En İyi 10 Kayahan Şarkısı – BuMesele

En İyi 10 Kayahan Şarkısı

En İyi 10 Kayahan Şarkısı

Bu meseleden merhaba,

29 Mart 1949 İzmir doğumlu şarkıcı, söz yazarı ve besteci Kayahan 3 Nisan 2015’te hayatını kaybetti. 3 evlilik yapan şarkıcının iki kızı vardır.

1971 yılında ” Bir Mektubun Var / Yosun Gözlü Sevgilim” adlı ilk 45’liğini çıkaran şarkıcının sanat hayatı boyunca toplam 7 adet 45’lik plağı ve 15 albümü vardır.

1979 yılında katıldığı Altın Mikrofon şarkı yarışmasında, ‘Bir Yer Var Güzelim’ şarkısı ile ‘En İyi Söz’ ve ‘En İyi Beste’ dallarında 3. olur.

Kendi eserlerinin dışında pek şarkı söylemeyen Kayahan, 1981 yılında Eurovision Şarkı yarışması Türkiye Finallerine, Aydın Esen bestesi olan ‘Dostluk’ şarkısı ile katılmış ancak finale kalamamıştır. 1987’de söz ve müziğini kendisinin yazdığı ‘Güneşli Bir Resim Çiz Bana’, 1988’de ‘Sokak Kedisi’ ve 1989 yılında ‘Ve Melankoli’ şarkıları ile Eurovision Türkiye finallerine katılır, ancak yine birinci olamaz. Kayahan’ın büyük Eurovision aşkı 1990 yılında sonuç verir. Zagreb’de düzenlenen 35. Eurovision şarkı yarışmasında ‘Gözlerinin Hapsindeyim’ adlı şarkısı ile Türkiye’yi temsil eder. 17 puanla 21. olan şarkı dönemin ve hala Kayahan’ın en sevilen şarkılarından olmasının önüne geçemedi.

2014 yılında; Tarkan, Sezen Aksu, Nilüfer, Gülşen, Funda Arar, Sıla, Candan Erçetin, Demet Sağıroğlu ve eşi İpek Açar gibi isimlerin de yer aldığı birçok sanatçı tarafından seslendirilen ‘Kayahan’ın En İyileri’ adlı albüm 20 şarkıdan oluşuyor.

Kayahan’ın listede yer veremediğimiz daha bir çok bestesi var. Bunlardan örneğin, Nilüfer ile özdeşleşmiş olan “Mor Menekşe”, “Mavilim”, “Geceler”, “Esmer Günler” gibi şarkıları listeye dahil etmedik.

Sizler de sevdiğiniz Kayahan şarkılarını yorum kısmında bizlerle paylaşın.

10- Sarı Şekerim; 1993 tarihli ‘Son Şarkılarım’ adı albümünün unutulmayan şarkılarındandır. Albümde İskender Paydaş’ın aranjesini yaptığı 6 şarkıdan biridir.

9- Sarı Saçlarından Sen Suçlusun; 9 şarkıdan oluşan ‘Yemin Ettim’ adlı albümünün hit olan şarkılarından yalnızca biridir. ‘Kayahan’ın En İyileri’ albümünde Mustafa Ceceli tarafından seslendirilmiştir.

8- Atın Beni Denizlere; Kayahan şarkılarından oluşan saygı albümünde Aşkın Nur Yengi’nin seslendirdiği eser, ilk olarak 1997 yılında yayınlanan ‘Emrin Olur’ adlı albümünde yer almış, klibinde Hülya Avşar Kayahan’a eşlik etmiştir.

7- Yemin Ettim-(Seni Versinler Ellere); 1990 yılında, kanser teşhisi konan ve 6 aylık ömrü kaldığını öğrenen Kayahan bu şarkıyı o dönemde yazar ve eser 1991 tarihinde yayınlanan albümüne adını verir. Aynı yıl Muazzez Abacı ve İbrahim Tatlıses tarafından da seslendirilen şarkı ‘Seni Versinler Ellere’ olarak da bilinir. Saygı Albümünde Tarkan tarafından seslendirilmiştir.

6- Seninle Herşeye Varım Ben; Kayahan, 2004 yılında çıkan ve 9 şarkıdan oluşan ‘Kelebeğin Şansı’ adlı albümünde yer alan şarkıyı, 1999 yılında evlendiği eşi İpek Açar ile birlikte seslendirmiştir.

5- Odalarda Işıksızım; Kayhan’ın 1992 tarihinde yayınlanan stüdyo albümüne adını veren şarkısıdır. 8 şarkı ve 1 remixten oluşan albümdeki şarkıların tamamının söz ve müziği Kayahan’a aittir. Şarkı, Emel Sayın ve İbrahim Tatlıses tarafından da seslendirilmiştir. 2014 yılında yayınlanan ‘Saygı’ albümünde de yer alan şarkıyı Sezen Aksu seslendirmiştir.

4- Kara Saplantım, Aranjörlüğünü, İskender Paydaş’ın yaptığı eser, on şarkıdan oluşan ‘Son Şarkılarım’ albümünde yer almıştır.

3- Gözlerinin Hapsindeyim; ‘Yemin Ettim’ albümünden bir şarkı daha. Demet Sağıroğlu’nun Kayahan’a vokalist olarak eşlik ettiği şarkı, 1990 yılında Eurovision şarkı yarışmasında yarışmıştır. Saygı albümünde Yonca Lodi tarafından seslendirilmiştir.

2- Bir Aşk Hikayesi; 2002 yılında piyasaya çıkan, 8 şarkıdan oluşan  ‘Ne Oldu Can’ isimli albümünün, hem müziğiyle, hem sözleriyle hem de klibi ile unutulmayan şarkısıdır.

1- Emrin Olur; 1997 yılında çıkan, 9 şarkının yer aldığı albümüne adını veren duygusal şarkıdır. Nilüfer’in seslendirdiği Mavilim isimli şarkısını da bu albümde seslendirmiştir. ‘Emrin Olur’, 2014 yılında yayınlanan saygı albümünde Gülşen tarafından seslendirilmiştir.

Videomuzu izlediğiniz için teşekkürler. Kanalımıza abone olmayı ve bildirimlerinizi açmayı unutmayın. Yeni videolarda görüşmek üzere. Hoşçakalın.

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.