Bay Yanlış – Önce Gömdük, Sonra Övdük! – BuMesele

Bay Yanlış – Önce Gömdük, Sonra Övdük!

Bu sezonun yaz dizilerini daha önceki bir videomuzda konu etmiş ve videonun sonunda “hangisi tutar” diye bir soru sormuştuk. Aradan geçen haftalar içerisinde bu sorunun cevabı biraz netleşmeye başladı. Bizce 2 dizi diğerlerine göre öne çıkarken, bu dizilerin yayınlandığı Fox Tv de rakiplerine oranla bu yaz daha iddialı gibi görünüyor. Bu 2 diziden biri -malum olduğu üzere- Hande Erçel ve Kerem Bürsin’in rol aldığı “Sen Çal Kapımı” olurken, diğeri bu videoya konu ettiğimiz ve baş rollerinde Can Yaman ile Özge Gürel’in olduğu “Bay Yanlış”.

“Bay Yanlış”la ilgili olarak şunu söyleyelim; derdimiz üzüm yemek değil bağcıyı dövmek olsaydı diziyle ilgili pek çok kusur bulup sağlı sollu gömebilirdik. Aslına bakarsanız bu hiç de fena bir fikir değil. Haydi bir süreliğine bunun bir yaz dizisi olduğunu unutalım ve “Bay Yanlış”ı sabahlar hiç olmayacakmış gibi gömelim. Çünkü entel görünmek bunu gerektirir. Hazırsanız diziyi fragmanına bakarak gömmeye başlıyoruz.

Her şeyden önce “Bay Yanlış” bir yaz dizisi. Alışık olduğumuz üzere yaz dizileri sürekli bir birini tekrar eden, ortaya pek orijinal hikayeler koyamayan ve tamamen yaz sezonunu geçiştirmek için yayınlanan dizilerdir. Bu sebeple diziye hiç şans vermeden hanesine -1 puanı yazabiliriz.

Bizim daha önce yaz dizilerini yeren ve  2 saatlik dizi sürelerine fena halde takmış bir kanal olduğumuzu hesaba katarsak, bir eksi de dizinin uzun bölüm sürelerine verelim.

Kırdığı potlardan dolayı bir eksi de Can Yaman’a patlatalım. Kabul edelim ki yapmasaydı daha şık olacak bazı açıklamaları olmuştu.

Dekolteler, kostümsüz kostümler, paçasız pantolonlar derken izleyiciyi libidosundan tutup sıkıca kavrayan bütün numaralar “Bay Yanlış”ta fazlasıyla mevcut.

Bir eksi de, klasik “zengin erkek – fakir kız” omurgasına oturtulmuş, klişelerle dolu hikayesine verelim derken diziyi gömme faslını burada sonlandırmanın uygun olacağını düşünüyoruz. Şimdiye kadar söylediklerimizi dizinin fragmanına bakarak da söyleyebilirdik, ancak itiraf edelim uzun zamandır bir yaz dizisi izlerken bu kadar eğlenmemiştik.

Dizi ve film eleştirmenlerinin standart ezberlerini bir kenara bırakırsak, bu diziyle ilgili şu ana kadar saydığımız potansiyel eleştirilerden en geçerli olanı kesinlikle uzun bölüm süreleri. Bizce hiç bir dizi, hiç bir koşulda bir saatten uzun olmamalı. Her ne kadar bu diziyi izlerken keyif almış olsak da 1 saati aşan dizi sürelerini eleştirmeye devam edeceğimizi şimdiden ifade edelim. Süresini bir kenara bırakırsak bu dizinin hem daha önceki yaz dizilerine, hem de 2020 yaz sezonundaki rakiplerine göre pek çok artısı var. Hazırsanız diziyi övmeye başlıyoruz!

Her şeyden önce dizinin hikayesi hiç de fena değil. Bizim için buradaki en önemli kriter daha önceki yaz dizilerinden ne kadar ayrışabildiği. Bu noktada beklentimizi aştığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Dizinin hikayesi için illaki bir ilham kaynağı arayacaksak, cevap için eski yaz dizilerinden biraz uzağa, başrollerinde Jennifer Aniston ve Scarlett Johansson gibi isimlerin olduğu 2009 yapımı romantik komedi “Erkekler Ne Söyler, Kadınlar Ne Anlar”a bakmamız gerekiyor. Orada da aynı “Bay Yanlış”ta olduğu gibi hayatının aşkını arayan, ilişkiler konusunda umutsuz vaka olan bir genç kız, ve ona verdiği taktiklerle gözlerini açmaya çalışan ilişki uzmanı genç bir adam var. 2 yapım arasındaki benzerliklere çok derin girmeyi düşünmüyoruz, ancak ilk kez yerli bir yaz dizisinin doğru bir yerden ilham alarak yola çıktığını söyleyebiliriz. Tam da bu sayede dizimiz arabesk zihniyetli saf kızların hayal dünyasına bir eleştiri getirmeyi başarabiliyor.

Başroldeki kızımız belki mutlu sona yine ulaşacak, ama en azından bu kez daha gerçekçi ve inandırıcı bir yoldan geçecek gibi duruyor. İlk birkaç bölüm itibarıyla söylüyoruz, bu yaz dizisi aslında kadın-erkek ilişkilerinin hiç de daha önceki yaz dizilerinde anlatıldığı gibi olmadığını anlatmaya çalışıyor ve bizce bunu yerli bir diziden beklemediğimiz derecede iyi yapıyor.

“Bay Yanlış” ilk bakışta klasik zengin erkek- fakir kız hikayesi gibi görünse de aslında burada da daha önceki yaz dizilerinden ayrılmayı başarıyor. Zira bu kez erkek zengin olsa da, kızımız tanıma uyacak kadar “fakir” sayılmaz. Ayrıca bu zengin erkek dizinin başlarında “kaçarak uzaklaşılması gereken” bir karakter olarak resmediliyor.

Dizinin başrol oyuncuları daha önce de birlikte çalışmış olmanın verdiği rahatlıkla bir biriyle oldukça uyumlular. Yaz dizileri oyunculuk anlamında başyapıt performanslar ortaya koymak için çok ideal temalara sahip değiller, ancak diğer yaz dizileriyle kıyasladığımızda ikilinin performansının çok başarılı olduğunu reddedemeyiz.

Diğer oyuncular arasında özellikle Gürgen Öz’e değinmeden geçemeyeceğiz. Canlandırdığı bütün karakterlere kendine has bir hava katan oyuncuyu, bu dizide de oldukça başarılı bulduk.

Daha önce de yapmaya çalıştığımız gibi, kendi içinde değerlendirirsek bu diziye kötü demek haksızlık olur. Eleştirirken bunun bir yaz dizisi olduğunu aklımızda tutarak söyleyelim, eğer yaz aylarında konusu kafa yormayan, renkli mekanlara ve karakterlere sahip bu tarz sabun köpüğü diziler izlemekten hoşlanıyorsanız “Bay Yanlış” bu türün en iyilerinden biri. Başarılı çekimlerini terapi niyetine rengarenk görüntüler ve iyi sayılabilecek bir hikaye ile birleştiren bu diziyi “yaz dizisi severlere” şiddetle tavsiye ediyoruz.

Yok, benim kalemim “Lost”, “Game of Thrones” tarzı hayatı sorgulatan diziler diyorsanız ve yaz dizilerinden nefret ediyorsanız, size herhangi bir yaz dizisi tavsiye edecek değiliz.

Siz bu dizi hakkında ne düşünüyorsunuz? İzlediniz mi? İzlediyseniz beğendiniz mi? Düşüncelerinizi yorum kısmında bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Videolarımızı izlediğiniz ve yorumlarınızı paylaştığınız için teşekkürler! Yeni videolarda görüşmek üzere. Hoşça kalın!

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.