“Tebrikler Kovuldunuz” Kaan Sekban – BuMesele

“Tebrikler Kovuldunuz” Kaan Sekban

Kitabın Yazarı: Kaan Sekban

Yayınevi: Okyan Us Yayın

Kitap Türü: Kişisel Gelişim, Anı

Yayım Yılı: 2017

Sayfa Sayısı: 288

Arka Kapak Bilgisi

Kaan Sekban. Ömrünün baharında bir beyaz yakalı. Plaza hayatının tam göbeğinde bir bankacı. Dost mu düşman mı olduğu belli olmayan ‘dostman’larla çevrili hayatını, yönetici adı verilen ama ne yönettiği asla bilinmeyen insanların elinden kurtarıp hayallerinin peşinden gitmeye cesaret eden bir ofis kahramanı…

Bir hayal uğruna Amerika’da oyunculuk eğitimi alan; odasında, perdesinin önünde Türkiye’nin ilk ‘ev yapımı talk show’unu başlatan, nihayet kendi stand up gösterisine çıkmayı başaran, koşullar her ne olursa olsun asla pes etmeyen bir insanın ilham verici öyküsü bu.

Her sabah hayallerine koşmak yerine işe gitmek zorunda kalanların umuda yolculuk öyküsü… Tebrikler Kovuldunuz / Kaan Sekban

1983 doğumlu, yolun yarısına bir kala hayallerini gerçekleştirmeye başlayan biri Kaan Sekban. Ayşe Balıbey’in ‘Her Şeyin Başı Merkür’ isimli kitabını okuduktan ve instagramda takip etmeye başladıktan sonra kendisinden haberdar olma şansı bulduğum komedyen Kaan Sekban’ın kitabını çok merak ederek aldım.

Okul yıllarında kısa bir süre de olsa bankada staj yaptığım ve hali hazırdaki işim de beyaz yakalı olarak nitelendirildiğinden, kitabın arka kapak yazısını okumam, meraklanmam için yeterli oldu diyebilirim. ‘Dostman’ adını verdiği, dost mu düşman mı anlamadığı çevresinin, yaşadıklarına verdikleri tepkiler okuyuculara hiç de uzak gelmeyecek.

Anı tarzında yazılan kitapta, hayallerinin peşinden koşan, koşarken düşen ancak her zorluğa rağmen yılmayan eski bir bankacının hikayesini kendi anlatımı ile okuyacaksınız. Kendiyle öyle barışık, öyle samimi bir dili var ki yazarı yıllardır tanıyormuş gibi hissetmeye başlıyorsunuz.

Günümüzün yarısını iş ve iş yolunda geçirdiğimiz hayatımızda, insanın sevdiği işi yapmasının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösteriyor eser. Siz de özellikle beyaz yakalıysanız, yaptığınız iş, aslında yapmak istediğiniz iş değilse, başka hayalleriniz varsa size güç verecek sıcak bir kitap olmuş. Tabi bu demek değil ki herkes işinden istifa edip ben şunu istiyorum deyip beklesin. Sadece istemekle ve hayal etmekle hiçbir şeyin kendiliğinden elde edilmediğini, çalışmanın önemini de satırlarında vurgulamış yazar. Keyifle okuyabileceğiniz bir eser. Sevgiyle tavsiye ederim.

Eserde Geçen Satırlardan;

“Fenciler mühendis kafasında, sosyalciler idealist ve sanatçı ruhluydu genelde. Peki ya eşit ağırlıkçılar? İşte onlar geleceğin plaza insanlarıydı.”

“İnsanı genç tutan maydanoz, glütensiz beslenme falan değil; güç, para ve kariyerdi.”

“Şunu sakın unutmayın, böyle soylu soylu takılırsanız ve kimsenin poposunu yalamazsanız, günün sonunda yalayacağınız tek şey terli avucunuz olur. Zira iş hayatında ağlamayana meme yoktur.”

Bu yazıyı paylaşın!
2 Yorum

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.