2024’te Eurovision’a Dönüyoruz! – Türkiye’yi Kim Temsil Edecek? – BuMesele

2024’te Eurovision’a Dönüyoruz! – Türkiye’yi Kim Temsil Edecek?

Türkiye’de Mayıs ortasında gerçekleşmesi beklenen büyük değişimin ihtimali bile Eurovision severleri heyecanlandırmaya yetti. Ülkemizde bahar rüzgarlarının esmeye başlamasıyla Eurovision severler 2024 yılında Türkiye’nin Eurovision’a dönme ihtimalinin çok yüksek olduğunu düşünüyor. Hatta yarışmada ülkemizi temsil edebilecek isimler tartışılmaya başlandı bile. Şarkıcı Edis’in de yaptığı paylaşımla hazır olduğunu ilan etmesinin ardından tartışma daha da alevlendi.

Bu kadar gündeme gelmişken biz de konuya dahil olmadan duramadık. Videoya devam etmeden önce, ortalıkta dolaşan yanlış bir bilgiyi düzeltmek istiyoruz. Bazı internet kullanıcıları, yarışmaya katılacak ülkelerin bir önceki yılın yarışmasını yayınlamış olması gerektiğini ve Türkiye’nin bu sebeple Eurovision’a en erken 2025’te katılabileceğini iddia ediyorlar. Öncelikle bu bilgi eksik ve hatalı. Yarışmayı organize eden Avrupa Yayın Birliğine göre, katılacak ülkelerin yarışmayı canlı ve kesintisiz olarak yayınlama zorunluluğu bulunmaktadır. Ancak, ülkelerin mevcut yılın yarışmasına katılmak için önceki yılın yarışmasını yayınlama zorunluluğu yoktur.

Bazı ülkeler, yarışmayı tanıtmak ve izleyiciler arasında ilgi oluşturmak için önceki yılın yarışmasını yayınlamayı tercih etseler de, bu, katılım için koyulan bir şart değildir.

Sizleri daha fazla “az sonra”ya maruz bırakmadan, işte karşınızda Türkiye’yi Eurovision’da temsil etmeye aday isimler. Eğer istediğiniz şarkıcıyı videoda göremezseniz yorum kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz. Videonun sonunda biz de favorimizi sizlerle paylaşacağız.

Videoda bahsi geçen ve Türkiye’yi temsil etmesi muhtemel şarkıcılar:

Zeynep Bastık, Edis, maNga, Hayko Cepkin, Şebnem Ferah, Sertab Erener, Uzi, Tarkan, Mor ve Ötesi, Mabel Matiz, Gülşen, Atiye, Aleyna Tilki, Ezhel

Ülkemizi temsil edebilecek isimler elbetteki bunlarla sınırlı değil. Bizim adayımızın kim olduğuna gelirsek, hiç biri! Biz 80’li yıllarda olduğu gibi, MFÖ, Kayahan gibi dev isimlerin birbirleriyle yarıştığı ve temsilcimizin halk oylaması ile belirlendiği büyük bir ulusal final düzenlenmesini tercih ederiz.

Nüfusu 80 milyonu aşan bir ülkenin, İtalya’daki Sanremo benzeri, ya da hiç değilse 2 milyonluk Arnavutluk’un düzenleyebildiği Festivali i Këngës gibi ulusal bir müzik yarışmasının olmaması büyük bir eksiklik.

Belki Eurovision temsilcimizi belirleme bahanesiyle kendi ulusal müzik festivalimizi ve şarkı yarışmamızı yaratabiliriz. Sizce bu çok imkansız bir hayal mi?

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.