En İyi 10 MFÖ Şarkısı – BuMesele

En İyi 10 MFÖ Şarkısı

Bumesele’den merhabalar,

Mazhar Alanson ve Fuat Güner’in yetmişli yıllarda kısa bir süre Kaygısızlar grubunda yer almasından sonra, 1980 yılında Özkan Uğur’un gruba katılması ile MFÖ grubu doğdu. 1984 yılında “Ele Güne Karşı” albümleri ile müzik dünyasına giriş yapan Türk Pop ve Rock müziğinin efsane grubu günümüzde de sevilerek dinlenmeye devam ediyor.

(Başarılı grup, Türkiye’yi 1985 yılında ‘Diday Diday Day’ (14. oldu) ve 1988 yılında (15. oldu) ‘Sufi’ adlı şarkılar ile 2 kez Eurovision şarkı yarışmasında temsil etmişlerdir.)

On bir adet stüdyo albümü MFÖ’nün en sevilen 10 şarkısını listeliyor ve daha uzun yıllar şarkılarını dinleyebilmeyi diliyoruz.

10- Mazeretim Var Asabiyim Ben; Grubun 1995 yılında yayınlanan 8. Stüdyo albümüne adını veren ve Türkiye’nin en iyi 100 albümü” listesinde 64. sırada yer alan şarkıdır. Sözlerini Mazhar Alanson, müziğini MFÖ yapmıştır. Bu albümden sonra 11 yıllık bir ara verilmiştir.

9- Sarı Laleler; 11 yıllık aranın ardından 2006 yılında yayınlan ve soy isimlerinin baş harflerinden oluşturulan 9. Stüdyo albümleri ‘AGU’nun çıkış şarkısıdır. Şarkının güftesi ve bestesi Mazhar Alanson’a aittir.

8- Ali Desidero; Grubun 1990 yılında yayınlanan beşinci stüdyo albümü ‘Geldiler’in ilk şarkısıdır. O dönem rap müzik akımından etkilenen grup, ‘Ali Desidero’ ve ‘Anında Görüntü’ eserlerini bu tarzda yapmışlardır. Şarkının sözleri Mazhar Alanson’a, müziği MFÖ’ye aittir.

7- Hep Yaşın 19; 2011 yılında yayınlanan 10. Stüdyo albümleri ‘Ve MFÖ’nün çıkış şarkısıdır. 11 şarkıdan oluşan albümde iki şarkı dışında tüm sözler Mazhar Alanson’a aittir. ‘Hep Yaşın 19’da söz ve müziği Mazhar Alanson’a ait eserlerden yalnızca biri.

6- Sufi; 1988 yılında İrlanda’da düzenlenen 33. Eurovision şarkı yarışmasında Trükiye’yi temsil ettikleri şarkıdır. Grubun hiçbir albümünde yer almayan eser, 1989 yılında piyasaya çıkan, 18 şarkıdan oluşan,  ‘The Best Of MFÖ’ de yer almıştır.

5- Güllerin İçinden; şarkı Mazhar Alanson ve Fuat Güner’in 1974 yılında yayınlanan albümü “Türküz Türkü Çağırırız’da farklı bir düzenleme ile ilk kez yayınlanmıştı. On yıl aranın ardından ‘Ele Güne Karşı Yapayalnız’ adlı albümünde de yer alan eserin söz ve müziği Mazhar Alanson’a aittir.

4- Sude; ‘Geldiler’ albümünden bir eser daha listemizde. Albümde yer alan ‘İk Ben’ ve ‘Sude’ye uydurma sözler yazılmıştır. Mazhar Alanson ve Özkan Uğur’un birlikte yazdıkları ‘Sude’nin bestesini de yine Mazhar Alanson yapmıştır.

3- Tam Ortasındayım; MFÖ’nün 1987 yılında yayınlanan dördüncü stüdyo albümü No Problem’de yer alan şarkının söz ve müziği Mazhar Alanson’a aittir. Şarkı, yönetmenliğini Atıf Yılmaz’ın yaptığı, Mazhar Alanson ve Özkan Uğur’un rol aldığı ‘Arkadaşım Şeytan’ filminde de kullanılmıştır.

2- Buselik Makamına; Söz ve müziği Mazhar Alanson’a ait olan şarkı, 1985 yılındaki ‘Peki Peki Anladık’ adlı ikinci stüdyo albümlerinde yer almıştır. Yurt dışına da açılma amaçları olan grup, albümün ikinci bölümünde İngilizce şarkılara yer verilmiştir.

1- Ele Güne Karşı; Sözleri Mazhar Alanson’a müziği Fuat Güner’e ait olan şarkı, 1984 yılında yayınlanan ‘Ele Güne Karşı Yapayalnız’ albümünün ilk şarkısıdır. MFÖ’nün birlikte çıkardığı ilk albüm “Türkiye’nin en iyi 100 albümü” listesinde 1 numarada yer almıştır.

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.