Eurovision 2020’de Rekabet Kızışıyor – Hurricane, Roxen, Stefania – Top 25 – BuMesele

Eurovision 2020’de Rekabet Kızışıyor – Hurricane, Roxen, Stefania – Top 25

Mart ayının ilk günleriyle birlikte Eurovision 2020’de rekabet de iyiden iyiye kızışmaya başladı. Bunu söylemekten biraz suçluluk duyuyoruz ama itiraf edelim, şu ana kadar dilimize en çok takılan şarkı “Hasta la vista” oldu. Sonunda Rotterdam’ı yıkabilirler mi bilemeyiz ama güçlü bir şekilde sallayacakları kesin.

Sırbistan’ın Hurricane grubu Beovizija yarı finalinde performans olarak sıkıntılar yaşasa da, finalde vites arttırıp ülkenin Eurovision temsilcisi olmayı başardı. “Hasta la vista” 2020 Eurovision’un şu ana kadarki en yüksek tempolu şarkısı ve bunca slow şarkı arasında kesinlikle dikkat çekecektir. Rotterdam’da bu performansı biraz daha yukarı taşıyıp, kostümler ve koreografiyi de biraz daha geliştirirlerse bu şarkının potansiyeli çok yüksek. Bakalım elde edecekleri sonuç da, dansları gibi Eleni’ye benzeyecek mi?

Roxen’in söylediği şarkılar içinde “Cherry Red”i bilinçli olarak sabote etmesi açıkçası pek hoş değildi. Geçen yıl da gördüğümüz üzere Romanya televizyonu TVR alengirli işler çevirmeyi seviyor. Şarkının en başından beri belli olduğu fazlasıyla göze batıyordu. “Alcohol You” bizim de beğendiğimiz iyi bir şarkı, ancak Roxen’in performansı stüdyo kaydının altında kaldı. Yarışmaya kadar üzerine koyacağını umuyoruz.

İzlanda geçen sene Hatari’de olduğu gibi bu sene de orijinal bir performans ile karşımızda. Hafif dozda trolleme içeren dans figürleri oldukça eğlenceli. Şarkının melodisi ve sözleri de güzel. Özetle burada şikayetçi olunacak bir durum yok.

Yunanistan adına Stefania’nın şarkısı fena değil ama aklımızda bundan önce bahsettiğimiz 3 şarkı kadar yer etmedi. Yunanistan’ın 2 yıldır geleneksel tarzından kopmuş olmasına da ayrıca itirazımız var.

Hırvatistan ve Estonya’nın şarkıları kötü değil ama rakiplere baktığımızda normal şartlarda yarı finali geçmeleri çok zor. Sanıyoruz standart altında kalmaya devam ettikleri sürece Estonya’nın her temsilcisini 2018’deki Elina Nechayeva ile kıyaslamaya devam edeceğiz.

Moldova ulusal final performansına bakarak yorumlanması imkansız bir ülke. Kurdukları sahnenin akustik kalitesi düğün salonlarından bile daha kötü. 2 yıl önce DoReDos grubunun ulusal final performansına baktığımızda onlar da aynı sıkıntıyı yaşamıştı. İş Eurovision’a geldiğindeyse ortalığı birbirine katıp ilk 10’a girmeyi başarmışlardı. Natalia Gordienko’nun şarkısı klibini izlediğimizde aslında hiç de fena değil. Ancak bahsettiğimiz problemlerden dolayı sahnesi anlam veremediğimiz derecede berbattı. Eğer sahne performansı klipteki haline yaklaşırsa sürpriz yapıp finale kalabilir.

Belarus zaman zaman tebessüm ettirse de şimdiden şampiyonlar ligine dönüşmeye başlayan 1. yarı finalde işi hiç kolay olmayacak.

Uzun süredir yarı finali geçemeyen Gürcistan’ın işi yine kolay değil. Araya farklı dillerde kelimeler karıştırarak o ülkelerdeki izleyicilerin dikkatini çekmeye çalışacak olan Tornike Kipiani’nin avantajı şu an için daha zayıf olan 2. yarı finalde sahneye çıkmak olacak.

Şu ana kadar kesinleşen şarkılarla birlikte Top 25 listemiz şu şekilde oluştu:

25- Ermenistan / Athena Manoukian / Chains On You

24- Estonya / Uku Suviste / What Love Is

23- Belarus / Val / Da vidna

22- Hırvatistan / Damir Kedžo / Divlji Vjetre

21- Slovenya / Ana Soklič / Voda

20- Çek Cumhuriyeti / Benny Cristo / Kemama

19- Letonya / Samanta Tīna / Still Breathing

18- Moldova / Natalia Gordienko / Prison

17- Gürcistan / Tornike Kipiani / Take Me As I Am

16- Ukrayna / Go_A / Solovey

15- Fransa / Tom Leeb / The Best in Me

14- İspanya / Blas Cantó / Universo

13- Yunanistan / Stefania / Superg!rl

12- İtalya / Diodato / Fai rumore

11- Belçika / Hooverphonic / Release Me

10- Avustralya / Montaigne / Don’t Break Me

9- Arnavutluk / Arilena Ara / Shaj

8- Polonya / Alicja Szemplińska / Empires

7- İzlanda / Daði & Gagnamagnið / Think About Things

6- Birleşik Krallık / James Newman / My Last Breath

5- Romanya / Roxen / Alcohol You

4- Sırbistan / Hurricane / Hasta la vista

3- Litvanya / The Roop / On Fire

2- Almanya / Ben Dolic / Violent Thing

1- Norveç / Ulrikke Brandstorp / Attention

Videolarımızı izlediğiniz ve yorumlarınızı paylaştığınız için teşekkürler! Yeni videolarda görüşmek üzere. Hoşça kalın!

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.