Eurovision’u sevdiren isim Bülent Özveren Kimdir? – BuMesele

Eurovision’u sevdiren isim Bülent Özveren Kimdir?

Şimdiye kadar bir çok Eurovision videosu yaptık ve geçtiğimiz yıldan bu yana yarışmayla ilgili kayda değer gelişmeleri sizlerle paylaşmaya çalıştık. Bugünse karşınıza uzun zamandır yapmayı düşündüğümüz ve eksiklik olarak gördüğümüz bir video ile çıkıyoruz.

Eurovision’u yıllardır takip edenler bilir ki, Türkiye’de Eurovision demek, Bülent Özveren demektir. Özveren sadece yıllardır yarışmayı sunan kişi değil, aynı zamanda Türkiye’de kimse Eurovision’un ne olduğunu bilmezken TRT’ye yazdığı öneri yazısı ile 1975 yılında ilk kez Eurovision’a katılmamıza sebep olan kişidir. Peki artık Eurovision ile özdeşleşmiş olan Bülent Özveren aslında kimdir?

İşte, ünlü yapımcı ve sunucunun dünden bugüne Eurovision efsaneliğine uzanan yolculuğundan satır başları.

İyi seyirler!

1943 yılında İstanbul’da doğan Türk televizyon sunucusu ve spor spikeri Bülent Özveren, orta okulu Saint Benoît Fransız Lisesi’nde, liseyi ise Galatasaray Lisesi’nde okudu.

Yayıncılık hayatında 50 yılı geride bırakan duayen isim, İngilizce ve Fransızca’nın yanı sıra, biraz da Almanca biliyor.

Özveren kendisini %51 radyocu, %49 televizyoncu olarak tanımlıyor ve işini her zaman severek yaptığını söylüyor.

1964 yılında televizyon kariyerine başlayan Özveren, 1972 yılında TRT’nin açtığı Spor Spikerliği sınavına girer. Aldığı eğitimlerin ve kazandığı sınavın ardından, televizyonda her hafta Pazar akşamları yayınlanan spor programını sunmaya başlar.

Türkiye Eurovision şarkı yarışmasına henüz katılmıyorken, uzun yıllardır yarışmayı takip eden Özveren, Yunanistan televizyonlarının yarışmayı yayınladığı dönemde, her zaman yapmak istediği işi yapar ve bir programcı olarak Ankara’ya, “yarışmaya Türkiye’nin de katılması gerektiği” konusunda bir yazı yazar ve Ankara’da televizyon daire başkanlığına önerisini sunar. Bu önerinin kabul edilmesinin ardından, Türkiye ilk kez 1975 yılında Eurovision’a katılır.

Özveren 5 Ağustos 1974’te Türkiye radyolarında ilk defa gerçekleştirilen canlı yayının da sunucusudur. İlk programında; Muazzez Abacı’nın o dönem TRT tarafından yasaklı olan “Silemezler Gönlümden” adlı şarkısını çalmak ister. Küçük bir tereddütten sonra kişisel dosyasına ceza yazılması ve bir ikramiyesini kaybetmeyi göze alarak şarkıyı çalar.

İlginçtir, 2012 yılında TRT Müzik kanalında Cumartesi akşamları ‘Yasaklı Şarkılar’ isminde bir program başlar ve TRT’nin bir dönem denetleme kurulu adı ile yasakladığı şarkılar, hikayeleri ile birlikte uzun yıllar sonra ekranlara gelir.

1982 yılında TRT’den istifa eden Bülent Özveren, 4 yıl ekranlardan uzak kaldıktan sonra, 1986 ve 1998 yılları arasında dış yapımcı olarak, TRT için sırasıyla “Ben Bilirim”, “Banko” ve “Joker” isimli yarışmaları hazırlayıp sunar. Bu yarışmaların arasında en akılda kalıcı olanı, izleyicilerin görme engelli fenomen yarışmacı Hale Bacakoğlu ile hatırlayacağı Banko’dur.

1975’ten, yarışmadan çekildiğimiz yıla kadar her sene yarışmayı Türk izleyicisine aktaran Bülent Özveren, Eurovision’u özlediğini ve bu kadar çok seveni varken, katılmıyorsak bile hiç değilse yarışmanın yayınlanması gerektiğini her fırsatta dile getiriyor.

Son olarak, doğru Türkçe kullanımına çok önem veren ünlü sunucu, iş Eurovision’a gelince, İngilizce şarkıyla katılmanın bir avantaj yaratacağını düşünüyor.

Videomuzu izlediğiniz için teşekkürler! Yeni videolarda görüşmek üzere, hoşça kalın!

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.