Yılın İlk Birincisi Belli Oldu! – Acaba Kim? – BuMesele

Yılın İlk Birincisi Belli Oldu! – Acaba Kim?

Konumuza geçmeden önce büyük izleyici anketimizin devam ettiğini ve bu linke tıklayarak 30 Nisan 2020 tarihine kadar oy kullanabileceğinizi hatırlatalım.

Bu sene Eurovision’un iptalinin ardından gözler ülkelerin yayınlayacağı alternatif yarışma programlarına çevrildi. İsveç ve Almanya’nın Mayıs ayında yapacağı programlardan bir önceki videomuzda bahsetmiştik. Avusturya’nın 14-16-18 Nisan’da yapacağı programların detaylarına da videonun devamında yer vereceğiz. Ancak önce Hollanda kanalı OutTV’nin kendi birincisini seçtiği yarışmadan bahsedelim.

Aslında OutTV bu programı yıllardır yapıyor. Bu senenin farkı, Eurovision şarkı yarışmasının iptal olmasıyla herkesin bu gibi ön seçimlere daha fazla dikkat kesilmesi oldu. Online izleyici anketi ve uluslararası jürinin verdiği puanlarla belirlenen bu senenin birincisine geçmeden önce belirtelim: OutTV geçen sene Duncan Laurence’ı, bir önceki sene de Netta’yı birinci seçmiş ve adeta Eurovision Şarkı Yarışmasının birincisini önceden tahmin etmişti.

Kanalın bu sene zirvede yer verdiği isim, evet sıkı durun: Bulgaristan’dan Victoria ve şarkısı “Tears Getting Sober” oldu. Uluslararası jüri ve online halk oylaması sonrasında, ikinci sırayı alan isim İsviçre’den Gjon’s Tears olurken, ilk 5’e giren diğer ülkeler ise sırasıyla İzlanda, Litvanya ve Almanya oldu.

Bu sıralama Eurovision iptal edilmeden önceki bahis oranlarıyla büyük ölçüde paralellik gösteriyor. Bakalım Victoria ilerleyen günlerde başka ülkelerde yayınlanacak bu tarz programlarda aynı başarıyı tekrarlayıp birinciliğini pekiştirebilecek mi?

Videonun başında da değindiğimiz bu programlardan en yakın tarihli olanı, 14-16-18 Nisan’da Avusturya kanalı ORF 1’de 3 bölüm halinde yayınlanacak olanı. İlk 2 programda 14’er, son programda ise 13 şarkının klibi yayınlanarak 41 şarkının tamamı ekranlara gelmiş olacak. 10 kişilik jüri her 3 programda da o gün yayınlanan şarkılara 1 ve 12 arasında puanlar vererek gecenin galibini belirleyecekler. Jüri her programın birincisini belirledikten sonra final gecesi 3 şarkı halk oylamasına sunulacak.

Bu oylama sistemi ilk bakışta halkın tüm şarkılara oy verme hakkını kısıtlamış gibi görünse de, Avusturya halkının bütün oyları kendi temsilcisine yağdırma ihtimalinin önünü de kesmiş oluyor. Tabi eğer müzisyenlerden oluşan jüri halktan önce davranıp Vincent Bueno’yu finale bırakmazsa.

Programların Avusturya dışından online olarak izlenebilmesi durumunda, yayının bilgisini günü geldiğinde topluluk sayfamızdan paylaşacağız.

İsveç’in yarışma formatı hakkında bir önceki videomuzda daha geniş bilgi vermiştik, fakat Almanya’nın yayınlayacağı programın formatı ve oylama sistemi hakkında henüz pek bilgimiz yok. İptal edilen Eurovision ile aynı tarihte yayınlanacak olan program, bir şekilde bütün katılımcı ülkelerden oylama katkısı almayı başarabilirse ilgi daha da artacaktır. Öyle bir formatta düzenlenecek bir yarışma, pekala Eurovision’un yerine geçebilir.

Bütün bunların üzerine EBU bir sürpriz yapıp programını oylama ile renklendirirse heyecan zirve yapacaktır.

Bu gelişmelerin ardından siz ne düşünüyorsunuz. Sizce Bulgaristan OutTV’nin programında elde ettiği birinciliği hak ediyor mu? ve bu başarısını diğer programlara da taşıyabilecek mi?

Videolarımızı izlediğiniz ve yorumlarınızı paylaştığınız için teşekkürler! Yeni videolarda görüşmek üzere. Hoşça kalın!

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.