PS3 Uzaktan Kumanda Sorunları – BuMesele

PS3 Uzaktan Kumanda Sorunları

PS3 uzaktan kumandası zaman zaman tamamen tepkisiz hale gelebilen, bir çok sorunda size bozulduğunu düşündürebilecek olan, fakat aslında mekanik olarak arıza yapması çok uzak ihtimal olan bir alet. PS3 uzaktan kumandanızın bozulduğunu düşünüyorsanız bu yazıyı sonuna kadar okuyun. Artık öldüğünü düşündüğünüz PS3 uzaktan kumandanız muhtemelen çok basit bir müdahale ile tekrar çalışır hale gelecektir.

PS3 Uzaktan Kumandanın Oyun Kollarından Farkı Nedir?

Sony’nin PS3 için geliştirdiği BD uzaktan kumanda, konsolun oyun kolları gibi, Playstation 3 sistemini kontrol etmenize yarayan bir diğer cihazdır. Bu kumanda ana menüde bir oyun kolundan farksız iş görürken, özellikle medya oynatma sırasında, ileri veya geri sarma, oynatma, durdurma gibi bir çok işlemi daha kolay yapmanıza olanak sağlayan butonları olduğundan, daha konforlu bir izleme deneyimi sağlar. Standart PS3 oyun kolları gibi bluetooth teknolojisi ile konsola bağlansa da, kollardan farklı olarak üzerindeki çok sayıda buton sayesinde Blu-ray disklerde olabilecek bütün özelliklere ulaşabilmenizi sağlar.

PS3 uzaktan kumanda çoğunlukla mükemmel çalışırken ve herşey yolunda giderken, birden bire problemler çıkarması ve hatta zaman zaman tamamen tepkisiz hale gelerek çalışmayı durdurmasıyla nam salmıştır. Gelin hep beraber PS3 BD uzaktan kumandanın yaşayabileceği sorunlara ve çözümlerine bir göz atalım.PS3 uzaktan kumandanın Bağlantı Problemleri

PS3 uzaktan kumanda bazen PS3 sistemine bağlanmakta sıkıntılar yaşayabilir. Kumandayı konsola doğru bir şekilde bağlayabilmek için öncelikle pillerini doğru bir şekilde yerleştirdiğinizden ve pillerin bitmemiş olduğundan emin olun.

PS3 oyun kolu ile sistemi açın ve ana ekrandan önce “Ayarlar”a, sonra “Aksesuar Ayarları”na gidin ve listeden “BD Uzaktan Kumanda”yı seçin. Ekrandaki yönlendirmeleri takip ederek kumandanızı PS3 ile eşleştirin. Kayıt işlemi esnasında PS3 sisteminin Bluetooth sinyalini algılaması için “PS” düğmesini basılı tutun. Uzaktan kumandanız şimdi doğru bir şekilde çalışacaktır.

Kumanda Tepkisiz ve Hiç Çalışmıyor

Bazen PS3 uzaktan kumandanız tamamen tepkisiz hale gelip çalışmayabilir. Sırasıyla şu adımları deneyin:
1- Pillerin doğru takıldığından ve dolu olduğundan emin olun. Ardından kumandayı PS3 sistemi ile tekrar eşleştirmeyi ve senkronize etmeyi deneyin.
2- Eğer kumanda hala çalışmıyorsa etrafta başka bir Bluetooth cihazın çalışmadığından emin olun. Telefonunuzun Bluetooth bağlantısı açık ise kapatın. Ortamdaki farklı Blutooth cihazları kumandanın PS3 sistemine bağlanmasına engel oluyor olabilir.
Bütün Bluetooth cihazları kapattıktan sonra, kumandayı kullanmayı ve yeniden senkronize etmeyi deneyin. Sorun devam ediyorsa PS3 sistemini kapatın ve kumandanın üzerindeki “PS” düğmesine basarak yeniden açmayı deneyin. Tekrar senkronize etmeyi deneyin. Bütün bunlar işe yaramıyorsa uzaktan kumandanızın veya PS3 konsolunuzun mekanik bir arızası olabilir.

Kumanda Bağlantısı Sürekli Kopuyor

Bağlantı problemleri tekrar ediyor ve kumandayı sistemi her açtığınızda yeniden eşleştirmeniz gerekiyorsa PS3 sistem yazılımını mevcut en son sürüme güncelleyin. Güncelleme sonrası bu sorun ortadan kalkacaktır.

Yukarıda sıraladığımız çözümlerin hiç biri işe yaramıyor ve kumandanız hala çalışmıyorsa geriye kalan tek çözüm muhtemelen yetkili bir servise başvurmak olacaktır.

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.