Zebramo Uygulaması – BuMesele

Zebramo Uygulaması

Herkese merhaba,

Alışveriş yapmak bir çok insan [ özellikle bayanlar 🙂 ] için çok büyük bir keyif sanırım.

Peki bazen dolaplarınızı karıştırırken; (hani giyeceğim bir şey yok deyip, aslında ne kadar çok kıyafetiniz olduğunu gördüğünüz zamanlardan bahsediyorum) 🙂 hiç kullanamadığınız ya da birkaç kez giydiğiniz kıyafetlerinizle hiç karşılaştınız mı?

İşte, dolapta, kıyıda köşede unuttuğunuz kıyafetleriniz, aksesuarlarınız (çantalar, ayakkabılar, kitaplar, mutfak eşyaları, biblolar, daha aklınıza ne geliyorsa) varsa ve bunları nasıl değerlendirebilirim? diye düşünüyorsanız, sizlerle Ağustos 2014 tarihinden beri benim de aktif olarak kullandığım, hem almak istediğim birçok ürünü uygun fiyata bulabildiğim, hem de kullanamadığım ürünlerimi uygun fiyata satabildiğim harika bir uygulamadan bahsetmek istiyorum.

İnternet üzerinden satış yeni bir keşif değil evet biliyorum. Ancak, iki buçuk yıldır kullandığım ve memnun kaldığım bu uygulamayı sizlerle paylaşmak istedim.

zebramo

Hem sıfır hem ikinci el ürünler bulabileceğiniz bu sitenin adı; “ZEBRAMO”. Her geçen gün gelişen ve gelişmek için çalışmalarında hız kesmeyen, çok pratik ve çok başarılı bir uygulama.

Sitenin çalışma prensibi şöyle;

Satıcı iseniz, ürününüzün fotoğraflarını çekip (5 adet fotoğraf ekleme şansınız var), ürünün marka, kullanım durumu gibi bilgilerini çok kolay bir şekilde ekleyip sayfanızda paylaşıyorsunuz.

Satın almak isteyen biri olduğunda ürün altına yorum yazarak size anında ulaşabiliyor.

Diyelim ki satış işlemi gerçekleşti. Satılan ürününüz, “Satış İşlemlerim” bölümünün altındaki “Kargolanacaklar” sekmesinde yer alıyor. Kargoyu yaptıktan sonra aynı bölümden kargo şirketi ve kargo takip numarasını giriyorsunuz. Bu aşamadan sonra yapmanız gereken tek şey ürünün alıcıya ulaşmasını beklemek.

Alıcı ürünü alıp onay verdikten sonra da ürün için belirlediğiniz tutar, (%10 site kesintisinden sonraki tutarı) hesabınıza kaydediliyor ve talep etmeniz halinde 1 iş günü içerisinde bilgilerini verdiğiniz banka hesabınıza yatırılıyor.

Olur da alıcı, ürünü almasına rağmen onay vermeyi unutur ise, menüdeki“Yardım Merkezi” bölümünden ufak bir bilgi vermeniz yeterli. 3 iş günü sonuna kadar alıcıdan onay gelmez ise yetkililer otomatik onay veriyorlar ve satıcıyı mağdur etmiyorlar.

Alıcı olmanız durumunda, satın aldığınız ürünü beğenmez iseniz ya da yanıltıcı bir bilgi verilmiş ise satıcı ile mesajlaşarak iade edebilirsiniz. (ürün bilgilerinde iade kabul edilemez gibi bir ibare yoksa) Memnuniyetinizi ya da yaşadığınız sorunlar olursa buna satıcı puanlamasında ve yorumlarında da yer verebilirsiniz.

* Bu arada satıcı olarak aldığım güzel yorumlar beni çok mutlu ediyor 🙂 İnsanların olumlu görüşlerini alabilmek çok büyük bir haz.

Bu işi yapan birçok uygulama olmasına rağmen, “Zebramo”yu tercih etmemdeki sebepler şöyle;

  • Kullanımı oldukça kolay (site içi arama, ürün ekleme, özel mesajlar, yorum gibi tüm bölümlere ulaşmak çok kolay),
  • Site kesinti oranı diğer sitelere göre daha düşük (diğer sitelerde bu oran %20 iken burada 20 TL’ye kadar 2  TL sabit, 20 TL üzeri satışlarınızda ise kesinti oranı sabit ve %10),
  • Hem satıcıyı hem de alıcıyı eşit derecede koruyor (site iki taraf için de aracı konumunda, ürün ulaşmadan hem alıcının parası hem satıcının ürünü korunmuş oluyor),
  • Satıcı ve alıcı ile ilgili memnuniyetleri belirten yorum ve yıldızlama bölümü olması çok başarılı,
  • Üyelerinden fikir alan, yeniliklere açık bir uygulama,
  • Müşteri temsilcilerinin hızlı ve nazik bir şekilde problemlerinizi çözmeleri.

Tabi ki, her ortamda olduğu gibi, art niyetli insanlarla burada da karşılaşabilirsiniz. Birkaç kez benim de başıma geldi. Yaptığım 100’den fazla satış içerisinde bu normal karşılanabilir. Ancak, destek ekibinin yardımı beni çok mutlu etti. Hepsine ayrı ayrı teşekkürlerimi sunuyorum. Genellikle Deniz Hanım ve Doruk Bey ile karşılaştığım için isimlerini vermeden edemeyeceğim ancak, çalışanların her birinin çok nazik ve sabırlı olduklarını söylemek istiyorum. Sorunları çözmek üzerine inanılmaz bir çaba içerisindeler ve benim bu güne kadar çözülmeyen hiçbir sorunum olmadı.

Siz de kullanmadığınız ürünleri değerlendirmek ya da ihtiyacı olan insanlarla paylaşmak istiyorsanız, aradığınız, merak ettiğiniz bir ürünü yüksek fiyatı nedeniyle alamıyorsanız “Zebramo” da bir aratın bakalım. Belki aradığınız şey çok yakınınızdadır.

Uygulamayı indirin ve deneyin hepsi bu kadar.

Görüşmek üzere…

Not: Site PTT Kargo ve Yurtiçi Kargo ile artık anlaşmalı. Daha uygun fiyata gönderimlerinizi yapabilirsiniz. PTT ile gönderim yapacaksanız sitede uzun bir yönledirme var ancak bunu memur genelde yapamayabiliyor. Siz en iyisi satış işleminizde oluşan sipariş numaranızı verin. Bu şekilde işleminiz hızlanacak, kargonuz anlaşmalı olarak karşı tarafa ulaşacak ve problem yaşamamış olacaksınız. Ben PTT ile ilgili böyle bir sıkıntı yaşadım siz yaşamayın.

Ayrıca anlaşmalı bir kargo şirketini kullandığınız taktirde kargo bilgileri otomatik olarak girilmiş oluyor.

Bu yazıyı paylaşın!
2 Yorum

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.