90’lı Yılların 7 Unutulmaz Gençlik Dizisi – BuMesele

90’lı Yılların 7 Unutulmaz Gençlik Dizisi

Bugünkü videomuza konu ettiğimiz diziler özellikle 90’lı yıllarda Türkiye’de genç olanlar için apayrı bir anlam taşıyor. Diğer bir çok videomuzun aksine, bu bir en iyi diziler videosu değil. IMDB puanları yüksek ya da düşük olsun, bu dizilerin her biri Türkiye’de yayınlandıkları dönemde çok popüler olmuş, gençliğin büyük ilgisini toplamış ve unutulmazlar arasına girmiş diziler. Siz de o dönemde bu dizileri izleyenlerdenseniz, bu nostalji turundan çok keyif alacağınıza eminiz. Eğer favorinizi videoda göremediyseniz, yorum kısmında bizlerle paylaşmayı unutmayın. İyi seyirler!

Tatlı İkizler – Sweet Valley High (1994-1998)
Karakterleri bir birinden tamamen farklı ikiz kız kardeşler Elizabeth ve Jessica’nın lise maceralarını izlediğimiz dizi ülkemizde “Tatlı İkizler” adıyla gösterilmişti. Bu dizi 90’ların en iyilerinden biri olmayabilir, ancak bir gençlik dizisi olarak gayet eğlenceli olduğu kesin.

Dawson’s Creek (1998-2003)
90’ların sonunda Türk televizyonlarında bir CNBC-E gerçeği vardı. Kanal özellikle gençler arasında çok popülerdi ve Türk izleyicisine bir çok kaliteli yabancı diziyi ülke standartlarının üzerinde bir yayıncılık anlayışıyla sunuyordu. Bu dizilerden biri de Dawson’s Creek’ti. Dizinin oyuncularından Michelle Williams sonraki sinema kariyerinde de oldukça başarılı bir grafik çizdi.

Evimiz Hollywood’ta – Beverly Hills 90210 (1990-2000)
Bu diziye modern gençlik dizilerinin atası dersek hiç de abartmış olmayız. Eğer bu dizi olmasaydı bu videodaki diğer dizilerin hiç biri olmayabilirdi. Türkiye’de “Evimiz Hollywood’ta” adıyla oynayan başarılı dizi, Beverly Hills’te yaşayan bir grup gencin öğrencilikten yetişkinliğe uzanan hikayelerini anlatıyordu.

Zil Çalınca – Saved by the Bell (1989-1993)
Evimiz Hollywood’ta modern gençlik dizilerinin başlangıç noktası demiştik. Peki 1990 yılından önce hiç gençlik dizisi yok muydu diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Evet vardı. Ancak bu dizilerin hemen hepsi sitcom tarzındaydı. Bu dizilere en iyi örnek de Türkiye’de “Zil Çalınca” adıyla oynayan “Saved by the Bell” olsa gerek. İlginç bir detay: “Evimiz Hollywood’ta” dizisinin yıldızlarından olan Tiffani Thiessen ilk büyük çıkışını “Zil Çalınca”daki Kelly rolüyle yapmıştı.

İlk Öpücük – Premiers Baisers (1991-1995)
Gelelim 90’lı yıllarda Türkiye’de yayınlanan Fransız yapımı iki gençlik dizisine. Bunlardan ilki Jerome, Annette, Justine ve Isabelle gibi karakteriyle hatırlayabileceğiniz “İlk Öpücük”. Show Tv’de yayınlanan dizi Jerome ve Justine’in aşkını, ilişkilerinde yaşadıkları iniş çıkışları ve Anette başta olmak üzere arkadaşlarıyla maceralarını konu ediyordu. Türkiye’de çocukluğunu 90’larda yaşamış kuşaklara gençlik dizisi derseniz, size ilk verecekleri dizi ismi muhtemelen bu olacaktır.

Gençlik Rüzgarları – Hélène et Les Garçons (1992-1994)
Show Tv’de yayınlanan Fransız yapımı ikinci gençlik dizisi “Gençlik Rüzgarları”ydı. Dizi “İlk Öpücük” dizisinin bir yan ürünüydü ve iki dizi arasında bazı karakterler ortaktı. Dizinin ana karakteri “İlk Öpücük”te Justine’in ablası olan Helene’di. Üniversite yurdunda 2 kız arkadaşıyla birlikte kalan Helene, bir müzik grubunda birlikte çalan 3 erkek öğrenciyle tanışır ve olaylar başlar. Eğer Fransızca biliyorsanız, hem “İlk Öpücük” hem “Gençlik Rüzgarları”nı YouTube’ta izleyebilir ve nostaljik anlar yaşayabilirsiniz.

Bitmeyen Yaz – La Nena (1996)
Ülkemizde yayınlandığı dönemde yayın saati öğleden önceye denk geldiği için bu dizinin listedeki diğer dizilerden daha az izlenmiş olabileceğini tahmin ediyoruz. Ancak o dönemde çocukluk/gençlik yıllarını yaşayan ve izleme şansı bulanların hafızalarında bu dizinin bir yeri olduğuna eminiz. Eğer aranızda Axel, Maggie, Sol ve arkadaşlarını hatırlayan, fakat dizinin adını hatırlayamadığı için bir türlü bulamayan varsa, işte sonunda buldunuz.

The O.C. (2003-2007)
90’lara dahil olmadığı için listemizdeki 7 efsane dizinin arasında yer vermediğimiz ancak bonus olarak bahsetmek istediğimiz dizi The O.C. Listeye dahil etmemiş olsak bile, dizinin orijinal yayın tarihi 2000’lerin başına denk geldiği ve bize göre yeterince eskidiği için en azından ismini efsane diziler arasında sayabiliriz diye düşündük. 2003 yapımı dizinin yerli bir uyarlaması da “Medcezir” adıyla çekilmiş ve oldukça popüler olmuştu.

Videolarımızı izlediğiniz ve yorumlarınızı paylaştığınız için teşekkürler! Yeni videolarda görüşmek üzere. Hoşça kalın!

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.