Oscar 2020’de ŞOK – İlklerin Oscarı – Sürprizlerle Dolu Bir Gece – BuMesele

Oscar 2020’de ŞOK – İlklerin Oscarı – Sürprizlerle Dolu Bir Gece

Hollywood’taki Dolby Theatre’da gerçekleştirilen 2020 Oscar ödül töreni beklenenin aksine renkli anlara ve sürprizlere sahne oldu. Hepsi birbirinden iyi 9 filmin en iyi film ödülüne aday olmasıyla, 2020 film kalitesi bakımından bizce son yılların en iyisiydi.

Geçen hafta yayınladığımız videomuzda “The Irishman”in geceden ödülsüz ayrılacağını ve “Joker”in 11 adaylıktan sadece 2’sini kazanacağını söyleyerek sizlere doğru tahminler aktardığımız için kendi adımıza memnunuz.

Gelelim dün geceki törenden akılda kalan anlara ve yorumlarımıza!

Ödül sezonu boyunca bütün ödülleri toplayarak rüzgarı arkasına alan “1917”nin Oscar gecesine de damga vurması beklenirken, Güney Kore filmi “Parazit” herkesi ters köşe yaparak en iyi film ödülünü kazanmayı başardı.

Oyunculuk kategorilerinde ödül alması beklenen herkes ödülleri alırken, en iyi film ve en iyi yönetmen kategorilerinde yaşanan sürprizler tarihe geçti. Biz En iyi film kategorisinde son ana kadar, “Parazit”in ingilizce olmaması sebebiyle görmezden gelineceğini düşünmüş, ve bu sebeple tahmin videomuzda ikinci sırada yer vermiştik. Gecenin sonunda ortaya çıkan sonuç bizi biraz yanıltsa da, yabancı bir filmin ilk kez böyle bir başarıyı elde etmesinden dolayı, tarihi bir ana tanıklık etmenin keyfini yaşadık.

Aslında en iyi film ödülünü almayı hak eden ilk yabancı dilde film “Parazit” değildi. 1999 Oscarlarında “Hayat Güzeldir” de bu ödülü almayı fazlasıyla hak etmişti ama Hollywood o tarihte henüz böyle bir devrime hazır değildi. Bugün ise, 20 yıl öncesinin aksine, farklılıkları öne çıkararak eleştirilere karşılık vermek isteyen bir akademi var ve “Parazit” son yıllardaki siyahi açılımına, bir de Asya açılımı eklemek için bulunmaz bir fırsattı.

Aslında tören öncesindeki tahmin videomuzdan da anlaşılacağı üzere en iyi film kategorisindeki sürpriz bizim için çok da şaşırtıcı olmadı. Bizde asıl şaşkınlık yaratan ödül en iyi yönetmen ödülüydü. Biz hala Sam Mendes’in 1917’de başardığı işin, yönetmenlik sanatına yaptığı katkının diğer bütün adaylardan daha fazla olduğunu düşünüyoruz.

Joker ile en iyi özgün müzik kategorisinde ödül kazanan Hildur Guðnadóttir, 23 yıl aradan sonra bu ödülü alan ilk kadın besteci olurken, bizce filmin atmosferine yaptığı katkı ile Oscarı fazlasıyla haketmişti.

“Bir Zamanlar Hollywood’ta” filminin kazandığı en iyi yapım tasarımı ödülüyle, 1917’nin kazandığı en iyi görüntü yönetimi ödülleri de gecenin en hak edilen ödüllerindendi.

Animasyon filmi kategorisi; yanılmadığımız ama “yanılsaydık memnun olurduk” diyebileceğimiz ilginç bir kategori. Akademinin Pixar aşkını bildiğimiz için tahminimizi “Oyuncak Hikayesi 4″ten yana kullanmıştık, ve sonunda haklı çıktık. Oyuncak Hikayesi 4’ü oldukça beğensek de ödülün “Missing Link”e veya “Klaus”a gitmesine bir itirazımız olmazdı.

Bu sonuçlardan sonra genel bir değerlendirme yapacak olursak, 92’inci Oscar ödülleri “Parazit”in devrim yapan başarısı kadar, Joker’in 2 Oscarda kalması ve “The Irishman”in 10 adaylıktan hiçbirini alamayışı ile de hatırlanacak. “Irishman” demişken küçük bir bilgi verelim; Scorsese’nin filmi 1977 yapımı “The Turning Point” ve 1986 yapımı “The Colour Purple” sayesinde kötü bir rekoru kırmaktan kurtuldu. Bahsettiğimiz 2 film de, en iyi film dahil toplam 11 dalda aday olmuş ve törenden elleri boş ayrılmıştı.

Peki sizlerin tören ile ilgili düşünceleriniz neler? Bu yılın ödülleri sizce doğru adreslere ulaştı mı?

Videolarımızı izlediğiniz ve yorumlarınızı paylaştığınız için teşekkürler! Yeni videolarda görüşmek üzere. Hoşça kalın!

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.