Unutulmayan Çizgi Filmler Top 10 – BuMesele

Unutulmayan Çizgi Filmler Top 10

Çocukluk yıllarını 90’lı yıllarda geçirmiş biri olarak en sevdiğim çizgi filmleri sizlerle paylaşmak istedim ve “Unutulmayan Çizgi Filmler Top 10” listesini oluşturdum. Şirinler, Richie Rich, Temel Reis, He-man ve She-Ra gibi daha bir sürü sevdiğim çizgi film vardı ancak ilk on listem bu şekilde. Sizlerin en sevdiği çizgi filmler hangileriydi peki?

10- Hollywood Yaramazları; Orijinal adı Beverly Hills Teens olan, 30’ar dakikalık 65 bölümden oluşan Amerikan yapımı bir çizgi dizi. Türkçe çevirisine pek anlam veremediğim ancak uzun saçlı güzel kızları ve yakışıklı erkek karakterleri ile en sevdiklerimdendi.

9- Jetgiller; robotların ve hologramların da yer aldığı çizgi film geleceğe yolculuk niteliğinde bir çizgi film. Bizler yetişebilir miyiz bilmiyorum ancak belki de çok ütopik değildir Jetgiller’in hayatı. Bir de ufak bir not, ailenin babası olan George Jetgill’in patronu Bay Spacely’yi Kemal Unakıtan’ a benzetirdim 🙂

8- Ayı Yogi ve Arkadaşları; Hanna Barbera tarafından yapılan çizgi filmde en iyi arkadaşı Boo Boo olan Yogi’yi Kadir Özbek seslendirmiştir.

7- Thunder Cats; Amerikan çizgi dizi 130 bölümden oluşuyor. Çizimleri ve başlangıç müziği şahaneydi.

6- Varyemez Amca; orijinal isimli Scrooge McDuck olan insan formundaki ördek, cimrilerin şahı olarak karşımıza çıkıyor. Para dolu havuza yaptığı atlayış akıllarda kalan sahnelerin başında gelir.

5- Lafa A Lympics; yalnızca 24 bölümü olan çizgi filmi başlangıç müziğinden itibaren kıpırdamadan izlerdim. Ayı Yogi ve Arkadaşları, Scooby Doobyler ve Gerçek Kötüler adlı üç takımın birbiriyle kıyasıya mücadelelerinin anlatıldığı çizgi filmde hile ile yapılan kazanımların er ya da geç ortaya çıktığı çok başarılı bir şekilde anlatılıyor.

4- Tom ve Jerry; ABD yapımı çizgi film, 1940 – 1958 yılları arasında 114 kısa film şeklinde hazırlanmıştır. Thomas adlı kedi ve Jerry adlı fareyi izlemenin nasıl bu kadar keyifli olduğunu bilmiyorum ama hala bir kanalda rastlarsam kendimi izlerken buluyorum.

3- Ninja Kaplumbağlar; orijinal ismi Teenage Mutant Ninja olan çizgi film, Leonardo, Raphael, Michelangelo, Donatello ismindeki dört mutant kaplumbağ ve yine mutant fare Usta Splinter’ın kötü karakter Shredder ile yardımcıları Raxtedy ve Bibap’a karşı verdikleri mücadeleyi konu alır. Bir de gazeteci April vardı ki oynadığımız oyunlarda April olurdum. Çocuk aklı işte.

2- Looney Tunes; listemizin ikinci sırasında bir mi iki mi diye düşünüp durduğum Looney Tunes var. Herhangi bir kanalda birini görürsem saniyede kilitlenebilirim ekran karşısına. Bugs Bunny, Sylvester, Tweety, Tazmanya Canavarı, Daffy Duck, Coyote ve Road Runner, Yosemite Sam en sevdiklerimdendi.

1- Taş Devri; orijinal ismi The Flintstones olan çizgi film listemin bir numarasında, 1960-1966 yılları arasında 6 sezon yayınlanan Taş Devri var. Çizgi dizi, toplam 166 bölümden oluşuyor. Bir de Taş Devri ve Yeni Komşular olarak da oynayan bölümleri vardı. Frankenstein ve ailesinin de olduğu bölümler daha da güzeldi. Başkahramanları Fred – Wilma Çakmaktaş, Barni-Beti Moloztaştı. Fred Çakmaktaş’ın  seslendirmesini dublajda bir usta olan Sezai Aydın yapmıştır.

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.