Bu Ne Yaman Çelişki – En İyi Eurovision Birincileri Anketini Yorumluyoruz! – BuMesele

Bu Ne Yaman Çelişki – En İyi Eurovision Birincileri Anketini Yorumluyoruz!

Bildiğiniz üzere “En iyi Eurovision birincileri” izleyici anketinin sonuçlarını bir önceki videomuzda yayınladık. Objektif oy kullanılmadığından şikayet eden izleyicilerimiz bu tip oylamalarda Türkiye ve Azerbaycan’ın listeden çıkarılması gerektiğini savundular. Aslında bu fikri mantıksız bulmuyoruz ancak hatırlatmak isteriz ki, yıllar önce yaptığımız bir videomuzda objektif olmak adına Sertab Erener’i dışarıda bıraktığımızda hakaretler havada uçuşmuştu. Tepkilerdeki bu çelişkiyle ilgili yorumu size bırakıyoruz.

Tabi şunu da belirtelim, Türkiye ve Azerbaycan’ı bu anketlerden çıkarmama sebebimiz gelen tepkiler değil. Milliyetçi duygularla oy veren bir kesim olduğunu reddedemeyiz, ancak müzik zevklerinin tartışılmayacağını da biliyoruz. “Everyway That I Can” gerçekten de kimilerine Rybak’ın şarkısından daha çok hitap edebilir. O şarkılara tamamen müzikal sebeplerle oy vermek isteyecek olanların hakkını kısıtlamak istemediğimiz için Türkiye ve Azerbaycan’ı listeden çıkarmadık.

Bizce burada çözüm anketten opsiyon çıkarmak değil, Türk halkının objektifliğine güvenmekten geçiyor. Geçtiğimiz günlerde Avusturya’da yapılan yarışmada Avusturya halkına kendi ülkeleri için oy kullanma şansı verildiği halde, onlar başka bir ülkeyi birinci seçebildiler. O düşünce yapısının bir gün burada da yerleşeceğini umuyoruz.

Tartışmalar bir yana oylamayla ilgili bazı bilgileri sizlerle paylaşmak istiyoruz. Anket kısa süreli olmasına rağmen 1700’e yakın izleyicimiz oy kullandı. Herkesin 5 şarkı seçebildiğini hesaba katarsak, 1700 katılımcının neredeyse yarısı Sertab’a oy vermemiş. Yani Türkiye’de bir anket yapılıyor ve katılanların önemli bir kısmı “Sertab’ı en favori 5 şarkısının içine koymuyor”. Kimsenin aklını okuyamayız ama oy veren 980 kişinin önemli bir kısmı için “Everyway That I Can” muhtemelen ilk tercih değildi. Sertab’ın kazanacak kadar oy toplaması için ankete katılanların ilk 5’ine girmesi yeterliydi.

Bu rakamlara bakarsak katılımcıların aslında beklediğimizden daha objektif davrandığını söyleyebiliriz. Önümüzdeki sene, yani 2021 birincisi belli olduktan sonra, bu anketi tekrar yapacağız. Oy verme kriterlerinin değişmesi durumunda sonucun farklı çıkıp çıkmayacağını hep birlikte göreceğiz.

Sizler de düşüncelerinizi yorum kısmında bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Videolarımızı izlediğiniz ve yorumlarınızı paylaştığınız için teşekkürler! Yeni videolarda görüşmek üzere. Hoşça kalın!

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir