Eurovision’un En Tartışmalı ve Sevilmeyen Birincileri – BuMesele

Eurovision’un En Tartışmalı ve Sevilmeyen Birincileri

Bu videomuzun konusu Eurovision tarihinin en tartışmalı birincileri. Listedeki hiçbir şarkı aslında kötü değil. Aksine aralarında oldukça iyi ve performansı ile unutulmaz olanlar da var.

Ancak hepsinin ortak özelliği sahip oldukları hayran kitlesinin yanında, çeşitli sebep ve tartışmalardan dolayı sevmeyenlerinin de çok olması. Kimisi sadece daha çok hakettiği düşünülen şarkıları geri bıraktığı için sevilmezken, kimisi de müzik dışı sebeplerden dolayı tartışma konusu olmuştu.

Sizi daha fazla merakta bırakmadan gerisayımımıza başlıyoruz!

10- Conchita Wurst / Rise Like a Phoenix. Avusturya’nın 2014 şampiyonu Conchita Wurst, sıradışı görünümüyle bugün bile Eurovision tarihinin en dikkat çekici yarışmacılarından biri olarak aklımızda. Daha önce ülkesinde gay propagandaya karşı tartışmalı bi kanun çıkarılmasında öncü olan Rus politikacı Vitaly Milonov, yarışma öncesi Avusturya temsilcisinin yarışmadan çıkarılmasını, çıkarılmazsa Rusya’nın yarışmayı boykot etmesini teklif ederek, Eurovision’u “Avrupa çapında bir Gay geçit töreni olarak” nitelemişti. Sonuçta asıl adı Thomas Neuwirth olan ve ülkesinde Huysuz Virjin benzeri bir şov için kadın kılığına girerken, sakalını kesmeye üşendiği için daha sonra bunun şovun bir parçası haline geldiğini itiraf eden Conchita Wurst, Eurovision’u kazanarak tartışmalara son noktayı koymuştu. Kabul etmek gerekir ki, Bond filmlerinin müziklerini andıran melodisiyle Rise Like a Phoenix oldukça iyi bir şarkıydı. Acaba final performansının videosundaki yüksek dislike oranı, Ruslara mı, yoksa yarışmayı 2. ve 3. sırada bitiren şarkıların hayranlarına mı ait?

9- Ell & Nikki / Running Scared. Beğenilme oranlarına baktığımızda, Running Scared aslında gayet güzel bir şarkı olmasına rağmen Azerbaycan’ın Eurovision temsilcileri Ell ve Nikki de sevenleri olduğu kadar, sevmeyenleri de olan bir ikili. Acaba bu kadar dislike ilk 5’e bile giremeyen Yunan temsilcisi Loucas Yiorkas’ın hayranlarından gelmiş olabilir mi. Belki de yarışmayı İsveç veya italya’nın kazanması gerektiğini düşünenlerdir. Eurovision’un en tartışmalı ve sevilmeyen birincilerinden biri olsa da, bize göre Running Scared yine de iyi bir şarkı.

8- Grethe ve Jørgen Ingmann / Dansevise. 1963 yılı yarışma tarihine geçen bir oylama skandalına sahne oldu. Verdikleri puanları açıklayan Norveç jürisi, yaşanan bir karışıklıktan sonra, tekrar bağlanarak daha önce verdikleri oyları değiştirdi ve birinciliğin İsviçre’den komşuları Danimarka’ya geçmesine sebep oldu. Eurovision yetkilileri inceleme sonrası “bu olayın masum bir karışıklık olduğunun tespit edildiğini” açıkladılar, ancak bu durum kafalarda büyük bir soru işareti kalmasını engelleyemedi.

7- Toto Cutugno / Insieme. (şarkının adına ek 1992) İtalyanların 1990 Eurovision şampiyonu aslında bizim sevdiğimiz Eurovision şarkılarından biri. Ancak Azucar Moreno grubunun dünya çapında hit olan Bandido şarkısının jüri tarafından es geçilmesi bize göre Eurovision’un tarihi hatalarından biriydi. Insieme Eurovision’u kazanırken, müzik listelerinde zirveye çıkan Bandido’ydu! Şarkının Aşkın Nur Yengi tarafından seslendirilen Türkçe bir cover’ı da mevcut.

6- Dana International / Diva. Eurovision’u kazanan ilk trans birey olan Dana international rüştünü ispat edene kadar tartışmaların odak noktası olmuştu. Dana’nın İsrail’i temsil edeceği belli olduktan sonra İsrail’de Radikal Ortodoks yahudiler sokaklara dökülüp protestolar gerçekleştirmiş, hatta bazıları ona ölüm tehditleri bile yollamıştı. Şarkıcı, Eurovision’u kazanarak bütün karşıtlarını susturmayı başarmıştı.

5- Massiel / La, La, La… 1968’de ispanyol temsilcisi Massiel’in, La, La, La… şarkısı ile birinci olurken, Cliff Richard’ın hit şarkısı “Congratulations”ı sadece 1 puan ile geride bırakması kabul edilebilir bir sonuç. Ancak Eurovision’u İspanya’ya taşıyıp şov yapma amacında olan dönemin İspanyol diktatörü Franco’nun, bazı jüri üyelerini satın aldığı dedikodusu sonuçla ilgili soru işaretleri yaratmıştı.

4- Salvador Sobral / Amar Pelos Dois. Yarışmayı rekor puan alarak birinci sırada tamamlayan Salvador Sobral doğal ve duygusal performansı ile seveni çok olan bir şarkıcı. Ancak Portekiz Eurovision’u kazanırken geride bıraktığı şarkılar arasında Romanya’dan Yodel It, Bulgaristan’dan Beautiful Mess, Moldova’dan Hey Mamma gibi şarkılar olunca, video’ya gelen dislike’ların kaynağı da ortaya çıkıyor!

3- Jamala / 1944. Birçoğunuz bu şarkıyı çok seviyor biliyoruz. Sebebi de hem nakaratının Türkçe olması, hem de anlamlı sözlere sahip olması. Peki böyle anlamlı bir şarkının neden bu kadar sevmeyeni var? (ekranda dislike oranı çıkacak) Bu durumu, yarışmayı ikinci ve üçüncü bitiren şarkıların da oldukça başarılı olmasıyla açıklayabiliriz. Bize göre 2016 oldukça güçlü bir yıldı, ve ilk 3 şarkının her biri, birbirinden iyiydi. Avustralya performansıyla beğeni toplarken, sonucu politik bulan Rus yetkililerin “Yarışmanın gerçek galibi Sergey Lazarev’dir” açıklaması oldukça gürültü koparmıştı. Ruslar ayrıca, Eurovision kuralları gereği şarkı sözlerinin politik mesajlar barındıramayacağını ve Jamala’nın bu kuralı çiğneyen şarkısının haksız yere birinci seçildiğini iddia etmişlerdi.

2- André Claveau / Dors, Mon Amour. 1958 yılının Eurovision şampiyonu kötü bir şarkı değildi. Ama 3. sırada kalan şarkı, Domenico Modugno’nun seslendirdiği Nel Blu Dipinto Di Blu, yada bir çoğunuzun bildiği adıyla Volare olunca, sonuç gayet tartışmaya açık bir hale geliyor. Daha sonra Gypsy Kings’in de seslendirdiği, ve 20.yy’ın en ikonik şarkılardan biri olan “Volare”nin, Eurovision’u kazanamaması, bizce Eurovision tarihinin en fahiş hatalarından biriydi. Volare, bazen kaybeden şarkının, zamanla ölümsüz bir klasiğe dönüşerek, aslında gerçek şampiyon olduğunu kanıtlamasına, güzel bir örnek teşkil ediyor.

Bir numaraya geçmeden listeye dahil edemediğimiz diğer bazı tartışmalı birincileri de kısaca hatırlayalım:

– Lena / Satellite. Almanya’ya eurovision’u kazandıran Satellite şarkısı, Lena’nın neşe saçan performansının da katkısıyla aslında Eurovision’un en eğlenceli birincilerinden biriydi. Ancak ikinci sırada kalan maNga, gerek verdiği mesaj, gerekse de güçlü sahne performansıyla gecenin gerçek galibiydi.

– Carola / Fångad Av En Stormvind. 1991 Eurovision şarkı yarışmasında isveç ve Fransa 146 ile aynı puanı toplamıştı. Sonuçta daha fazla ülkeden tam puan alan İsveç, birinci ilan edilmişti. Hala Fransa’nın daha çok hakettiğini iddia edenler var.

– Dima Bilan / Believe. 2008’de Rusya temsilcisi Dima Bilan’ın Ukrayna’lı Ani Lorak’ı geçerek Eurovision’u kazanmasını pek kimse beklemiyordu. Believe iyi bir şarkı olsa da, bizce de yarışmanın galibi Ukrayna olmalıydı. Hatta yarışmayı 7. sırada bitirmesine rağmen temsilcimiz Mor ve Ötesi’nin performansının da Dima Bilan’dan aşağı kalır yanı yoktu.

1- Netta / Toy. Listemizin tepesinde bu senenin tartışmalı Eurovision şampiyonu Netta var. Tarih bu seneki sonuçlara Volare benzeri bir tokat atar mı bunu şimdiden kestirmek güç. Ancak Netta’nın final performansı videosundaki beğenilmeme oranına bakarsak, Netta’nın Eurovision’un en sevilmeyen ve tartışma yaratan birincilerinden biri olduğunu söyleyebiliriz.

Siz de sevmediğiniz Eurovision birincilerini yorum kısmında bizlerle paylaşın.

izlediğiniz için teşekkürler. Kanalımıza abone olmayı ve bildirimlerinizi açmayı unutmayın! Bir sonraki videoda görüşmek üzere!

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.