Azerbaycan’ın Bize Göre En İyi Eurovision Şarkıları – BuMesele

Azerbaycan’ın Bize Göre En İyi Eurovision Şarkıları

Videomuza geçmeden önce hatırlatalım; eğer bu videoyu 28 Haziran 2020 tarihinden önce izliyorsanız, bu linke tıklayarak “Azerbaycan’ın En İyi Eurovision Şarkıları” izleyici favorileri anketimizde oy kullanabilirsiniz. Sizlerin oylarıyla belirlenecek olan sıralamayı anket kapandıktan sonra kanalımızda bir video ile paylaşacağız. Sonucu merakla bekliyoruz.

Anketin sonucunu merakla beklerken biz de kendi favorilerimiz hakkında bir video yapıp sizlerle paylaşmak istedik.

2020 Eurovision şarkı yarışması iptal edilmiş olsa da, Azerbaycan’ın kesinleşmiş resmi temsilcisi olduğu için Samira Efendi’nin “Cleopatra” şarkısını da değerlendirmeye aldık.

Sözü çok uzatmayalım ve sizleri Azerbaycan’ın bize göre en iyi Eurovision şarkıları ile baş başa bırakalım. iyi seyirler!

13-) 2014 – Dilara Kazimova – “Start a Fire”
Bu listeyi yaparken bir kere daha emin olduk ki, Azerbaycan şimdiye kadar Eurovision’a hep iyi şarkılar yollamış. Dilara Kazimova’nın şarkısını da kötü bulmuyoruz ama birileri son sırada yer almak zorundaydı.

12-) 2018 – Aisel – “X My Heart”
Aisel 2018’de yarı finalde elendiğinde sesinin ve performansının şarkıya göre zayıf kaldığını düşünmüştük. Bu videoyu yaparken performansların tamamını yeniden izledik. Ses konusundaki fikrimiz hala aynı olsa da, yarı finalde elenmesine rağmen bu şarkı bile Azerbaycan’ın Eurovision’a kötü şarkı göndermediğini kanıtlıyor.

11-) 2008 – Elnur & Samir – “Day After Day”
Azerbaycan’ın Eurovision’daki ilk şarkısı olan “Day After Day” Elnur ve Samir’in güçlü sesleri, ve hafızalarda yer eden sahne gösterisi ile hiç de fena bir başlangıç değildi. Bu performans bütün Avrupa’nın dikkatini çekmiş olacak ki, ikili yarışmada 8. olarak, katıldıkları ilk yıl için oldukça iyi bir sonuç elde etmişlerdi.

10-) 2016 – Samra – “Miracle”
Listedeki bütün şarkılar gibi beğendiğimiz bir şarkı daha. Bu şarkıların birer baş yapıt olmadığını baştan söyleyelim, ama kötü demek de haksızlık olurdu. Samra’nın hem göze, hem de kulağa hoş gelen performansını da Azerbaycan’ın bir çok temsilcisi gibi keyifle izledik.

9-) 2017 – Dihaj – “Skeletons”
Azerbaycan’ın “Day After Day” ile birlikte en ilginç Eurovision performanslarından birine sahne olan bu şarkı aslında 14.lükten çok daha iyi bir derece elde edebilirdi. Yarışmada umduğu başarıyı yakalayamamış olsa da, “Skeletons” bizce çok iyi bir şarkı.

8- ) 2015 – Elnur Hüseynov – “Hour of the Wolf”
Türkiye’de “O Ses”i kazandıktan sonra Azerbaycan’ı bir kere daha temsil eden Elnur yine iyi bir performans sergilemişti. Diğer şarkısı daha iyi bir derece elde etmiş olsa da, biz bu şarkısını daha çok seviyoruz.

7-) 2013 – Farid Mammadov – “Hold Me”
“Hold Me” kesinlikle iyi bir şarkı. Sahne gösterisi de oldukça dikkat çekici. Elde ettiği ikincilik ile Azerbaycan’ın en önemli Eurovision başarılarından biri olduğu da ortada. Bütün bu artılara rağmen biz bu şarkıya ancak 7. sırada yer verebildik.

6-) 2010 – Safura – “Drip Drop”
Eurovision’a her zaman iyi şarkılar gönderen Azerbaycan yarışmadaki 3. yılında yine iddialı bir şarkıyla karşımızdaydı. Safura “Drip Drop” ile 5. olduğunda, Azerbaycan’ın işin şakasında olmadığı net bir şekilde tescillenmişti.

5-) 2011 – Ell & Nikki – “Running Scared”
Eurovision’daki ilk 3 yılında elde ettiği derecelerle iddiasını ortaya koyan Azerbaycan, 2011’de nihayet hayal ettiği birinciliğe ulaşmıştı. “Running Scared” bize göre yapılan eleştirileri kesinlikle hak etmiyor. Bu şarkı Azerbaycan’ın şimdiye kadarki en iyi Eurovision şarkısı olmayabilir, ama 2011’deki şarkılara baktığımızda Eldar ve Nigar’ın performansı gecenin en pürüzsüz ve temiz performanslarından biriydi.

4-) 2020 – Samira Efendi – “Cleopatra”
“Cleopatra” söz konusu olduğunda listede nereye koyacağımıza karar vermekte çok zorlandık. Performansını görmediğimiz tek şarkı olduğu için daha yukarı koymayı uygun görmedik. Potansiyelini yüksek gördüğümüz için de daha alt sıralara gönderemedik. Samira sahneye çıkma şansı yakalasaydı zirveye de çıkabilirdi, daha aşağıya da inebilirdi.

3-) 2019 – Chingiz – “Truth”
Azerbaycan’ın geçen yılki temsilcisi hem sesi ve performansıyla, hem de hazırlanan sahne gösterisiyle oldukça başarılıydı. Listemizde kendisine iyi bir sırada yer bulan bu şarkıyı ilk duyduğumuzdan beri seviyoruz.

2-) 2012 – Sabina Babayeva – “When the Music Dies”
Azerbaycan ve Türkiye’nin Eurovision kaderlerinde küçük bir benzerlik var. Türkiye 2003’te Sertab Erener ile yarışmayı kazandıktan sonra, bir sonraki yıl Athena ile 4. olmuştu. Azerbaycan da 2011 şampiyonluğundan sonra, 2012’de “Sabina Babayeva” ile 4.lüğü yakalamıştı. “When the Music Dies” tek kelimeyle “kusursuz” bir şarkı!

1-) 2009 – Aysel & Arash – “Always”
Bu listeyi yaparken bütün performansları tekrar izlediğimizi söylemiştik. Ancak izlemeden önce belli olan tek bir şey vardı: o da birincinin kim olacağı. Bu şarkıya ne diyebiliriz ki? “Always” üçüncülükle yetinmek zorunda kalsa da, Aysel’in kıvrak dans figürleri ve Arash’ın pozitif enerjisi ile yarışmayı rahatlıkla kazanabilecek potansiyelde bir şarkıydı. Alexander Rybak gibi çok iddialı bir rakibe takılmamış olsalar, Azerbaycan daha ikinci yılında Eurovision’u kazanabilirdi.

Siz bu sıralama hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorum kısmında bizlerle paylaşmayı, hatta daha da iyisi, bu linke tıklayarak izleyici favorileri anketinde oy kullanmayı unutmayın.

Videolarımızı izlediğiniz ve yorumlarınızı paylaştığınız için teşekkürler! Yeni videolarda görüşmek üzere. Hoşça kalın!

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir