2019 Eurovision’dan Haberler – BuMesele

2019 Eurovision’dan Haberler

Bugün 16 Kasım 2018 ve karşınızda Eurovision’dan haberler!

2019 Eurovision şarkı yarışmasında 42 ülke yarışacak. Ev sahibi İsrail ve “büyük beşli” olarak adlandırılan Birleşik Krallık, Almanya, İtalya, İspanya ve Fransa doğrudan finalde yer alırken, 36 ülke 14 ve 16 Mayıs 2019’da gerçekleşecek yarı finallerde finale kalmak için mücadele edecek.

64. kez yapılacak olan Eurovision şarkı yarışmasının biletlerinin ne zaman satışa çıkacağı çok yakında belli olacak.  2 yarı final ve finaldeki şovlar EBU ve İsrail’in devlet kanalı KAN tarafından ortak olarak gerçekleştirilecek.

EBU adına Eurovision şarkı yarışmasının temsilciğini yapan Jon Ola Sand, geçen yıl Netta hayal kurmaya cesaret etti ve Lizbon’daki yarışmayı kazanarak organizasyonu bu yıl İsrail’e getirdi, dedi. Biz de bu yıl 42 ülke katılacağı için çok heyecanlıyız umarız ki katılan yayıncılar aynı hayal konusunda ilham bulacaklardır diyen EBU temsilcisine KAN CEO’su El Dad Coblenz ekleme yaparak, hayallerin gerçek olduğunu Netta Eurovisionu kazandığında gördük. Netta bizim hayal kurmamıza izin verdi biz de 42 ülkenin delegasyonunu karşılama konusunda sabırsızlanıyoruz, dedi.

KAN’ daki ekip, bütün dünyada milyonlarca kişi tarafında izlenecek olan yarışmada uzun süre hatırlanacak bir şova imza atmak için yoğun bir şekilde çalıştıklarını dile getirdi.

Eurovision’a bu yıl katılacak ülkelerin 19 tanesi yarışmayı ilk kez kazanma hayaliyle sahne alacak.

Öte yandan, yarışmaya bu yıl 63. kez katılarak en fazla katılım rekorunu geliştirecek olan Almanya, ülkeyi Eurovision’da temsil etme ihtimali olan 6 adayını tanıttı. Şubat 2019’daki ulusal seçmelerde bu altı sanatçı kesin olarak yer alırken, yayıncının başka sanatçılarla temas halinde olduğunu da öğrendik.

Son olarak Eurovision’dan bir kayıp haberi: 1984 Portekiz temsilcisi Maria Guinot 73 yaşında hayata veda etti. Portekizi, Silêncio E Tanta Gente şarkısıyla yarışmada temsil eden Maria Guniot, 38 puan ile 11. olmuştu. (Maria Adelaide Fernandes Guinot Moreno)

2019 Eurovision Şarkı Yarışması hakkındaki gelişmelerle zaman zaman karşınızda olmaya devam edeceğiz.

İzlediğiniz için teşekkürler. Bir sonraki videoda görüşmek üzere, hoşça kalın!

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir