Akla Zarar Serdar Ortaç Şarkıları Top 10 – BuMesele

Akla Zarar Serdar Ortaç Şarkıları Top 10

Sayısız şarkı yazıp besteleyen, birçok şarkıcının da akıllara yer eden şarkılarının sahibi olan Serdar Ortaç, yazdığı sözlerdeki anlaşılmazlık ve tezatlıklar ile nam salmıştır.

Bu konuda olumsuz eleştiriler alsa da şarkıcının sevenleri fazla olacak ki, 1994 yılında ilk albümü ‘Aşk İçin’ yayınlandığından beri Türk Pop Müziğinin önemli isimlerinden biri olarak anılıyor.

Son albümünü 2016 yılında yayınlayan şarkıcı, çıkış yaptığı günden bugüne Kral TV Video Müzik ödülleri başta olmak üzere, birçok Altın Kelebek ve Mü-Yap Müzik Ödüllerine de layık görüşmüştür.

Listede yer alan şarkıların tamamının sözleri ve birçoğunun müzikleri Serdar Ortaç’a aittir. Kendisinin seslendirdiği ancak beste ya da güftesinde imzası bulunmayan şarkılar liste dışı bırakılmıştır.

Öyleyse, çoğunlukla yaz şarkıları yapan, önce hava, sonra su ve son olarak toprağa düşen cemrenin ardından yazın geldiğinin habercisi sayılan Serdar Ortaç’ın akıl almayan şarkıları hangileri?

10 numara, Nankör; Şarkıcının 2015 yılında çıkan, ‘Çek Elini Kalbimden’ ve 6 remix çalışmadan oluşan  ‘Serdar Bizi Diskoya Götür’ adlı albümlerinde yer alan bir şarkı. Eşi Cloe ile Bodrum’da çekilen klip şarkısının sözleri bol kafiyeli ve bir o kadar karmaşık.

“Aramızda bir sürü düşman var

Sürü nankör var

Ve bakan kör var

Yanımda aşkı bilen sensin

Hak eden sensin

Sana borcum var”

9 numara, Sulu Göz; Deniz, kum ve güneşin hakim olduğu klip ile Serdar Ortaç izleyiciyi şaşırtmıyor. Son albümü Gıybet’te yer alan, adeta yaz akşamları için yapılmış bir şarkı.

“Pembe yanaklarını, pamuk dudaklarını.
Öpsem kendimden geçsem, aşkım dudaklarını.
Unutmuşsun bir günde, o mutlu gecemizi.
Aşkın her gün kalbimde.
Ey aşk kucakla bizi.
Tanrım kucakla bizi.”

8 numara, Üzecek Adam Çok; Şarkıcının, 2012 yılında yayınlanan ‘Ray’ adlı albümün ilk klip şarkısıdır. Sözlerini yazdığı şarkının klibinde iki yıl sonra evleneceği müstakbel eşi Cloe de kendisine eşlik etmiştir.

“Sana dün gece asılı kaldım

Yüreğine yazılı kaldım

Daha sıkı kazı diyorsun

Silecek adam çok”

7 numara, Yar Diye Diye; 1999 yılında yayınlanan, en çok satan albümlerinden olan ve en iyi slow şarkısının adını verdiği ‘Bilsem Ki’ de yer alan 12 şarkıdan biridir. İkilemde kaldığı şarkının sözleri yeterince kafa karıştıracak cinsten.

 “Yar diye diye, yandım bir yar var diye.
Bu yaşımda azdım diye, açıkta kaldım,
Koynumu sarar diye,
Fazlası zarar diye,
En azı karar diye açıkta kaldım.”

6 numara, Balım; ‘Çek Elini Kalbimden’ adlı albümünden, sözleri Serdar Ortaç’a ait bir şarkı. Klibi çekmek üzere Bükreş’e giden ve Rumen şarkıcı Otilia ile düet yapan Ortaç, stüdyo ortamındaki güneş gözlükleri ve dansıyla bir Serdar Ortaç klasiği dedirtiyor. Sonlara doğru bir de rap kısmı var ki akıllara zarar. (3,10?)

“Kimse sana canım cicim balım demesin

Kıskanırım seni başka biri sevmezsin

Ben gülerim bırak hayat sana gülmesin

Dudak benim başka kimse onu öpmesin”

5 numara, Mikrop; 2010 yılında yayınlanan  ‘Kara Kedi’ albümünden bir şarkı. Biraz atar yapan biraz tavsiye veren şarkının klibinde Serdar Ortaç takım elbiseli de olsa alışılagelen dansları ile izleyicisini şaşırtmıyor. Şarkıyı dinlerken adı dilinizin ucunda olan başka bir şarkısını dinliyormuş gibi hissedebilirsiniz ancak bu zaten Serdar Ortaç şarkıları denince akla ilk gelen özelliklerden biri.

“Gidiyorsun iki kapı öteye
Dönüyorsun bir acemi köleye
Güvenirsen her önüne gelene yüzün aklanmaz

Sana bir önerim olacak hayatından mikropları at”

4 numara, Dansöz; 2006 yılında yayınlanan, 17 şarkıdan oluşan ‘Mesafe’ albümünde yer alan eser, aynı yıl, ‘Yılın Şarkısı’ dalında ‘Altın Kelebek’ ödülüne layık görülmüştür. Şarkının hakkını verecek şekilde bol dansın ve kıvırmanın yer aldığı klip, aslında diğer kliplerinden pek de farklı değil.

“Hadi diyelim birçok deli sevdi
Senin için her şeyi her şeyi verdi
Ya bir gün olur sana bel kıvırırsa?
Binlerce dansöz var…”

3 numara, Cımbız; Kaşını çekeceğini, yasını tutacağını, sahneye çıkacağını, güzel bir aşk yapacağını ve aklını alacağını vaat eden şarkının sözleri Serdar Ortaç’a ait. 6 bornozlu güzel kızla başlayan klip, Serdar Ortaç denince akla gelen klip kavramını tamamen yansıtmış.

“Cımbız, cımbız çekeceğim kaşını

Belki bir anda şeklin değişir

Kızma be aşkım, tutacağım yasını

Sen de gidersin, gündem değişir.”

2 numara, Poşet; 17 şarkının bir tanesi hariç hepsinin sözünü yazdığı ‘Kara Kedi’ albümünün çıkış şarkısıdır. Aynı zamanda ilk klip şarkısı olan ‘Poşet’ sözlerindeki anlaşılamayan derin anlamı ile kesinlikle 1 numara olacak derken, şarkıcının son dönemdeki şoku nedeniyle listemizde iki numara yer alıyor.

“Ben ne sana taparım ne seni ararım ne trip atarım

Sen ne beni oyala ne omuz ovala işime bakarım

Ben o nazı çekemem günaha giremem kötü söz edemem

Aşk bu kızıl ötesi yaralı müzesi hareket edemem”

1 numara, Yüzyılın Aşkı; Tüm rakiplerini geride bırakarak bir numaraya oturan ‘yüzyılın şarkısı’ Sinan Akçıl ile düet yaptığı “Yüzyılın Aşkı”;

“Eyyo eyyo eyyo yüzyılın aşkı geliyor

Eyyo eyyo eyyo kanatsız o, melek mi o?

Eyyo eyyo eyyo yüzyılın aşkı geliyor

Eyyo eyyo eyyo bak herkes aşk kesin diyor.”

Şarkı, sözlerindeki derinlik ile yerini hak eden bir eser. Tabi bu birincilikte Serdar Ortaç’a eşlik eden söz yazarı ve besteci Sinan Akçıl’ın yeri de elbet yadsınamaz.

Seveniyle sevmeyeniyle, yıllardır müzik piyasasında yer alan Serdar Ortaç, şarkıları her yaz hit olan, albümleri uzun yıllar çok satan listelerine girmiş, her klibi milyonlarca kez dinlenen bir şarkıcı. Biz listemizde, müziğini ve birkaç sözünü duyduğunuzda bile ‘İşte Bu Serdar Ortaç Şarkısı’ dedirtebilen şarkıcının, kafaları karıştıran sözlerinden oluşan şarkılarını listeledik. Bizim aklımıza ilk gelenler bu şekilde. Sizin de anlam veremediğiniz şarkı sözleri varsa bizlerle yorum kısmında paylaşın.

Her hafta yeni bir Top 10 listesi ile karşınızda olmaya devam edeceğiz. Kanalımıza abone olduğunuz ve videolarımız izlediğiniz için teşekkürler.

 

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.