Bulaşık Makinesinde Yıkanmaması Gereken Eşyalar – BuMesele

Bulaşık Makinesinde Yıkanmaması Gereken Eşyalar

Ev hanımı da olsanız iş kadını da eve geldiğinizde o işler çoğunlukla hanımları bekler. Bu arada eşlerine yardımcı olan beyleri tebrik ediyorum 🙂 Bir gerçek var ki ev işlerinde hanımlara en çok fayda sağlayan, işlerini kolaylaştıran yardımcılarından biri şüphesiz bulaşık makinesi. Ancak çok sık kullanılan mutfak eşyalarınızdan bazılarını bulaşık makinesinde yıkamanız, makineye ya da en önemlisi sağlığınıza zarar verebilir. Peki nedir bu eşyalar?

1- Tahta maddelerden yapılmış malzemeler; Tahta kaşıklar, kesme tahtası, tahta saplı bıçaklar, kaşık, çatal vs. Yüksek sıcaklıkta bulaşıkları yıkayan makine, tahta eşyaları çatlatabilir ve çatlaklar bakterilerin oluşmasına neden olabilir.

2- Mutfak Bıçakları; Keskin kenarlı bıçaklar makinede yıkanırsa daha çabuk körelir.3- Porselen Takımlar; Desenli yemek takımlarınızı uzun süre makinede yıkarsanız üzerindeki kaplamalar aşınacaktır.4- Bakır ve Alüminyum Mutfak eşyalar; Bulaşık makinesindeki ısı ve deterjanın aşındırıcı etkisi bakır ve alüminyum eşyalarınızın renk değiştirmesine neden olabilir.5- Dökme Demir tavalar, tencereler; Dökme demir mutfak eşyalarını makinede yıkamanız paslanmalara neden olabilir. En doğru temizleme yöntemi, sıcak su ve sünger ile yıkamak ve hemen kurulamaktır.6- Yapışmaz tava ve tencereler; aynı şey yapışmaz özellikli eşyalar için de geçerlidir. Makinenin yüksek ısısı ve makine deterjanı bu ürünlerin yapışmaz özelliklerini bozabilir.7- Termoslar; İçeceklerin ısısını korumak amacıyla kullanılan termosların bulaşık makinesinin ısısına maruz kalması özelliklerini yitirmesine neden olabilir.8- Plastikler; Plastik kullanmak ne kadar zararlı olsa da evlerimizde plastik kaplar olabiliyor. Bulaşık makinesinde yıkanabilir dense de denmese de elde yıkarsanız çok daha iyi olur. Çünkü makine ısısı plastikteki zararlı toksinleri ortaya çıkarır.9- Etiketli Eşyalar; Yeni alınan mutfak gereçleri ya da üzerinde etiketi olan kavanozlar gibi eşyaları makinede yıkamayın. Bu etiketler sıcak su ile temasa geçtiğinde eriyip kalkar, o kağıtlar da makineyi tıkayabilir.

10-Kristal Bardaklar gibi kolay kırılan eşyalar; Bu tür ince ve ev hanımları için değerli olan eşyalarınız makinede yüksek sıcaklıktan çatlayabilir. Ayrıca matlaşır.Sizlerin de bildiğiniz eşyalar varsa yorum olarak paylaşın, paylaşın ki herkes faydalansın. Sevgiler.

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.