“Ademden Önce” Jack London – BuMesele

“Ademden Önce” Jack London

Kitabın Yazarı: Jack London

Yayınevi: İlya Yayınevi

Kitap Türü: Roman

Yayım Yılı: 2011

Sayfa Sayısı: 144

Arka Kapak Bilgisi

Jack London gerçek olaylardan yola çıkarak yüzlerce öykü yazmıştır. Alaska maceralarını anlattığı “Vahşetin Çağrısı”, “Altına Hücum” gibi çok tanınmış kitaplarının yanı sıra, sosyalist ideoloji etkisi ile yazdığı “Demir Ökçe”, “Uçurum İnsanları” gibi romanları da sevilerek okunmuştur. Yayınlandığı dönemde fırtınalar koparan bu eserler gelecekte de önemlerinden hiçbir şey kaybetmeyecektir. “Martin Eden” kendi yaşantısını anımsatsa da “Adem’den Önce” bütün kitapları içinde farklı bir yere sahiptir.

Bu öyküde insanın evrimsel gelişmesi anlatılır. İlkel içgüdüler ile yaşadıkları, el ve ayakları üzerinde yürüdükleri dönemlerden başlayarak günümüz insanına dek uzayan gelişmeleri basit ve anlaşılır dille anlatmıştır.

Ademden Önce / Jack London

Uzun süredir okumak istediğim yazarlardan biriydi Jack London. Ademden Önce kitabı ile başladım.

İlk insanalar ve yaşayışları ele alan eser, genelde sıkça görülen ancak anlam verilemeyen rüyalardan birini anlatarak başlıyor. Rüyalarda neden düşeriz? İlk insanlık tarihinde, henüz ağaçlarda yaşanırken, oradan düşmek büyük korkudur. Bazıları düşer bazıları da düşme tehlikesi geçirse bir şekilde kurtulur. Peki biz kimiz? İşte o rüyalarda düşmeyenelerin torunları!

İnsanın evrimsel gelişimini farklı bir tarzda anlatan bir eser. İnansak da inanmasak da her zaman kendi düşüncelerimizi onaylayacak kitaplar okumak yerine, farklı bakış açılarına da açık olmak gerek.

Eserde Geçen Satırlardan;

“Ağaçları yalnızca parklarda ve resimli kitaplarda görmüş olan ben, uykularımda uçsuz bucaksız ormanlarda gezinirdim.”
“…uzun yıllar boyunca, sessizce acı çektim, ta ki yetişkin döneme gelip düşlerimin nedenini ve anlamını öğrenene dek.”
“Bütün yanlış davranmalar, belki de bütün suçlar, başlangıçta hep sakat bir düşünceden, ya da aşırı bir bencillikten doğar.”
“Kadınlarda duygularını pek parlak sözler söylemeden de belirtebilmek gibi eşsiz bir ustalık vardır; sözlerine, daha çok, söyleyişleriyle, kımıldanışlarıyla, duruşlarıyla, bakışlarıyla anlam kazandırırlar.”
“…aşırı ilkel eğilimlerine rağmen Kızıl Göz’ün insanlığın bir habercisi olduğu söylenebilir, ünkü eşlerini öldüren tek canlı türü insandır.”

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.