İlk Yarı Finalin Ardından – Finale Kimler Kaldı? – BuMesele

İlk Yarı Finalin Ardından – Finale Kimler Kaldı?

2019 Eurovision Şarkı Yarışmasında heyecan 14 Mayıs akşamı yapılan ilk yarı final ile başladı.

Geçen yılın şampiyonu Netta’nın ve 1998 birincisi Dana International’ın performanslarıyla renk kattıkları organizasyon, 2018 Lizbon’un final gecesini bile gölgede bırakacak bir yarı final oldu.

Bu final gibi gecede açılışı yapan Netta’nın performansı, kendisine geçen sene yarışmayı kazandıran performansından çok daha iyiydi. Şarkıcının kostümünün de bir o kadar öz güvenli olduğuna değinmeden geçemeyeceğiz.

Şarkılarla ilgili yorumlara geçmeden önce genel bir değerlendirme yapalım: Eğer bu ilk yarı final bir işaretse, ve trend bu şekilde devam ederse, hem ikinci yarı final, hem de 18 Mayıs akşamı yapılacak final gecesi bizi bir hayli şaşırtmaya aday demektir.

Macaristan, Finlandiya ve Gürcistan iyi performanslara rağmen elenirken, Belçika ve Karadağ performans olarak da zayıf kaldılar ve yarışmaya veda ettiler.

Portekiz ve Polonya sıradışı performanslara imza attılar, ancak izleyiciler biraz fazla sıradışı bulmuş olacak ki, elenmekten kurtulamadılar.

Gecenin en büyük sürprizi San Marino’dan geldi. Serhat bizi önce beklentinin altında kalan performansı ile, sonra bu performansa rağmen finale çıkmasıyla şaşırttı. Serhat’ı finale taşıyan faktör muhtemelen Avrupa’daki Türklerin oylarıydı.

İlk yarı finalin en başarılı şarkıcısı ayakları yerden kesen performansı ile Kate Miller-Heidke’ydi. O sahneye çıkana kadar bir şarkı yarışması seyrediyorduk. Ancak Avustralya’nın vites yükselten gösterisi ile olay başka bir boyut kazandı. Tüyleri diken diken eden bir şov ortaya koyan Avustralya, adeta canlı yayında bir klip çekti.

Tamta ilk provalarda olduğundan daha başarılıydı. Ülkeyi geçen sene temsil eden Eleni’yle  kıyaslamadan bakarsak, hiç de fena olmayan bir performans sergiledi. Bir kez daha anladık ki, Eleni’nin Fuego performansı tırmanması oldukça yüksek bir dağ ve Tamta’dan bu dağı aşmasını beklemek ona haksızlık oluyor. Beklentiyi gerçekçi seviyede tutarsak Tamta gecenin iyilerindendi.

Kostüm ve sahne gösterisi konusunda kendisini pek zorlamayan Slovenya, bizim sıkıcı bulmaya devam ettiğimiz şarkısıyla son anda finale kalmayı başardı.

Çek Cumhuriyeti beklentilerimizi aşan bir performans ile sahnedeydi ve bunun karşılığını da aldı.

Tamta’dan beklediğimiz dans figürleri, Beyaz Rusya adına yarışan Zena’dan geldi. Başarılı bir gösteri sunan 16 yaşındaki şarkıcı bahisleri yanıltarak ve fazlasıyla hak ederek finale kalmayı başardı.

İzlanda tahmin ettiğimiz gibi ilk yarı finalin en iyilerinden biriydi. Finalde de iddialı olacaktır.

Sırbistan adına yarışan Nevena Bozovic bize göre Avustralya’dan sonra gecenin en güçlü sesiydi.

Estonya performans olarak beklentimizin biraz altında kalmış olsa da, final biletini kapmayı başardı.

İlk yarı finalin en iyilerinden biri de Yunanistan adına yarışan Katerine Duska’ydı. Şarkıcı çok iyi bir sahne gösterisi ve güçlü sesinin de yardımıyla Yunanistan’ın geçen seneki hayal kırıklığını unutturmayı başardı.

İlk yarı finalden akılda kalanlar bu şekilde. İkinci yarı final sonrasında yine karşınızda olacağız. Sizler de görüşlerinizi yorum kısmında bizlerle paylaşmayı unutmayın. Yeni videolarda görüşmek üzere. Hoşça kalın!

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.