En İyi Playstation Oyunları – Top 25 – BuMesele

En İyi Playstation Oyunları – Top 25

Bu videomuzda bize göre tüm zamanların en iyi PlayStation oyunlarını sıralıyoruz.

Başlamadan önce belirtelim, bu video orijinal PlayStation ya da diğer adıyla PS1 hakkındadır. PS2 ve sonraki jenerasyonların oyunları değerlendirmeye dahil edilmemiştir.

Söz oyun konsollarından açıldığında Sony’nin 1994’te piyasaya sürdüğü PlayStation, CD teknolojisinin sunduğu avantajı sonuna kadar kullanarak, dünya çapında 100 milyonun üzerinde satan ilk oyun konsolu olmayı başarmıştı.

Elbette ki bu başarıda konsolun hafızalarımızda yer eden yüzlerce unutulmaz oyuna ev sahipliği yapmasının da payı büyüktü.

Girişi burada noktalayalım ve sizleri en iyi 10 Playstation oyunuyla baş başa bırakalım. Sizler de favori PS1 oyunlarınızı yorum kısmında bizlerle paylaşın. İyi seyirler!

25- Grand Theft Auto 2 (1999)

24- Spider-Man (2000)

23- Tenchu: The Stealth Assassins (1998)

22- Gran Turismo 2 (1999)

21- Nightmare Creatures (1997)

20- Tony Hawk’s Pro Skater 2 (2000)

19- Spyro: Year of the Dragon (2000)
Aslında bu sevimli ejderhanın PS1’deki 3 macerası da bahsedilmeye değer oyunlar. Bizim için Spyro: Year of the Dragon’u (Spyro 3) serinin diğer oyunlarına göre öne çıkaran sebepler grafik ve oynanışta yapılan küçük iyileştirmeler. Oyunda ejderha Spyro’yu kontrol ederek renkli kristaller topluyor ve arkadaşlarını kurtarmasına yardımcı oluyoruz.

18- Medal of Honor: Underground (2000)

17- Driver (1999)

16- Syphon Filter (1999)

15- Chrono Cross (1999)
Unutulmaz SNES klasiği Chrono Trigger’ın manevi varisi olarak da kabul edilen Chrono Cross, oyuncunun verdiği kararlara göre şekillenen 12 muhtemel finali ve dönemine göre bir hayli başarılı grafikleri ile rol yapma oyunlarını sevenlerin mutlaka yaşaması gereken bir oyun tecrübesi.

14- Dino Crisis (1999)

13- Twisted Metal 2 (1996)

12- Final Fantasy VII (1997)

11- Vagrant Story (2000)

10- Tekken 3 (1997)
Playstation 1 sonrası konsol jenerasyonlarında, bir dövüş oyununun herhangi bir top 10 listesine girmesi pek rastlanabilecek bir durum değil. Ancak 80’li ve 90’lı yıllar -Street Fighter’ın da popülerliği sayesinde- dövüş oyunlarının altın yıllarıydı. Tekken 3 oynanış ve grafikler açısından daha önce ev konsollarında hiç görmediğimiz kadar iyiydi. Grafikler günümüz standartlarına göre biraz eskimiş olsa da, oynanış olarak hala ilk günkü kadar eğlenceli.

9- Crash Team Racing (1999)
Yarış oyunu olarak listemize sadece Crash Team Racing’i dahil ettik. Crash Team Racing görsel olarak Gran Turismo 2 veya Ridge Racer Type 4 gibi gerçekçi grafikler sunmasa da, eğlence dozu kesinlikle bahsettiğimiz iki oyunun altında kalmıyor. Yarış ve spor oyunları sürekli güncellendiğinden, oynanış açısından çok çabuk demode olma riskiyle karşı karşıyalar. CTR ise bugün bile keyifle oynanabilecek bir oyun.

8- Final Fantasy IX (2000)
PS1 jenerasyonu hem rol yapma oyunları, hem de Final Fantasy serisi için altın bir dönemdi. Bu liste için serinin 7’inci ve 9’uncu oyunları arasında karar verirken biraz zorlandığımızı itiraf ediyoruz. Sonuçta Final Fantasy 9, hem atmosferi ve mekanları açısından klasik Final Fantasy oyunlarına yaptığı dönüş ile, hem de grafikleri ve oynanışı ile bize göre 7’yi burun farkıyla geride bıraktı.

7- Legacy of Kain: Soul Reaver (1999)
3d grafikler ve oynanış söz konusu olduğunda Soul Reaver’dan daha modern görünen bir PlayStation 1 oyunu bulamayacağınızı söylersek abartmış olmayız. Gotik mekanları, görünen ve görünmeyen boyutlar arasında gidip gelen hikayesiyle Soul Reaver, bugün bile keyifle oynanabilecek bir oyun.

6- Crash Bandicoot Warped (1998)
Bugün geçerliliğini kaybetmiş olsa da 1990’larda Mario Nintendo için, Sonic Sega için neyse, Crash da PlayStation için oydu. Crash Bandicoot üçlemesinin bütün oyunları PS1 için yapılmış en iyi oyunlar arasında gösteriliyor. Bizim bu liste için tercihimiz grafikler ve oynanış açısından serinin en gelişmiş oyunu olduğunu düşündüğümüz Crash Bandicoot Warped oldu.

İlk 5’e geçmeden söyleyelim, bundan sonraki oyunların tamamını ilk sıraya koyacak kadar seviyoruz.  İşte karşınızda sıralarken çok zorlandığımız o muhteşem 5 oyun.

5- Silent Hill (1999)
Oyuna ismini veren Silent Hill oldukça gizemli ve ürkütücü bir kasaba. Kızı Cheryl’ın izini süren Harry Mason’ı kontrol ettiğiniz oyun, gerçek bir hayatta kalma ve korku oyunu klasiği. Silent Hill’in sisli sokakları, aslında arka planda 1999 yılının teknik olanaksızlıkları ve konsolun zayıflığının sonucu olsa da, geliştiriciler bu dezavantajı kendi lehlerine kullanarak unutulmaz bir atmosfer yaratmışlar. Saçma derecede zor olan birkaç bulmacasını saymazsak Silent Hill orjinal Playstation’ın en iyilerinden.

4- Resident Evil 2 (1998)
Nostalji faktörünü bir kenara bırakırsak ilk “Resident Evil” grafikler ve oynanış açısından son derece demode ve günümüz oyuncularını bir hayli yoracak bir oyun. Resident Evil 2 ise muhteşem sinematik anlatımı, hatırı sayılır derecede geliştirilmiş grafikleri ve iki ana karakterin gözünden oynanabilen hikayesiyle sadece PlayStation 1’in değil, oyun tarihinin en iyi hayatta kalma ve korku oyunlarından biri.

3- Castlevania: Symphony of the Night (1997)
Castlevania: Symphony of the Night tam anlamıyla ebedi bir klasik. 3 boyutlu oyunların çıkışıyla “2 boyutlu oyunlar artık bitti” gibi, bugün anlamsız gelen fikirlerin dillendirildiği bir dönemde, kimse böyle bir oyunun piyasaya çıkmasını ve oyunseverleri bu derece etkilemesini beklemiyordu. 3 boyutlu oyunların domine ettiği bir jenerasyonun en iyi oyunlarından birinin 2 boyutlu olması, oyun tarihinin en ilginç ironilerinden biri olsa gerek. Castlevania evrenini Nintendo klasiği “Metroid” ile harmanlayan Castlevania: Symphony of the Night unutulmaz müzikleri ve eşsiz grafikleri ile gerçek bir şaheser.

2- Tomb Raider (1996)
Burada bir genelleme yapacağız çünkü o günleri yaşayanlar 1996’da bu oyunu ilk kez görenlerin ekrana nasıl hayranlıkla baktıklarını hatırlayacaktır. 1996’nın aksiyon platform hiti Tomb Raider o güne kadar gördüğümüz hiçbir oyuna benzemiyordu. Kontrolleri ve ateş etme mekanikleri günümüzden çok farklı olsa da TPS türü bugünkü popülerliğini bu oyuna borçlu. Serinin ilk oyunu sadece zeki bulmacaları ve unutulmaz atmosferi ile değil, oyun tarihine kazandırdığı Lara Croft gibi ikonik bir karakter için bile bu listeye girmeyi hak ediyor. Uncharted gibi oyunların çıkışında Lara Croft’un başarısının etkisini göz ardı edemeyiz.

1- Metal Gear Solid (1998)
Hideo Kojima’nın yarattığı 1998 yapımı Metal Gear Solid’in hala serinin en iyi oyunu olduğu konusunda bir çok argüman ortaya konabilir. Dönemine göre son derece detaylı grafikleri, verdiği “aksiyon filmi izliyormuş hissi” ve oynanışındaki devrimsel elementler ile Metal Gear Solid PlayStation 1’in en iyi oyunuydu.

Favorinizi listemizde göremediyseniz yorum kısmında bizlerle paylaşın.

Videolarımızı izlediğiniz ve yorumlarınızı paylaştığınız için teşekkürler! Yeni videolarda görüşmek üzere. Hoşça kalın!

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.