Facebook ve Instagram Donald Trump’ın hesaplarını ‘Süresiz’ Olarak Engelledi – BuMesele

Facebook ve Instagram Donald Trump’ın hesaplarını ‘Süresiz’ Olarak Engelledi

Facebook’un sahibi Mark Zuckerberg, Donald Trump’ın Facebook ve Instagram hesaplarının en azından başkanlık devir teslim işlemleri barışçıl şekilde tamamlanana kadar ” yani en az iki hafta süreyle ” engelli kalacağını duyurdu.

Zuckerberg açıklamasında “Trump’ın başkanlıktaki son günlerinde Facebook ve Instagram hesaplarını açıkça seçilmiş başkan Joe Biden’ın görevi teslim alma sürecini baltalamak için kullandığını ve engelin bu durumdan kaynaklandığını ifade etti.

Görev başındaki bir başkanın sosyal medya hesaplarının engellenmesi tarihte ilk kez yaşanıyor. Georgia eyaletinden gelen sonuçların ardından demokratların başkanlığın yanı sıra senatoyu da el geçirdikleri onaylanmıştı. Facebook ve Instagram’ı bu kararı almaya iten sebep: Kongrenin Joe Biden’ın başkanlığını resmen onaylamak için toplandığı sıralarda, Trump’ın Washington’da bir miting düzenlemesi ve elle tutulur hiç bir kanıt ortaya koymadığı halde “Hırsızlığı durdurun” çağrısı yaparak asılsız iddialar ile kendi taraftarlarını kışkırtması oldu.

Olaylar Trump’ın taraftarlarını galeyana getirmesiyle başlamış ve Trump destekçilerinin ABD kongre binasına doğru yürüyüşe geçerek zor kullanarak kongreye girmeleri ile tırmanmıştı. 4 kişinin ölümüne sebep olan olaylar yatıştırıldıktan sonra Kongre yeniden toplanarak Joe Biden’ın başkanlığını ve demokratların seçim zaferini onayladı.

Twitter’ın 12 saatlik engeli Trump’ın tartışmalı twitlerini silmesi sonrasında kalkarken, Facebook durumu bir seviye öteye taşıdı ve başlangıçta 24 saat olarak uyguladığı engeli süresiz olarak uzattı. Bunun sebebi Trump’ın olaylar sonrasında binadakileri barışçıl şekilde oradan ayrılmaya çağırmasına rağmen, asılsız seçim hilesi iddialarını sürdürmesi oldu.

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.