En Çok Oscar Kazanan Filmler (2018 itibarıyla) – BuMesele

En Çok Oscar Kazanan Filmler (2018 itibarıyla)

Yeni bir oscar sezonu daha yaklaşırken, biz de sinema tarihinin en fazla oscar kazanan filmlerine bir göz atalım dedik. Listenin fazla uzamaması için sadece 9 veya daha fazla oscar alan filmleri dahil ettik. Alınan oscar sayısının eşit olduğu durumlarda, adaylık sayısı daha fazla olan filmi bir üst sıraya yerleştirdik.

 

Bu kısa notu düştükten sonra 9’ar oscar ile 6. sırayı paylaşan iki filmle başlıyoruz. Bu iki film alfabetik sırayla 1958 yapımı Gigi ve 1987 yapımı Son İmparator (The Last Emperor).

9’ar dalda aday olup, aday oldukları kategorilerde ödüllerin tamamını süpüren iki filmden Vincente Minnelli’nin yönettiği Gigi’nin başrolünde Leslie Caron var. Bernardo Bertolucci’nin yönettiği Son İmparator’un kadrosundaysa efsanevi aktör Peter O’Toole dikkat çekiyor.

Listemizin 5. sırasında yine 9 dalda oscar kazanan 1996 yapımı “İngiliz Hasta” The English Patient var. Filmi diğer 9 oscarlı filmlerin önüne geçirense tam 12 dalda altın heykelciğe aday olması. Anthony Minghella’nın yönettiği ve başrollerini Ralph Fiennes ile Kristin Scott Thomas’ın paylaştığı İngiliz Hasta’nın kazandığı oscarların içinde en iyi film başta olmak üzere en iyi yönetmen ve en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülleri de var. Film “en iyi kadın ve erkek oyuncu ile senaryo” gibi kategorilerde ise adaylıkla yetinmek zorunda kalmış.

4. sırada 11 dalda ödüle aday olup bunların 10’unu kazanan 1961 yapımı “Batı Yakasının Hikayesi” (West Side Story) var. Jerome Robbins ve Robert Wise’ın ortaklaşa yönettiği filmin başrolünde Natalie Wood yer alıyor. Filmin kazandığı 10 ödülün içinde bir çok teknik ödülün yanısıra en iyi yardımcı kadın ve erkek oyuncu oscarları, en iyi yönetmen ve en iyi film ödülleri de var.

Geldik 3. sıraya ve 11 dalda altın heykelciği kazanan “Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü”ne. (The Lord of the Rings: The Return of the King)
Aslında en çok oscar kazanan ilk 3 filmin ödül sayısı eşit olduğundan her biri aynı zamanda ilk sırayı paylaşsalar da, daha önce de belirttiğimiz gibi, adaylık sayısı diğerlerine göre daha az olan Yüzüklerin Efendisi Kralın Dönüşü’nü bu liste için 3. sıraya yerleştirdik. 2003 yapımı olan film, en iyi yönetmen, en iyi senaryo ve en iyi film başta olmak üzere teknik dalların neredeyse tamamını süpürürken, oyunculuk kategorilerindeyse es geçilmiş.

2.sırada 12 adaylığın 11’inde ödülü kazanan 1959 yapımı tarihi epik Ben-Hur var. William Wyler’ın yönettiği, Charlton Heston’un oynadığı Ben-Hur neredeyse 40 yıl bu rekoru tek başına elinde tuttu. En iyi film, en iyi yönetmen ödülleri ve teknik ödüllerin yanına, en iyi erkek oyuncu ve en iyi yardımcı erkek oyuncu oscarlarını da koyan Ben-Hur bu yönüyle rekoru paylaştığı diğer iki filmden ayrılıyor.

Listenin en tepesinde, aday olduğu 14 kategoriden 11’ini kazanan 1997 yapımı Titanik var. Sinemanın dahi çocuğu James Cameron’un Avatar’dan önceki rekortmen filmi, oyunculuk kategorileri dışında neredeyse bütün ödülleri süpürerek 70. Akademi Ödüllerine damgasını vurmuştu. Kate Winslet ve Leonardo DiCaprio’yu dünya çapında şöhrete kavuşturan Titanik aynı zamanda, Avatar rekoru ele geçirene kadar, sinema tarihinin en çok hasılat elde eden filmiydi.

Videomuzu izlediğiniz ve yorumlarınızı paylaştığınız için teşekkürler. Bir başka videoda görüşmek üzere, hoşça kalın!

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.