Türkiye’nin Eurovision Şarkı Yarışmasındaki En İyi 10 Derecesi – BuMesele

Türkiye’nin Eurovision Şarkı Yarışmasındaki En İyi 10 Derecesi

Türkiye, 1975 yılında ilk defa katıldığı Eurovision şarkı yarışmasında toplam 34 kez yarışmıştır. Semiha Yankı ile başlayan Eurovision serüveninde en son 2012 yılında Can Bonomo ile yer aldık. Ülkemizin, 2018 yılında yarışmaya dönme ihtimali gündemi uzun süre meşgul etse de, 63. Eurovision şarkı yarışmasının adaylarının  birer birer açıklandığı bugünlerde Türkiye’nin katılmayacağı kesin olarak belli oldu.

Bu videomuzda, yarışmada uzun yıllar etkili olamayan, ancak katıldığı son dönemlerde önemli başarılar elde eden Türkiye’nin, Eurovision tarihindeki en iyi 10 derecesini sizler için listeledik. Listeyi yaparken, aynı dereceyi alan şarkılardan puanı yüksek olana bir üst sırada yer verdik.

10- Pınar Ayhan & S.O.S. Band-Yorgunum Anla; 1996 ve 1997 yıllarında Eurovision Türkiye finalinde ikincilik alan Pınar Ayhan, 2000 yılında Türkiye seçmelerinde birinci olmuş ve İsveç’in başkenti Stockholm’de gerçekleşen 45. Eurovision şarkı yarışmasına katılmıştır. Türkiye, güftesi Pınar Ayhan ve Orkun Yazgan’a, bestesi Sühan Ayhan’a ait olan, “Yorgunum Anla” isimli yarı Türkçe yarı İngilizce şarkı ile 59 puan alarak onuncu olmuştur.

9- Klips ve Onlar-Halley; Adı duyulmamış iki grubu 1986 Eurovision şarkı yarışması için bir araya getiren müzisyen Melih Kibar’dır. Türkiye’yi temsil eden grup, sözlerini İlhan İrem’in yazdığı ‘Halley’ isimli şarkı ile 53 puan alarak dokuzuncu olmuş ve o tarihe kadarki en iyi dereceyi kazandırmıştır.

8- Can Bonomo-Love me Back; 2011 yılında ilk albümü ‘Meczup’ ile tanınan şarkıcı, 2012 yılında Bakü’de düzenlenen Eurovision şarkı yarışmasında Türkiye’yi temsil etmiştir. 112 puan alarak 7. olan Can Bonomo Türkiye’yi yarışmada temsil eden son isim olmuştur.

7- Mor ve Ötesi-Deli; İlk albümlerini 1996 yılında çıkaran rock grubu söz ve müziği kendilerine ait olan ‘Deli’ isimli şarkı ile 53. Eurovision şarkı yarışmasına katılmıştır. Mor ve Ötesi, 2008 yılında Belgrad’da düzenlenen yarışmada  138 puan alarak 7. olmuştur.

6- Kenan Doğulu-Shake it up Shekerim; 2007 yılında, Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de  düzenlenen 52. Eurovision şarkı yarışmasına, söz ve müziği kendisine ait olan ‘Shate it up Shekerim’ adlı şarkı ile katılan Kenan Doğulu, Sezen Aksu ve Ozan Doğulu ile çalışmıştır. Yarışmada 163 puan alan şarkı Türkiye’ye 4. lük getirmiştir.

5- Hadise-Düm Tek Tek; 2009 yılında Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlenen Eurovision şarkı yarışmasında  ülkemizi ‘Düm Tek Tek’ isimli şarkı ile temsil eden Hadise, şarkı sözlerini Sinan Akçıl ve Stefan Fernande ile birlikte yazmıştır. Şarkının bestesi Sinan Akçıl’a ait. Toplamda 177 puan ile 4. olan şarkı 6 ülkeden tam puan almıştır.

4- Athena-For Real; 2004 yılında ülkemizin ev sahipliği yaptığı 49. Eurovision şarkı yarışmasına, söz ve müziği kendilerine ait olan şarkı ‘For Real’ ile Athena katılmıştır. Yarışmada 195 puan ile 4. olan şarkı, Türkiye’nin Eurovision tarihinde aldığı en yüksek puan olmuştur.

3- Şebnem Paker&Grup Etnik-Dinle; 1996 yılında katıldığı Eurovision şarkı yarışmasında 12. olan Şebnem Paker, bir yıl sonra Dublin’de düzenlenen yarışmaya Grup Etnik ile birlikte katılmıştır. Sözleri Mehtap Alnıtemiz, müziği Levent Çoker’e ait olan ‘Dinle’ ile 121 puan alarak 3. olan Şebnem Paker ve Grup Etnik, Türkiye’ye 1997 yılına kadar Eurovision tarihinde elde ettiği en büyük başarıyı getirmiştir.

2- Manga-We Could Be the Same; Norveç’in başkenti Oslo’da 2010 yılında 55.si düzenlenen Eurovision şarkı yarışmasında ülkemizi Manga temsil etmiştir. Bestesi kendilerine ait olan ‘We Could Be The Sam’ adlı şarkının sözlerini Evren Özdemir ve Fiona Movery Akıncı ile birlikte yazan Manga 170 puan alarak Türkiye’ye 2. lik getirmiştir.

1- Sertab Erener-Everyway That I Can; 1989 ve 1990 yıllarında Eurovison şarkı yarışmasının elemelerine katılan ancak dereceye giremeyen Sertab Erener, 2003 yılında Letonya’nın başkenti Riga’da düzenlenen yarışmada  Türkiye’yi temsil etmiştir. Demir Demirkan,  sözlerini yazdığı eserin müziğini Sertab Erener ile birlikte yapmıştır. Erener, ‘Everyway That I Can’ isimli şarkı ile 167 puan alarak Türkiye’ye ilk ve tek birincilik derecesini getirmiştir. 1992 yılında ilk albümünü yayınlayan şarkıcı Türkiye’deki başarısının yanı sıra aldığı birincilik ile Avrupada da adını duyurmuştur.

Videomuzu izlediğiniz ve kanalımıza abone olduğunuz için teşekkürler. Yeni videolarımızdan anında haberdar olmak için bildirimlerini açmayı unutmayın. Tekrar görüşmek üzere, hoşçakalın.

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.