Arnavutluk’un Kararı Hatalı mıydı? Eurovision 2021’de İlk Şarkı Anxhela Peristeri’den: “Karma” – BuMesele

Arnavutluk’un Kararı Hatalı mıydı? Eurovision 2021’de İlk Şarkı Anxhela Peristeri’den: “Karma”

Artık 2021 Eurovision’un heyecanını iliklerinize kadar hissetmeye başlayabilirsiniz, çünkü bu duyduğunuz şarkı Eurovision sezonunu gerçek anlamda başlatmış oldu. Öncelikle hakkını teslim edelim, bizim yarışma öncesi favorilerimizden olmasa da Anxhela’nın performansını çok başarılı bulduk. Sesine, şarkıya diyecek yok. Performansları izlemeden yaptığımız sıralamada şarkıya bir hayli alt sıralarda yer vermiştik. Anxhela sahnede şarkıyı bir üst seviyeye taşımayı başardı. İyi bir koreografi ve düzenlemeyle Eurovision’a renk katacağına eminiz.

Ancak bütün bu övgülere rağmen bir şeyden daha eminiz ki, bu sonuç geceden çıkabilecek en iyi sonuç değildi. Bizce gecenin en iyisi tartışmasız bir şekilde Inis Neziri’ydi. Şarkıcının ekstra bir sahne şovuna ihtiyaç duymadan ortaya koyduğu solo performans ve hala kulaklarımızda çınlayan muhteşem sesi geceye bizim açımızdan damga vurdu.

Bize sorarsanız bu yılki Festivali i Këngës’te Eurovision’da gerçek anlamda ses getirebilecek tek bir şarkı vardı, o da “Pendese”di.(pendez)

Bizce gecenin asıl şoku Anxhela’nın kazanmasından ziyade Inis Neziri’nin ilk 3’e bile girememesiydi. Biz program tamamlandığında 2. ve 3. olan şarkıları hatırlamakta bile güçlük çekerken, yarışma jürisinin bu kararları nasıl aldığını anlayamadık.

Yarışma öncesi ve sırasında yapılan anketlerde insanlardan büyük ilgi gören ve zirvede yer alan isimlerin bu derece görmezden gelinmesi tek kelimeyle ifade edersek gülünçtü. Bizce Festivali i Këngës gibi büyük bir organizasyonun artık halk oylaması opsiyonunu ciddi şekilde değerlendirmesi gerekiyor. Eğer bu yarışmaya olan uluslararası ilgiyi arttırmak gibi bir hedefleri varsa şarkıcıların bunca emek verdiği bir yarışmanın kaderini 3-5 kişilik bir jürinin eline bırakmamaları gerekiyor.

Yarışmanın hayal kırıklığı bizce açık ara Mirud’tu. Stüdyo kaydını dinledikten sonra çok üst sıralarda yer verdiğimiz bu şarkıyı, Mirud’un performansını önceden görseydik listeye bile almazdık diye düşündük. Çok heyecanlı olduğu ya da hata yapmaktan korktuğu için de olabilir ancak yüz ifadesi sahneye zorla çıkarılmış gibiydi.

Geceyi özetlersek Arnavutluk Inis Neziri’yi seçmeyerek bir fırsat tepti. Yarışmanın kaderinin birkaç jüri üyesinin elinde olması, uluslararası düzeyde izleyici çekmeye başlayan bir organizasyon için en kibar tabirle “yanlış”. Anxhela kesinlikle kötü bir birinci değil. Ancak “Pendese”in potansiyeli gökyüzündeki bulutlar kadar yüksekti.

Sonuç olarak Festivali i Këngës’i büyük bir keyifle takip ettik. Bir çok iyi şarkı ve şarkıcıyı dinleme ve izleme şansı bulduk. Arnavutluk’un çok renkli bir müzik camiasına sahip olduğu ortada. İlerleyen yıllarda yarışmanın uluslararası anlamda daha da büyümesini diliyoruz.

Videolarımızı izlediğiniz ve yorumlarınızı paylaştığınız için teşekkürler! Yeni videolarda görüşmek üzere. Hoşça kalın!

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.