza ulaşabiliyorsunuz. “Denedim ve hatalı tuşlama yaptınız diye bir kayıtla karşılaştım. Bu özellik de çalışmıyor.”

5- Servis Merkezi Numarası; I phone kullanıcıları için; *#5005*7672# çıkan sonuç; +905598008000 “Çalışıyor.”

4- Çağrı Yönlendirme; I phone kullanıcıları, #21# iptal için de aynı kod, “Denedim, çalışıyor.”

3- Sesli Mesaja Yönlendirme; I phone kullanıcıları, *#21#, iptal içinde aynı kod, “Denedim, çalışıyor.”

2- Beklemeye Alma; I phone kullanıcıları, *43# iptal etmek için #43#, “Denedim, çalışıyor.”

1- Servis Menüsü; android telefonlarda *#0011#, “Denedim, çalışıyor.”

Geri dönüşü olmayan bu özellikleri kullanmadan önce iyi düşünün. Bir de bu kodalar yalnızca android telefonlarda kullanılır bunu da unutmayın.

Fabrika Ayarlarına Dönmek İçin;*#*#7780#*#* tabi ki lazım olmadığı için denemedim.

Format Atmak İçin; *2767*3855# tabi ki lazım olmadığı için denemedim.

Bu yazıyı paylaşın!
3 Yorum

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.