Altın Kelebek Ödül Töreni Neden Ertelendi? Perde Arkası! – BuMesele

Altın Kelebek Ödül Töreni Neden Ertelendi? Perde Arkası!

Türkiye’nin en önemli ödül törenlerinden biri olan, ve 8 Aralık 2019 tarihinde yapılması beklenen 46. Altın Kelebek Ödül Töreni, belirsiz bir tarihe ertelendi.

Bu kadar köklü bir törenin bu şekilde törene günler kala ertelenmesi bizim için çok şaşırtıcı ve anlamlandırması zor bir gelişme oldu. Daha şaşırtıcı olan ise yıllardır yapılan böyle bir törenin, bu şekilde ertelenmesinin medyada yeterince yer bulmaması oldu. Törenin ciddiyetine ve prestijine gölge düşürecek kadar önemli olan bu gelişmenin, sanki hiç yaşanmamış gibi, medya tarafından görmezden gelinmesi ve sessiz sedasız geçiştirilmeye çalışılması, en az olayın kendisi kadar merak uyandırıcı.

Bu süresi belirsiz ertelemenin iptale kadar gidip gitmeyeceğini biz de sizler kadar merak ediyoruz.

Peki yılların prestijli ödül töreni ne oldu da ertelendi. İşte işi bu noktaya vardıran gelişmelerin kısa bir özeti.

Her şey deneyimli haber spikeri Didem Arslan Yılmaz’ın 2 ekim 2019 tarihli twiti ile başladı. Törene karşı isyan bayrağını çeken Yılmaz, attığı twitte şu ifadeleri kullandı: “Altın kelebek ödüllerine yine aday gösterilmişim. Ancak son yıllarda ‘tartışmalı’ ödül dağıtıldığı iddia ediliyor. Aday adaylığından çıkarılmak istiyorum. Çünkü sonuçları ‘önceden belli olduğu’ tartışmaları bitmiyor. Böyle ise, bu tiyatronun içinde yer almak istemem.”

Bu gelişmenin ardından Fox Tv Ana Haber Bülteni sunucusu Fatih Portakal da, Didem Arslan Yılmaz’a destek niteliğinde bir paylaşım yaptı: Portakal, attığı twitte şu sözlere yer verdi: #Altınkelebek’e aday adayı olduğumu öğrendim. Aday adaylığında yer alan ismimin çıkarılmasını istiyorum. Gerekçem, Didem Arslan’ın düşündüğü gibi sonucunun önceden belli olması. Yetkililer talebimi dikkate alırlar umarım. Oyununuzun parçası olmak istemiyorum”@Hurriyet

Bu iki ismin ardından Halk TV ana haber sunucusu İrfan Değirmenci ve Haber Global Genel Yayın Yönetmeni Erdoğan Aktaş da boykota katıldılar. İrfan Değirmenci açıklamasında: “Şampuan reklamınıza başka figüran, danışıklı dövüşünüze başka pehlivan bulun!” derken, Erdoğan Aktaş: “Gazetecilere bu kadar büyük terbiyesizlik yapan bir gazete, gazetecilik/habercilik ödülü veremez. Lütfen benim adımı Altın Kelebek’ten çıkarın #hurriyetgazetesi @PAKOdulleri” şeklinde bir twit attı.

İrfan Değirmenci’nin bu twiti atma sebebiyle ilgili açıklaması da dikkate değerdi: “Bunun tarafsız bir tören olduğu algısını yaratmak için bizim de isimlerimizi yazmışlar. Kullandırmak istemedim açıkçası.”

Son olarak Bloomberg HT’den Buse Biçer’in de katıldığı boykot sonrası Altın Kelebek Ödülleri, ileri bir tarihe ertelendi.

Son yıllarda sık sık tartışmalarla gündeme gelen Altın Kelebek, geçtiğimiz yıl da Haluk Bilginer’in Şahsiyet dizisindeki performansını görmezden gelmişti. Altın Kelebek’in pas geçtiği Bilginer, dünyaca çapında prestijli Emmy ödülünü kazanınca Altın Kelebek ödülleri bir kez daha sorgulanır oldu.

Sizler de bu konudaki görüşlerinizi yorum kısmında bizlerle paylaşmayı unutmayın.

İçeriklerimizi kaçırmamak için abone olabilir, yeni videolardan anında haberdar olmak için bildirim zilini açabilirsiniz. Bir sonraki videoda görüşmek üzere. Hoşça kalın!

Bu yazıyı paylaşın!
Bir Yorum

Bir Yorum Ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir