Bitmek Bilmeyen Diziler – Dünyanın En Uzun Süre Oynayan Dizileri – BuMesele

Bitmek Bilmeyen Diziler – Dünyanın En Uzun Süre Oynayan Dizileri

Bugünkü videomuzda dünyada uzun yıllardır yayınlanmalarına rağmen bitmek bilmeyen ve hala ilgiyle izlenen dizilere bir göz atacağız! Aralarında bir dönem Türkiye’de de yayınlanmış bazı pembe dizilerin de yer aldığı bu diziler, internet yayınlarıyla da çeşitlenmiş günümüzün rekabetçi televizyon ortamına rağmen, sadık izleyici kitlelerini hala ekran başına toplayabiliyorlar.

Listede o kadar uzun süredir oynayan diziler var ki, ülkemizde 2002’den beri yayınlanan “Çocuklar Duymasın” ve 2006’dan beri devam eden “Arka Sokaklar” bu dizilerin yanında yayın hayatlarına daha dün başlamış gibi duruyorlar.

Listeye geçmeden önce 2009’da yayından kalktığı için bu sıralamaya giremeyen bir diziden özellikle bahsetmek istiyoruz. ABD yapımı “Guiding Light”, önce 1937 yılında radyo dizisi olarak, sonrasında 1952 yılında TV dizisi olarak yayınlanmaya başlamasının ardından tam 72 yıl yayında kalarak bu alanda kırılması güç bir rekoru elinde tutuyor.

Listemizdeki dizilerin tamamı hala yayınlanmaya devam ettiğinden, her biri 72 yıllık bu çılgın rekoru kırmaya aday. Herhangi birinin bu rekoru kırdığını görmeye ömrümüz yeter mi bilemiyoruz ama, aralarında yakın olanlar var.

Bu ilginç notu paylaştıktan sonra, işte karşınızda dünya televizyonlarının bitmek bilmeyen dizileri.

İyi seyirler!

10- Cesur ve Güzel (The Bold and the Beautiful) – ABD – (İlk Bölüm: 1987 – 2019 itibarıyla hala devam ediyor)
Bir dönem Türkiye’de de ilgiyle takip edilen Cesur ve Güzel, 1987’de başladığından beri kesintisiz tam 32 yıldır yayınlanmaya devam ediyor. Ancak bu kadar eski olmasına rağmen bu listede kendisine ancak 10. sırada yer bulabildi. Türk izleyicilerin ülkemizde yayınlandığı günlerden hatırlayacağı bazı oyuncular, hala dizide rol alıyor.

9- Linden Sokağı – (Lindenstraße / Lime Street) – Almanya – (İlk Bölüm: 8 Aralık 1985 – 2019 itibarıyla hala devam ediyor, ancak Mart 2020’de bitmesi bekleniyor)
Mart 2020’de sona ermesi beklenen bu Alman dizisi, 8 Aralık 1985 yılından beri yayında.  Uzun soluklu Britanya dizisi Coronation Street’ten esinlenen Linden Sokağı, Alman şehri Münih’teki hayali bir sokakta geçiyor. Dizi listemizdeki İngilizce olmayan 2 diziden biri.

8- Neighbours – Avustralya – (İlk Bölüm: 18 Mart 1985 – 2019 itibarıyla hala devam ediyor)
Bu dizimiz dünyanın öbür ucundan, Avustralya’dan listemize girdi. Ülkenin dünyaca ünlü şarkıcısı Kylie Minogue, 80’li yılların sonunda ilk büyük çıkışını Neighbours’ta rol alarak yapmıştı. 18 Mart 1985 yılında yayınlanmaya başlayan dizi, en parlak dönemlerini 80’ler ve 90’lar da yaşamış olsa da, popülaritesini halen sürdürüyor.

7- EastEnders – İngiltere – (İlk Bölüm: 19 Şubat 1985 – 2019 itibarıyla hala devam ediyor)
İngiliz televizyonunun 30 yılı aşkın süredir vazgeçemediği EastEnders, halen BBC 1’de yayınlanmayı sürdürüyor. Londra’daki bir mahallede geçen pembe dizi, ilk yayınlandığı 1985’ten beri ülkenin en popüler pembe dizisi konumunda.
Önceleri haftada yarım saatlik iki bölüm halinde ekranlara gelen dizi, 2001 yılından itibaren haftalık bölüm sayısını 4’e çıkarmış.

6- Vadi Halkı – (Pobol y Cwm / People of the Valley) – Galler – (İlk Bölüm: 1974 – 2019 itibarıyla hala devam ediyor)
Listemizdeki İngilizce olmayan bir diğer dizi de Galler dizisi “Vadi Halkı”. 1974’ten beri yayında olan dizi haftada 5 bölüm olarak yayınlanmayı sürdürüyor. Yapımını BBC’nin üstlendiği ve kamu yayıncılığı hizmetinin bir parçası olarak Galler televizyonu S4C’ye ücretsiz olarak verdiği dizi, BBC tarafından yapılan en uzun soluklu pembe dizi olma özelliğini de taşıyor.

5- Yalan Rüzgarı (The Young and the Restless) – ABD – (İlk Bölüm: 1973 – 2019 itibarıyla hala devam ediyor)
İnanması güç ama bir dönem Türkiye’de de fırtına gibi esen Yalan Rüzgarı, ABD’de hala yeni bölümleri ile ekranlara gelmeye devam ediyor. 23 Mart 1973’te başlayan dizi, 1987’den beri ABD’de gündüz kuşağında bir numara olmayı sürdürüyor. Hayali “Genoa City” şehrinde geçen dizide, halen rol almakta olan oyuncuların en eskisi, 1978’den beri Paul Williams karakterini canlandıran Doug Davidson.

4- Emmerdale – İngiltere – (İlk Bölüm: 1972 – 2019 itibarıyla hala devam ediyor)
Britanya’nın en uzun süredir devam eden ikinci dizisi Emmerdale, diziye ismini veren hayali bir şehirde geçiyor. 1972’den beri yayınlanan dizinin her bölümünün hala 5 ile 7 milyon izleyici tarafından takip ediliyor olması oldukça şaşırtıcı. Birleşik Krallık’ta ulusal çapta yayın yapan ITV kanalında yayınlanan dizi, her hafta 6 bölüm ile ekranlara geliyor.

3- Days of Our Lives – ABD – (İlk Bölüm: 1965 – 2019 itibarıyla hala devam ediyor)
“Friends” izleyenler dizide oyunculuk yapan Joey karakterinin, TV’deki bir pembe dizide canlandırdığı Dr. Drake Ramoray karakterini hatırlayacaktır.Friends’te parodisi yapılan Drake Ramoray karakteri hayali olsa da, Joey’nin rol aldığı “Days of Our Lives” dizisi, listemizdeki diğer diziler kadar gerçek ve ABD’de 1965 yılından beri yayınlanmayı sürdürüyor.

2- General Hospital – ABD – (İlk Bölüm: 1963 – 2019 itibarıyla hala devam ediyor)
Amerikan tarihinin en uzun süredir yayınlanmakta olan dizisi General Hospital, New York’taki hayali bir şehir olan Port Charles’da geçiyor. Çok sayıda Emmy ödülü kazanan dizi, aynı zamanda 1981’de 30 milyon kişi tarafından izlenen bir bölümüyle hala “en çok izlenen pembe dizi bölümü” rekorunu elinde tutuyor.

1- Coronation Street – İngiltere – (İlk Bölüm: 1960 – 2019 itibarıyla hala devam ediyor)
… ve geldik dünyanın en uzun soluklu pembe dizisine: Coronation Street. 9 Aralık 1960’ta ilk kez yayınlandığından beri Britanya’nın en popüler dizisi olan Coronation Street, bir diğer özelliği ile de dikkat çekiyor: Dizide Ken Barlow karakterini canlandıran 87 yaşındaki aktör William Roache, Guinness Rekorlar Kitabına göre “bir pembe dizide en uzun süre rol alan oyuncu” rekorunu elinde tutuyor ve bu rekoru her sene geliştirmeyi sürdürüyor.

İçeriklerimizi kaçırmamak için abone olabilir, yeni videolardan anında haberdar olmak için bildirim zilini açabilirsiniz. Bir sonraki videoda görüşmek üzere. Hoşça kalın!

 

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.