Gökten 2,5 Bomba Düştü – Eurovision 2020 – Top 10 – BuMesele

Gökten 2,5 Bomba Düştü – Eurovision 2020 – Top 10

15 Şubat 2020 tarihini not edin, çünkü bu tarih nihayet Eurovision heyecanı yaratacak şarkıların Rotterdam yolunu tuttuğu tarih oldu.

Başlıkta 2,5 bomba dedik; önce buçuktan, yani bizi pek etkilemeyen şarkıdan başlayalım. Ermenistan temsilcisi Athena Manoukian’ın stüdyo kaydını duyduğumuzda sesi kulağa iyi gelse de, sahneye çıktığında canlı performansta sıkıntılar yaşayabilir izlenimi verdi. Şarkısını da şimdiye kadar duyduklarımızdan daha iyi bulmadık.

Her Eurovision’da yarışmanın eğlence dozunu birkaç seviye arttıracak bir şarkıya ihtiyaç vardır. Bu ihtiyacı bu sene “On Fire” adlı şarkıyla Litvanya’dan “The Roop” karşılayacak gibi duruyor. Şarkıdaki dans hareketleriyle ateşi sembolize etmeye çalışsalar da, bu figürler bize nedense horoz ibiğini hatırlattı. Kim bilir belki de (Netta’ya gönderme yaparak) “bir tavuk Eurovision’u kazanıyorsa, horoz neden olmasın” demeye çalışıyorlardır. Bu biraz trol bir dans olsa da, melodi trol olmak için fazla iyi ve akılda kalıcı. Dansları muhtemelen Gangnam Style gibi bir akım yaratmayacak ama, şimdilik 2020 Eurovision’a fazlasıyla renk katacak gibi duruyor.

Hiç şüphe yok ki “Melodi Grand Prix” Avrupa’daki ulusal seçmelerin en önemlilerinden biri. Birbirinden iyi şarkıların yarıştığı bu seneki yarışmada sonuçta kazanan “Attention” adlı şarkısıyla “Ulrikke Brandstorp” oldu. Burada bir çok iyi şarkı olduğu için bu sonuca biraz üzülenler olduğunu tahmin edebiliyoruz ama bizce Norveç yapabileceği en iyi tercihi yaptı. Her nasıl ki, Eurovision’da eğlenceli şarkılara ihtiyaç varsa, güçlü vokali olan slow şarkılar da Eurovision’un olmazsa olmazı. Açıkçacı biz Norveç’in bu şarkısında kusur bulamıyoruz. Rahatlıkla söyleyebiliriz ki “Attention”, Eurovision ruhunu iliklerimize kadar hissettiren o büyüleyici şarkılardan biri.

Geçen sene halk oylamasında ezip geçerek Eurovision’u kazanmayı fazlasıyla hak eden Keiino’dan sonra, Norveç yine çok iddialı olacak gibi. Bakalım Ulrikke, Keiino’nun yarım bıraktığı işi tamamlayabilecek mi.

Elde edeceği derece tabi ki bundan sonra açıklanacak şarkılara da bağlı, ama Norveç’in bu sene de çok iddialı olacağını görmemek imkansız.

Son bir ekleme yapalım: biz bu videoyu sizler için hazırlarken Fransa’nın şarkısı da belli oldu. Yarışmada Tom Leeb’in seslendireceği “The Best in Me”, bizi geçmişe götürüp biraz Bryan Adams’ı anımsattı. Şarkıyı fena bulmadık. Kayda göre yorumlarsak şarkıcının sesi de oldukça başarılı. Bestecileri daha önce bir çok başarılı Eurovision şarkısına imza atmış isimler. Bu şarkı sahne performansına göre çok yukarılara da çıkabilir, kendini diplerde de bulabilir.

Bundan sonra açıklanacak şarkıları merakla beklerken sizleri şimdiye kadarki sıralamamız ile baş başa bırakıyoruz. Bu sıralama tüm şarkıcıların sahne performanslarını gördükten sonra haliyle değişecektir. İyi seyirler!

10- Ermenistan / Athena Manoukian / Chains On You

9- Çek Cumhuriyeti / Benny Cristo / Kemama

8- İtalya / Diodato / Fai rumore

7- Fransa / Tom Leeb / The Best in Me

6- Letonya / Samanta Tīna / Still Breathing

5- İspanya / Blas Cantó / Universo

4- Avustralya / Montaigne / Don’t Break Me

3- Arnavutluk / Arilena Ara / Shaj

2- Litvanya / The Roop / On Fire

1- Norveç / Ulrikke Brandstorp / Attention

Videolarımızı izlediğiniz ve yorumlarınızı paylaştığınız için teşekkürler! Yeni videolarda görüşmek üzere. Hoşça kalın!

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.