90’lı Yılların En İyi 10 Yabancı Romantik Komedi Filmi, Top 10 – BuMesele

90’lı Yılların En İyi 10 Yabancı Romantik Komedi Filmi, Top 10

Bu videomuzda, 90’lı yılların en iyi romantik komedi filmlerini listeliyoruz. Her hafta yayınladığımız videolarımızdan haberdar olmak için kanalımıza abone olmayı ve bildirimlerinizi açmayı unutmayın.

Sinemanın ilk yıllarından beri var olan romantik komediler, kısa bir duraklama dönemi yaşadıktan sonra 90’lı yıllarda oldukça parlak bir dönem geçirmişti.

Eğer romantik komedi türünü seviyorsanız ve bu 10 filmi henüz izlemediyseniz, hiç vakit kaybetmeden izlemenizi tavsiye ederiz.

Sözü daha fazla uzatmadan gerisayımımıza başlıyoruz!

10 numara, Evlilik Öpücüğü (The Wedding Singer)-1998; Ülkemizde Evlilik Öpücüğü adı ile gösterime giren filmin başrollerinde Drew Barrymore ve Adam Sandler var. Bir düğün şarkıcısının kendi düğününde terk edilmesinden sonra başına gelen olayları konu alan film, keyifle izleyebileceğiniz bir yapım. Sandler’ın kariyerinin iyi filmlerinden biri olan The Wedding Singer, hikayenin geçtiği 80’li yılları da hoş bir şekilde yansıtmış.

9 numara, Gözler ve Sözler (The Truth about Cats & Dogs)-1996; Uma Turman, Ben Chaplin ve Janeane Garofalo’nun başrolleri paylaştığı film 1996 yapımı. Janeane Garofalo’nun canlandırdığı Abby, bir radyo programında hayvan sahiplerine tavsiye veren bir veteriner. Film, Abby’nin programına bağlanan Brian’a yardımcı olmasıyla başlar. Brian’ın radyodaki kişiliği ve sesinden etkilendiği Abby ile tanışmak istemesi üzerine, özgüven problemi yaşayan Abby, Brian ile yüzleşmek yerine komşusu Noelle’i kendisi olarak tanıtır ve işler iyice karışır!

8 numara, Bugün Aslında Dündü (Groundhog Day)-1993;  Hava durumu sunucusu Phil hiç istemediği bir haberi sunmak için görevlendirilir. Gittiği yerde verilen görevi yerine getirdikten sonra geri dönüş için ekibiyle birlikte yola koyulsa da, yoğun kar yağışı yüzünden geceyi orada geçirmek zorunda kalır. Asıl kabus ise Phil aynı günü defalarca yaşamak zorunda kaldığında başlar. En iyi Senaryo, En iyi Kadın oyuncu, En iyi komedi filmi gibi dallarda ödüller alan 1993 yapımı filmin başrollerini Bill Murray ve Andie Macdowell paylaşıyor.

7 numara En İyi Arkadaşım Evleniyor (My Best Friend’s Wedding)-1997; Başrollerinde Julia Roberts, Dermot Mulroney ve Cameron Diaz’ın yer aldığı 1997 yapımı film, karşı cinsten iki yakın arkadaşın yıllar önce birbirlerine verdikleri sözü tutmanın zamanı geldiğinde yaşananları anlatıyor. Julia Roberts’ın canlandırdığı Julianne, en yakın arkadaşının başka bir kadınla evleneceğini öğrendiğinde onu ne kadar sevdiğini farkeder ve olaylar gelişir.

6 numara, Fransız Öpücüğü (French Kiss)-1995; 1996 Amerikan Komedi ödüllerinde En İyi Kadın ve Erkek dallarında aday gösterilen filmin başrollerinde Meg Ryan ve Kevin Klein yer alıyor. Evlenmek üzere olduğu nişanlısı tarafından terk edilen Kate, uçak fobisine rağmen Fransa’ya Charlie’yi bulmaya gider. Yolculukta tanıştığı Luc’un, çaldığı kolyeyi Kate’in çantasına koyması ile başlayan zoraki arkadaşlık, beklenmedik yerlere varır?

5 numara, Sen Uyurken (While You Were Sleeping)-1995; 1995 yapımı filmin başrollerinde Sandra Bullock ve Bill Pulman var. Tren istasyonunda jeton satan Lucy platonik bir aşk ile sevdiği adamın hayatını kurtarınca, kendisini onun ailesinin bir parçası olarak bulur. Aşık olduğu adamın komadan çıkmasını beklerken hiç beklenmedik şekilde bir başkası ile yakınlaşır. Sandra Bullock, bu film ile Altın Küre başta olmak üzere ‘En İyi Kadın Oyuncu’ dalında birçok ödüle aday olmuştur.

4 numara, Mesajınız Var (You’ve Got Mail)-1998; Meg Ryan ve Tom Hanks’ in başrollerini paylaştığı 1998 yapımı film, işleri gereği rakip olan iki kitap dükkanı sahibinin sanal ortamda birbirlerini nasıl etkilediklerini anlatıyor. Filmin yönetmen koltuğunda bir çok önemli romantik komedinin senaryosunda imzası bulunan Nora Ephron var. 15 şarkıdan oluşan bir soundtrack albümü de bulunan film, Altın Küre’ye aday olmuş ve çeşitli festivallerde birçok ödül kazanmıştır.

3 numara, Sevginin Bağladıkları (Sleepless in Seattle)-1993;  Meg Ryan ve Tom Hanks’in başrollerini paylaştıkları film 1993 yapımı. Yönetmen koltuğunda, yazarlardan biri olan Nora Ephron oturuyor. 1994 yılında, Amerikan Komedi Ödüllerinde Meg Ryan’a ‘En İyi Kadın Oyuncu’ ödülünü getiren filmde, Tom Hanks’in oğlunu canlandıran Ross Malinger da performansı ile dikkat çekmişti.

2 numara, Çılgın Aşık (Only You)-1994; 1994 yapımı filmin başrol oyuncuları, Marisa Tomei ve Robert Downey Jr. Orijinal ismi ‘Only You’ olan film Çılgın Aşık olarak çevrilmiş. Film, gerçek aşka ve kadere inanan Faith’in gençliğinde baktırdığı fallara kendisini fazlasıyla kaptırması sonucu başına gelen olayları konu alıyor. Genelde bu gibi listelerde 90’ların en iyi romantik komedileri arasında kendisine yer bulamayan film, bize göre romantik komedi sevenlerin kaçırmaması gereken bir yapım.

1 numara, Özel Bir Kadın (Pretty Woman)-7,0-1990-M51; Garry Marshall’ın yönettiği filmin başrollerinde Julia Roberts ve Richard Gere var. Başarılı bir iş adamının yolunun, hesapta olmayan bir şekilde, bir hayat kadını ile kesişmesiyle başlayan olayları konu alan Pretty Woman, romantik komedi türünün kilometre taşlarından biri olarak kabul edilir. Julia Roberts 1990 yapımı bu film ile En iyi kadın oyuncu dalında Oscar’a aday olmuş, Altın Küre’de ise Komedi yada Müzikal filmlerde En iyi Kadın Oyuncu ödülünü kazanmıştır.

Sizin favoriniz listede yoksa yorum kısmında bizlerle paylaşmayı unutmayın. Videomuzu izlediğiniz ve kanalımıza abone olduğunuz için şimdiden teşekkürler! Bir başka top10 listesinde görüşmek üzere.

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.