90’ların Unutulmaz Yabancı Sitcomları – Top 10 – BuMesele

90’ların Unutulmaz Yabancı Sitcomları – Top 10

TV tarihindeki nostalji turumuza bir başka video ile devam ediyoruz. 80’lerin en unutulmaz yabancı komedi dizileri videomuzdan sonra şimdi de 90’ların en iyi yabancı komedi dizilerini sizlerle birlikte hatırlayacağız.

Bazı diziler 80’li yılların sonunda başlamış olsalar da, 90’lı yıllardaki sezon sayıları daha fazla olduğu için bu videomuzda kendilerine yer buldular. Haliyle 90’ların sonunda başladığı halde 2000’lerle özdeşleşen “Will & Grace”(1998-2020) ve “That ’70s Show”(1998-2006) gibi diziler de bu liste için değerlendirme dışında bırakıldılar.

Son olarak bu top 10 listesinde yer veremesek de bir diziden bahsetmeden geçemeyeceğiz. Hatırlayanlar olacaktır; 90’ların sonunda brt adlı kanalda “İkimize Bir Dünya” adıyla gösterilen sevimli bir Fransız dizisi vardı. Orijinal adı “Jamais 2 sans toi” olan dizi, (1996-1999) Valentine ve Thomas’nın kendilerine miras kalan evi paylaşmak zorunda kalmalarıyla gelişen olayları konu ediyordu.

Lafı daha fazla uzatmadan sizleri 90’ların “bize göre” en iyi yabancı sitcomları ile baş başa bırakıyoruz. Sizler de en sevdiğiniz yabancı komedi dizilerini yorum kısmında paylaşmayı unutmayın. İyi seyirler!

10- The Nanny: 1993-1999
Başrollerinde Fran Drescher ve Charles Shaughnessy’nin olduğu dizi 90’ların eli yüzü düzgün sitcomlarından biriydi. Gülben Ergen, Kenan Işık ve Haldun Dormen gibi isimlerin rol aldığı “Dadı” dizisini hatırlıyorsanız, işte o dizi bu dizinin birebir uyarlamasıydı. Bize hangisi daha iyiydi diye soracak olursanız biz ikisini de oldukça başarılı buluyoruz. Eğer sadece yerli versiyonu izleyip sevdiyseniz, orijinaline de bir göz atmak isteyebilirsiniz.

9- Spin City: 1996-2002
Geleceğe Dönüş’ün yıldızı Michael J. Fox talihsiz rahatsızlığı sebebiyle diziden ayrılmak zorunda kalmasa Spin City bu listede daha üst sıralarda yer alabilirdi. Oyuncu dizide kalabildiği süre boyunca yaşadığı Parkinson hastalığına rağmen çok başarılı bir performans sergilemişti. Diziden ayrılan oyuncu sayısının artmasıyla Spin City çok iyi başlayıp sonlara doğru hayal kırıklığı yaratan bir dizi oldu. Son sezonlardaki tek teselli kadroya sonradan dahil olan Charlie Sheen’in başarılı performansıydı. “Spin City” Charlie Sheen için “Two and a Half Men” öncesi iyi bir ısınma turu sayılabilir.

8- Everybody Loves Raymond: 1996-2005
Spor yazarı Ray Barone’un aile hayatındaki komik olayları yansıtan bu diziyi hiç kaçırmadan takip etmesek de televizyonda karşımıza çıktığında keyifle izlerdik. Türkiye’de bir dönem Digiturk’teki dizi kanallarının vazgeçilmezlerinden olan dizi, listenin tepesindeki bazı diziler kadar fenomen olmasa da 90’lar denince kesinlikle aklımıza gelen bir yapım.

7- Sabrina the Teenage Witch: 1996-2003
Türkiye’de 90’ları yaşayıp da bu diziyi bilmeyen yoktur. İki halası ve kedisi Salem ile birlikte yaşayan tatlı cadı Sabrina, eğlenceli bir sitcom dizisi olmanın yanı sıra; Sabrina’nın Libby başta olmak üzere lise arkadaşları ile yaşadığı olayları konu ettiğinden bir gençlik dizisi de sayılabilir. Sabrina 60’lı yıllarda yayınlanan bir çizgiroman ve 70’lerde ekranlara gelmiş bir çizgi diziden uyarlanmıştır.

6- The Fresh Prince of Bel-Air: 1990-1996
Will Smith “Kurtuluş Günü” gibi Hollywood filmleriyle tüm dünyada tanınmaya başlamadan önce bu sitcomda rol alarak gönülleri fethetmişti. Dizide Bel-Air malikanesinde yaşayan amcası ve kuzenlerinin yanına taşınan Philadelphia’lı çulsuz bir genci canlandıran Will Smith olağanüstü bir performans sergiliyor. The Fresh Prince of Bel-Air, 80’lerdeki Cosby efsanesinden sonra, siyahi oyuncuların başrollerde olduğu açık ara en iyi dizi olabilir.

5- Mr. Bean: 1990-1995 – Toplamda 5 sezonda sadece 15 bölüm
Listemizdeki bu dizi diğerlerinden biraz farklı. Öncelikle Mr. Bean bir İngiliz dizisi olması sebebiyle listedeki Amerikan sitcomlarından tamamen farklı bir mizah anlayışına sahip. Diğer bir şaşırtıcı durum ise dizinin 1990-1995 yılları arasında yayınlanmış sadece 15 bölümünün olması. Sezon başı sadece 3 bölüm ile az ve öz düsturunu benimseyen dizinin tüm bölümleri bir birinden iyi. Hafızalarımızda Londra Olimpiyatları sırasındaki canlı skeciyle yer eden Rowan Atkinson, Mr. Bean’de harikalar yaratıyor.

4- Full House: 1987-1995
“Full House” 1987’de başlamış olsa da daha çok 90’lar ile özdeşleşmiş bir dizi. Ülkemizde “Bizim Ev” adıyla yayınlanan dizi sitcom olarak değerlendirirsek bizce ortalamanın biraz üstü; bir aile dizisi olarak bakarsak dizi tarihinin en iyilerinden biri. Eğer bu diziyi seviyorsanız Netflix’in 2016’da çektiği devam niteliğindeki “Fuller House” adlı diziye bir göz atmak isteyebilirsiniz.

3- Frasier: 1993-2004
80’lerin unutulmaz sitcom’u “Cheers”in bir yan ürünü olarak başlayan “Frasier” o kadar başarılı oldu ki, tam 11 sezon boyunca yayında kalmayı başardı. Söz 90’lı yılların en iyi sitcomlarına geldiğinde, sitcom severler hangi dizinin “en iyi” olduğu konusunda kesin bir uzlaşmaya varamıyorlar. Ancak bu dizilerden birinin “Frasier” olduğu konusunda herkes hemfikir.

2- Seinfeld: 1989-1998
Seinfeld kimilerine göre 90’ların en iyi sitcomu. Biz de en iyilerden biri olduğunu düşünüyoruz. Jerry Seinfeld, George Costanza, Cosmo Kramer ve Elaine Benes hepsi birbirinden unutulmaz karakterler ve itiraf edelim bu diziyi birinci sıraya koymadığımız için biraz suçluluk hissediyoruz. Ancak “Seinfeld” ne kadar iyi ve ne kadar komik olursa olsun, bizim için ilk sıranın sahibi en başından beri belliydi.

1- Friends: 1994-2004
Friends’in ilk sırada olmadığı bir 90’lar listesi düşünemiyoruz. New York’lu 6 arkadaşın eğlenceli maceralarını izlediğimiz dizi, hayatın her alanına ve bütün insani duygulara temas ediyor. Ross, Rachel, Phoebe, Joey, Chandler ve Monica’nın başlarına gelen komik olayların konu edildiği dizide, bu 6 karakterin her biri ayrı ayrı çok başarılı bir şekilde yazılmış ve oynanmış. Final yapmasının üzerinden 17 yıl geçmiş olsa da “Friends” hala bütün dünyada yayınlanmaya ve ilgiyle izlenmeye devam ediyor.

Videolarımızı izlediğiniz ve yorumlarınızı paylaştığınız için teşekkürler! Yeni videolarda görüşmek üzere. Hoşça kalın!

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.