Bir Dönemin En Çok Sevilen 10 Yarışma Programı – BuMesele

Bir Dönemin En Çok Sevilen 10 Yarışma Programı

Top 10 listelerimiz doksanların en çok sevilen yarışma programları ile devam ediyor.  90’larda en sevdiğiniz ya da aklınızda en çok yer eden yarışma programları nelerdi? bumesele.com’a göre düzenlene listemiz şöyle;

10- Gol Şov; Mehmet Ali Erbil’in Kanal 6’da sunduğu yarışma programıdır. Yarışmaya telefonla bağlanan yarışmacılar telefon tuşları ile penaltı atmaya çalışır ve attıkları penaltı sayısına göre para ödülü kazanırlardı.

9- İner Misin Çıkar Mısın?; Yavuz Seçkin, Hakan Yılmaz ve Şafak Sezer gibi ünlülerin isimlerini duyurdukları yarışma programıdır. Hareketli sunumu ile seyircilerin sevgisini kazanan Boran Kaya trafik kazasında hayatını kaybetmiştir.

8- Saklambaç; bir dönem Rüya Ersavcı bir dönem Nurseli İdiz sunmuştur. Seçicinin paravanın ardından 3 yarışmacıya sorular sorarak, cevaplarına göre bir seçim yaptığı yarışmadır. O döneme göre oldukça iddialı olan yarışma, günümüzde oldukça masum kalmış durumda 🙂

7- 1 Kelime 1 İşlem; verilen harfler ile en uzun ve anlamlı kelimeyi türetme, verilen sayılar ve rakamlar ile ulaşılması istenen sayıya dört işlemle ulaşma çabası. TRT ekranlarında yayınlanan yarışma, seyircilerin de bol bol düşünmesine vesile olan bir yarışmaydı. Halen TRT Okul kanalında Bir Kelime Bir İşlem “Üniversite” adı ile yayınlanmaktadır.

6- Seç Bakalım; Erhan Yazıcıoğlu’ nun sunduğu dönemin eğlenceli ve sevilen yarışmasıdır.

5- Görevimiz Tehlike; 90’ların sabah şekerleri Şebnem Dönmez ve Murat Başoğlu’ nun sunduğu yarışma programı en sevilen ve unutulmayanlar arasında. Nerdeen çıkacağı belli olmayan hayvanlara vurma, duvara koşarak yapışıp duvarda kalma gibi oyunları ile ekranlarda yer almıştır.

4- Süper Aile; Erol Evgin’in 1992 ve 1994 yılları arasında Show TV’de sunduğu unutulmaz yarışma. Bir dönem Beyazıt Öztürk “Aileler Yarışıyor” ve Emre Altuğ “Aile Boyu” isimler ile aynı yarışmayı sunmuşlardır. “100 kişiye sorduk … popüler cevap arıyoruz.” diye başlayan sorularıyla yıllarca severek takip edilen bir yarışmaydı.

3- Turnike; 1990’lı yıllarda TRT, Star TV ve Atv ekranlarında yayınlanan yarışmayı, aynı zamanda birçok yerli ve yabancı filmde seslendirme de yapan Güner Ümit sunmuştur.

2- Çarkıfelek; 1975-1986 yılları arasında ilk olarak Güner Ümit’ in sunduğu yarışmayı sonrasında Tarık Tarcan sundu. Yaş itibariyle benim hatırladığım Tarık Tarcan’ ın sunumu ve Yasemin Koşal’ ın hostesliği idi. TRT1’ den başlayarak TRT2, Show Tv, Kanal 1, Atv, Star, Kanal D, Fox gibi bir çok kanalda, yıllarca yayınlanan unutulmaz yarışma listemizin 2 numarasında.

1- Kim Beş Yüz Milyar İster?; Listemizin zirvesi 343 bölüm boyunca Kenan Işık sunumu ile  severek izlenen, adı önce “Kim Beş Yüz Bin İster” ve son olarak “Kim Milyoner Olmak İster” olarak değişen yarışmadır. Kenen Işık’ ın rahatsızlanması nedeniyle 27 bölüm farklı ünlüler tarafından sunulan yarışma halen Atv ekranlarında Selçuk Yöntem’in sunumu ile devam etmektedir.

Bu güzel yarışmayı ilk olarak sunmaya başlayan ve çok sevilen Kenan Işık’ a acil şifalar diliyoruz.

Başka bir Top 10 listesinde tekrar görüşmek üzere… 🙂

 

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir