Görevimiz Tehlike Yansımalar – Göreviniz: Bu Filmi En Kısa Zamanda İzlemek! – BuMesele

Görevimiz Tehlike Yansımalar – Göreviniz: Bu Filmi En Kısa Zamanda İzlemek!

Evet, başlıkta da belirttiğimiz gibi, eğer aksiyon filmlerini seviyorsanız bu filmi mutlaka izlemelisiniz. Tabi burada küçük bir ekleme yapalım: Eğer serinin özellikle 5. filmini izlemediyseniz kafanız bir hayli karışabilir. Zira seride ilk kez bir film bir öncekinin devamı niteliğinde. Daha önceki filmlerin hepsi birkaç ufak detay dışında birbirinden bağımsız ana hikayelere sahipti. Ancak bu filme Görevimiz Tehlike 5: Bölüm 2 dersek hiç de abartmış olmayız.

Elbette serinin bütün filmlerini izlediyseniz bu film daha keyifli ve anlamlı bir hal alacaktır. Ama hiç birini izlemediyseniz bile bu filmi daha iyi anlamak istiyorsanız sinemaya mutlaka 5’i izledikten sonra gitmenizi öneririz.


Hikaye zaman zaman komplike bir hal alsa da, sonunda her  şey çok anlaşılır bir şekilde çözülüyor. Daha önceki filmler arasında hikayesini en beğendiğimiz film olan Görevimiz Tehlike 5’in üzerinden devam edip karakterleri biraz daha oturtarak seriyi hiç olmadığı kadar derin bir hale getirmiş olduklarını söyleyelim.

Spoiler vermeme adına madde madde girmiyoruz ama bu filmin hikayesi ile ilgili en tatmin edici nokta: serinin ilk 5 filmi boyunca kafamızda canlanan bazı soruları cevaplayabilmiş olması. Belki üzerinden zaman geçtikten sonra bu noktalarla ilgili yeni bir video daha yapabiliriz ama kısaca Görevimiz Tehlike 6 bütün filmler arasında bağlantı kuran ve genel hikayedeki açıkları kapatan bir film olmuş.

Bu filmde, 4’üncü filmdeki gökdelen tırmanma sahnesi veya 5’teki tüpsüz dalış sahnesi gibi diğer sahnelerin önüne çıkan imza sahneler yok, ama bunun sebebi filmin tamamının üst düzey sahnelerden oluşması.

Aksiyon sahnelerinin bazıları sonucu önceden kestirilebilecek şekilde gelişse de, iyi müziklerle desteklenen akıcı koreografi izleyiciyi filmin başından sonuna koltuğuna çiviliyor.

İki buçuk saatlik süresi vakit sıkıntısı olan bazı izleyicileri filme gitmekten alıkoyabilecek bir faktör olsa da Görevimiz Tehlike 6 zamanın nasıl geçtiğini anlamayacağınız bir deneyim.

Filmde daha önceki maceralara yapılan göndermeler de mevcut. Bunların arasında en net olanı Görevimiz Tehlike 2’ye çakılan selam olmuş.

Mümkün olduğu kadar spoiler vermeden ifade edelim: Mission Impossible serisini izlemeye gidiyorsanız adı üzerinde imkansız ve inanılmaz bazı sahnelere hazırlıklısınız demektir. Ama bu filmin sonundaki sahne, 6 film içerisinde muhtemelen en inanılmaz olanı. İşin ilginç yanı sahneyi inanılır kılan faktör: Görevimiz  Tehlike hayranlarının genelde seride en sevmediği bölüm olan 2’inci film. Bu sahnede 2. filmin açılış sahnesine yapılan gönderme ve Tom Cruise’un orada sergilediği maharetler, bu sahnenin inandırıcılığının en büyük teminatı. Tavsiyemiz herhangi bir Görevimiz Tehlike filminde olduğu gibi kafanızı fazla yormadan bu muhteşem aksiyon gösterisinin tadını çıkarmanız.

Oyunculara gelirsek: Tom Cruise’un aktörlüğü bir yana çalışma etiği ve disiplinine hayran olmamak elde değil. Bu yaşta aksiyon sahnelerinde bu denli doğal ve yüksek performans sergilemesi zaten onun işine duyduğu saygının en büyük kanıtı olsa gerek. Yeşil ekran kullanıldığını düşündüğümüz bir çok sahnenin minimum görsel efektle eski usül çekildiğini ve Tom Cruise’un gerçekten helikopter kullandığını öğrendiğimizde şaşkınlığımız daha da arttı.

Görevimiz Tehlike serisinin önceki filmlerinde Tom Cruise’a eşlik eden kadınlar arasında en dikkat çekici olanı bizce Rebecca Ferguson’dı. Yapımcılar da öyle düşünmüş olacak ki, Ferguson başarılı bir hikaye kurgusu içinde bu filmde de karşımıza çıkıyor.

Gözlerimiz, Jeremy Renner’ın canlandırdığı William Brandt karakterini aramadı değil. Renner’ın yokluğu birkaç ay önce gösterimde olan Yenilmezler 3: Sonsuzluk Savaşı filminde de dikkatimizi çekmişti. Konuyu biraz araştırdığımızda, aktörün Görevimiz Tehlike:Yansımalar’daki yokluğunun, Marvel filmleri ile alakalı bazı taahhütler ve kötü zamanlamadan kaynaklandığını öğrendik.

Sean Harris’in canlandırdığı ve bizce serinin en iyi kötü adamı olan Solomon Lane’i bu filmde tekrar görmek sevindirici oldu. Solomon Lane’in Ethan Hunt ile bir satranç karşılaşmasına dönen mücadelesinin, burada sona ermeyeceğini hissediyoruz.

Filmin mekanları ve görüntüleri hakkında da birkaç kelam edecek olursak; Görevimiz Tehlike’nin klasik lokasyonlarından biri haline gelen Londra’ya ek olarak, bu filmde Paris şehri de bütün görkemiyle boy gösteriyor. Ancak bu geleneksel mekanları bir tarafa bırakırsak, özellikle Yeni Zelanda’da çekilen sahneleri çok beğendik.

Muhtemelen merak ettiğiniz bir başka konu, Görevimiz Tehlike Yansımalar’ın sonunda ek bir sahne olup olmadığı. Son dönemde büyük bütçeli filmlerin sonunda, filmin bitiş yazıları sırasında veya sonrasında bazı sabırlı izleyicileri ödüllendiren ve kimi zaman bir sonraki film için ipucu barındıran ek sahnelerin yer alması bir gelenek haline dönüştü. O kadar ki meraklı izleyiciler artık bitiş jeneriği sonrası çıkan bu sahneleri kaçırmamak için en son satır akana kadar salonda beklemeyi alışkanlık haline getirdiler. Eğer film sonu yazılarını izlemekten keyif alıyorsanız güzel müzikler eşliğinde yine de izleyebilirsiniz ama merak edenler için söyleyelim: Görevimiz Tehlike Yansımalar’ın sonunda ek bir sahne yok. Filmin yazılar öncesindeki finali aynı zamanda filmin son sahnesi.

Eğer bir yedinci filmin olup olmayacağını merak ediyorsanız ve bununla ilgili bir ipucu beklentiniz varsa biz şimdiden müjdeyi verelim: bu kadar başarılı bir film sonrası serinin en az bir film daha devam edeceğine kesin gözüyle bakabiliriz.

Özetle karşınızda Görevimiz Tehlike serisinin şimdiye kadarki en iyi filmi var. Casusluk ve gizli servis filmleri söz konusu olduğunda umduğunuz her şeyi bu filmde bulacaksınız. Hatta ajan filmleri deyince akla gelen James Bond serisi, bize göre bu filmden sonra tahtını Görevimiz Tehlike’ye kaptırmıştır. Eğer James Bond serisi tekrar zirveye dönecekse artık önünde tırmanması gereken bir dağ var. Mission Impossible Fallout muhtemelen bu sene sinemada izleyebileceğiniz en iyi aksiyon filmi olacak.

Bütün bu değerlendirmelerin ışığında, bizim bu filme verdiğimiz puan, Temmuz 2018 itibarıyla imdb ortalamasından fazla olacak: 9.2

Sizler de filmle ilgili düşüncelerinizi yorum kısmında bizimle paylaşın. Bir sonraki videoda ve yeni programlarda görüşmek üzere!

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.