Romanya’da Skandal Oylama – Laura Bretan Sabote Edildi – BuMesele

Romanya’da Skandal Oylama – Laura Bretan Sabote Edildi

Laura Bretan 2019 Eurovision’da Romanya’yı temsil etme konusunda en büyük favorilerden biriydi. Bütün anketlerde, sosyal medyada ve bahislerde yarışın en muhtemel galibi olarak görülüyordu. Ester Peony’nın kazanma ihtimali ise kimsenin aklına bile gelmiyordu.

Bu iki adama iyi bakın, çünkü sözde Eurovision fanları olan bu 2 adam, çektikleri ilk reaksiyon videosunda Laura Bretan’ı yere göğe sığdıramamışlardı.

Aynı videoda Ester Peony’nin şarkısını sıkıcı bulduklarını da dile getirmişlerdi. Normal şartlarda onların olumlu veya olumsuz yöndeki görüşlerinin çok önemi yok. Ancak Romanya’nın yayıncı kuruluşu TVR, wiwibloggs sitesi editörü olan bu 2 adamı 6 kişilik jüri ekibine dahil edince işler başka bir boyut kazandı.

Buraya kadar yaşanan gelişmeler Laura Bretan’ın kesinlikle Romanya’nın temsilcisi olacağı izlenimi veriyor. Ancak çok kısa bir süre önce ortaya çıkan bu video, Bretan açısından işleri karıştırdı.

Laura, bu videoda geçtiğimiz yılki anayasa referandumu öncesi, insanları gay evliliklerinin aleyhinde oy kullanmaya davet ediyor, ve aile kurumunun ancak tanrının istediği şekilde olması gerektiğini söylüyordu. Bu görüşlerinin ortaya çıkmasının ardından Romanya jürisinde yer alan ve gay oldukları sır olmayan William Lee Adams ve Deban Aderemi’nin fikirleri birden bire değişiverdi.

Sözde Eurovision ve müzik hayranı olan bu 2 adam, daha önce çok beğendiklerini dile getirdikleri bu şarkıya, verebilecekleri toplam 24 puanın sadece 10’unu verdiler. Sıkıcı bulduklarını söyledikleri Ester Peony’nin şarkısını ise 24 tam puana layık buldular. Bu durum Televoting’te ezici bir çoğunlukla Laura Bretan için oy kullandıkları halde oyları hiçe sayılan Romen halkının büyük tepkisini çekti. Onlara göre uluslararası jürideki bu 2 gay adam Romanya’nın Eurovision şansını sabote etmişti.

Biz 16 yaşında bir kız olan Laura Bretan’ın gay evliliği hakkındaki olumsuz görüşlerine katılmıyoruz. İnsanların kiminle evleneceklerine devletler değil, kendileri karar vermeli.

Ancak katılmadığımız bir şey daha var ki, o da Bretan’ın bu görüşlerinden dolayı Romen halkının ezici oyuna rağmen, bu 2 yabancı tarafından kelimenin tam anlamıyla yarıştan diskalifiye edilmesi.

Biz 1998’de Dana International’ı çok sevdik, 2014’te de Conchita’nın muhteşem performansına hayran olduk. Onların politik görüşleri veya cinsel eğilimleri bizi ilgilendirmiyordu. Eurovision bir müzik yarışması olduğu için Laura Bretan’ın politik görüşleri de bizi ilgilendirmiyor. O müzikal olarak en iyisiydi ve herşeyden önemlisi Romen halkının tercihiydi.

Burada biri büyük, diğeri daha büyük 2 skandal var.

Büyük Skandal: Romanya’nın bir araya getirdiği uluslararası jüriden William Lee Adams ve Deban Aderemi’nin müzikal olarak daha çok beğendikleri şarkıya, şarkıcının politik görüşlerinden dolayı, kasti olarak çok düşük puan vermeleri ve ülkenin Eurovision umutlarını sabote etmeleri.

Daha büyük Skandal: Yayıncı kuruluş TVR’nin uyguladığı saçma oylama sistemi ve Televoting’in genel sonucu ancak %15 oranında etkileyebiliyor olması.

Olaydan çıkarılması gereken derslere gelirsek:

1- Eurovision fanı olduğunu iddia eden herkese güvenmeyin.

2- Eğer Romanya’da yaşıyorsanız, sonucu değiştirmeyeceğini bildiğiniz halde oy kullanıp, sizi hiçe sayan bir yayıncı kuruluşa para kazandırmayın.

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.