“Her Şeyin Başı Merkür” Ayşe Balıbey Tanıl – BuMesele

“Her Şeyin Başı Merkür” Ayşe Balıbey Tanıl

Kitabın Yazarı: Ayşe Balıbey Tanıl

Yayınevi: Doğan Novus

Kitap Türü: Roman

Yayım Yılı: 2017

Sayfa Sayısı: 200

Arka Kapak Bilgisi

Merhaba! Söğütlüçeşme metrobüs durağından Elif Akay ben. Çiçeği burnunda bir gazete çalışanıyım. Ofiste sandalye yerine tabure, bilgisayar yerine hesap makinesi verdiler elime, o derece seviliyorum. Kurumsal bir beyaz yakalı gibi giyinmeyi asla beceremiyorum, belden sıkmalı balon eteğim ve gülleci vücudumda azap çeken karpuz kollu gömleğimle tam bir patatese benziyorum. Ama olsun, gazeteciyim ben. Hem de göğü delen plazaların birinde! Çalışma arkadaşlarımın en sevdiği atasözü: Kahve içmeden ayılamıyorum! Neden? Çünkü kendileri Brezilya göçmeni! Kütüğünü sorsan Kars’tır, Çorum’dur; iki göbek ötede nenesi sabah namazından sonra ekmek pişiriyordur ama o kahvesiz ayılamaz! Gidip canımı dişime takıp Gazetecilik okudum, hem de okulu ikincilikle bitirdim. Prestijli bir gazetede Ortadoğu muhabiri olup haki çantamla Maliki, Talabani, Gulyabani’yle röportaj yapacağımı sanırken kendimi Astroloji köşesi yazarken buldum. Üstelik yıllarca gazetenin burç köşesini yere serip salça ekmek yemişim, ne aslanı bilirim ne kaplanı. Zalim genel yayın yönetmenim ve onun yalaka sağ kolu ise kara bahtıma kör talihime tüy dikti. Ama ben de Elif Akay’sam bu iş burada bitmez. Kimse sanmasın kendini Hint kumaşı, bir gün gelir biri vurur makası!

Her Şeyin Başı Merkür / Ayşe Balıbey Tanıl

Kapitalist sistemin modern köleleri, beyaz yakalı plaza çalışanları! Evet evet size sesleniyorum.. Hepiniz bu kitabı okumalısınız!

Hepimizin iş hayatında karşılaştığı olayları, insanları öyle güzel ve içtenlikle anlatmış ki kitabı elinizden bırakmak istemeyeceksiniz. Kimin çevresinde kraldan çok kralcı, kimin çevresinde kendini bilmez, kimin çevresinde egosundan kendinin aslında ne olduğunu idrak edemeyen insan yok ki.

Üniversite’de gazetecilik bölümünü derece ile bitiren ve çalışma hayatı ile ilgili hayalleri olan Elif’in hikayesini okuyacaksınız. Daha ilk satırdan başlayarak, gülümseten ve sizi size anlatan bir kitap. Başlar başlamaz bitiriyorsunuz kitabı. Tespitler o kadar yerinde ki kendinizi yalnız hissetmeyecek, okudukça tebessüm edecek, keyif alacaksınız. Hikayedeki ana karakter Elif, kendisini uçan balona ya da patatese benzetecek kadar kendiyle barışık biri. Annesi, hepimizin annesi gibi 🙂 lafını esirgemeyen, kendi çocuğunu pek de beğenmeyen klasik anne modeli. İş hayatı da bir çoğumuzun okulda hayal ettiğinden biraz, sadece biraz farklı 🙂

Kitabın tamamını anlatmak isterdim ancak okumanızı isterim. Hem oldukça gülecek hem de bazı yerlerde kendinizi Elif’in yerine koyacak ve duygulanacaksınız. Bence her kitapta çok edebi bir yön aramaya gerek yok. Bazen duygularınıza tercüman olması yetiyor.

İçinizdeki insanı kaybetmeyin ne uğruna olursa olsun. Ve unutmayın her nerede, ne şartlarda yaşıyor olursanız olun bir gün iyiler hep kazanır. Er ya da geç…

Eserde Geçen Satırlardan;

“…asıl mutluluk, sabah erken kalkmak zorunda olmadığınız bir hayattır…”

“Annemden kalan en güzle miras, en sevdiğim huyum, hazırcevaplılığım. Taşın altında kalırım lafın altında kalmam.”

“Yapmacıklık, riyakarlık yapamıyorum, lafa öyle başlasam bile bir gülme geliyor, sonunu getiremiyorum. Fıtratım böyle ne yapalım, zincirlere sığamayıp taşıyorum.”

“Bence yalakalık okullarda okutulması gereken bir ders olarak müfredata girmeli.”

“..kızım şaka değil her şeyin başı Merkür!

Allah Allah ben sağlık diye biliyordum ama!”

“Cehalet gerçekten mutlulukmuş ya Rabbim, bunu bir kez daha anlıyorum.”

“Ay başında iyi bir maaş alıp bu parayı on beş günde restoran ve kafelerde ezip ay sonuna kadar geçim sıkıntısı çeken insana beyaz yakalı denir.”

“İnsanların hastalığını zaaf olarak kullanmak profesyonellikse, hayatım boyunca amatör kümede mücadele etmeye razıyım.”

“Bak kızım, iş hayatında kimseden takdir bekleme, çünkü başarı osuruk gibidir, kendininki hariç herkesinki rahatsız eder.”

 

Bu yazıyı paylaşın!
4 Yorum

Bir Yorum Ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir