Eurovision 2020 – Türkiye İçin Geri Sayım Başladı – BuMesele

Eurovision 2020 – Türkiye İçin Geri Sayım Başladı

Öncelikle belirtelim bu kısa bir bilgilendirme videosu. Amacımız bazı kafa karışıklıklarını gidermek. Geride bıraktığımız Eurovision’un öncesinde, özellikle yarışmaya sayılı haftalar kala bir çok izleyicimizden Türkiye’nin bu sene yarışmaya katılıp katılmayacağı ile ilgili sorular ve yorumlar aldık.

Elbette ki bir çok izleyicimizin bizim de olduğumuz gibi Türkiye’nin Eurovision’a dönmesi konusunda istekli ve umutlu olduğunu biliyoruz. Her sene “acaba bu sene özlem bitecek mi” diye güzel bir haber bekliyoruz ve maalesef 2012’den beri her yıl, bu beklenti boşa çıkıyor. Heyecan ve beklenti yarışmaya 1-2 ay kala zirve yaptığından olsa gerek, bir çok izleyicimiz ağırlıklı olarak o son haftalarda bu konudaki merakını dile getiriyor.

Eurovision’u sıkı bir şekilde takip eden izleyicilerimiz de biliyor ki, bir ülkenin yarışmaya katılıp katılmayacağı bir önceki yıldan belli olmuş oluyor. Nisan ayında bile “Türkiye bu sene katılıyor mu?” tarzında sorular geldiği için, bu olayı netleştiren bir video yapmak bizce bir zorunluluk oldu.

Bilmeyenler için söyleyelim, ülkelerin EBU üyesi yayıncı kuruluşları, Eurovision’a katılma konusundaki resmi başvurularını Eylül ortasına kadar yapmak zorundalar. Yani Türkiye için geri sayım başladı derken, TRT, -eğer Eurovision 2020’ye katılacaksa- bu konuda gerekli girişimleri en geç Eylül 2019’da yapmak zorunda. Temmuz ortasında doğru yaklaştığımızı hesaba katarsak, Türkiye’nin Eurovision 2020’de yer alıp almayacağını öğrenmek için önümüzde sadece 2 ay gibi kısa bir süre var.

Bu videoyu daha sonraki bir tarihte izleyip merak edecek olanlar için şimdiden toplu bir cevap vermiş olalım, eğer Eylül 2019 itibarıyla hala resmi başvurumuzu yapmamışsak, artık 2020 treni kaçmış, ve yarışmaya dönme konusundaki umutlarımız bir başka bahara kalmış demektir.

Eurovision’un yıllardır alışageldiğimiz takvimine bakarsak durum bu. Türkiye’ye özel bir değişiklik yapılmadığı sürece bu videoda söylediklerimiz kesin bilgidir, yayabilirsiniz.

Bunun dışında, Eurovision’un Asya versiyonu konusunda beklentisi olanların umudunu boşa çıkarmak istemeyiz ama, “Eurovision Asia” daha uzunca bir süre “hayal” olarak kalacak gibi duruyor. Her ne kadar wikipedia sayfasında, yarışmanın Aralık 2019’da gerçekleştirileceği yazıyor olsa da, yarışmayı düzenleme hakkını elinde tutan Avustralya’nın SBS televizyonu, Eurovision Asia’nın hiç de başlangıçta düşündükleri gibi kolay bir organizasyon olmadığını dile getiriyor.

Açıkçası biz de “Kanal İstanbul”un mu, yoksa “Eurovision Asia”nın mı daha önce yapılacağını merak ediyoruz 😉 Bakalım zaman ne gösterecek.

Videomuzu izlediğiniz ve yorumlarınızı paylaştığınız için şimdiden teşekkürler! Yeni videolarda görüşmek üzere. Hoşça kalın!

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.