“Satranç” Stefan Zweig – BuMesele

“Satranç” Stefan Zweig

Kitabın Yazarı: Stefan Zweig

Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları

Kitap Türü: Hikaye

Yayım Yılı: 2016

Sayfa Sayısı: 77

Arka Kapak Bilgisi

Stefan Zweig, çok geniş bir psikoloji birikimini eserlerinde bütünüyle kullanmış ender yazarlardandır. Onun dünya edebiyatında bir biyografi yazarı olarak kazandığı haklı ünün temelinde de bu özelliği, yani yazarlığının yanı sıra çok usta bir psikolog olması yatar.

Satranç, Zweig’ ın psikolojik birikimini bütünüyle devreye soktuğu bir öyküdür ve bu öykünün baş kişileri, tamamen yazarın biyografilerinde ele aldığı kişileri işleyiş biçimiyle sergilenmiştir.

Zweig’ ın ölümünden hemen önce tamamladığı birkaç düzyazı metinden biri olan Satranç’ ı kaleme aldığı sırada, karısı Lotte Zweig ile birlikte göç ettiği Brezilya’da yaşamaktaydı. Satranç’ ta da, olay yeri olarak New York’ dan Buenos Aires’e gitmekte olan bir yolcu gemisini seçmiştir. Bu gemide tamamen rastlantı sonucu karşılaşan üç kişi: yeni dünya satranç şampiyonu Mirko Czentovic, sıradan bir satranç oyuncusu olan anlatıcı ve bir zamanlar çok usta bir satranç oyuncusu olan, ama hayli zamandır satrançtan uzak kalmış bulunan Dr. B., öykünün aktörleridir.

satranc

Satranç / Stefan Zweig

Yine bir Ahmet Cemal çevirisi ile karşınızdayız. Çeviri beklediğim gibi güzel, akıcı ancak kitap içerisinde bazı düşük cümleler ve belki de basım kaynaklı harf eksiklikleri var. Bunları göz ardı ederek okumanıza devam edin pişman olmayacaksınız.

Biyografi alanında önemli eserler veren Stefan Zweig’ ın, psikolojiye olan merakı ve birikimini bu eserde görmek mümkün. New York’ tan Buenos Aires’e hareket eden bir gemide bir araya gelen hikayenin ana kahramanları; yirmi yaşında dünya satranç şampiyonu olmuş Mirko Czentovic, normal bir satranç oyuncusu olan hikayenin anlatıcısı, dünya şampiyonu ile satranç oynama heyecanını bastıramayan McConner ve yirmi yirmi beş yıldır elini satranç tahtasına ve taşlarına değdirmemiş Avukat Dr. B.

Mirko Czentovic aslen yaşıtlarının yapabildiği birçok şeyi yapamayan ve zekası ile ilgili sıkıntılı olduğu düşünülen bir çocuk iken satranç konusunda bir deha. Aynı zamanda oldukça kurnaz ve kendini beğenmiş bir karakter.

Avukat Dr. B ise Avusturya’ nın Naziler tarafından işgal edilmesinden sonra yaptığı iş nedeniyle sorgulanan ve uzun süre yalnızlığı ile baş başa bırakılmış başka bir satranç ustası. Zaman ve mekan dışı hayat sürmek zorunda kalan Dr. B’ nin tutuklu kaldığı süre boyunca neler yaşadığını, yalnızlığının satranç ustası olmasındaki etkisini okuyacaksınız.

Psikolojik analizlere ustalıkla yer verilen kitap bir solukta bitiyor.

Eserde geçen satırlardan;

“Satranç için, tıpkı aşkta olduğu gibi, bir partnerin varlığı şarttır ve ben o sırada gemide bizim dışımızda başkaca satranç severlerin bulunup bulunmadıklarını bilmiyorum.”

“Dünyada hiçbir şey insan ruhu üzerinde hiçlik kadar ağır bir baskı uygulayamaz.”

 

 

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.