Sahne İçin Yaratılmış! Melfest v.s. MGP v.s. Dora v.s. UMK – BuMesele

Sahne İçin Yaratılmış! Melfest v.s. MGP v.s. Dora v.s. UMK

Hakkında konuşmaya değecek bir final gecesi gerçekleştiren Hırvatistan’a birazdan geleceğiz, ancak önce Melodifestivalen ile başlamak istiyoruz. Dotter geçen sene “Bulletproof” ile hayal kırıklığı yaşadıktan sonra bir daha öyle bir şarkı yapamaz diye düşünüyorduk ki “Little Tot”u ilk duyduğumuzda bu düşüncemizin doğrulandığı hissine kapılmıştık. Ancak şarkıcının performansını izledikten sonra rahatlıkla söyleyebiliriz ki, işin sırrı şarkıda değil Dotter’ın kendisinde gizliymiş.

Dotter adeta sahne performansı için yaratılmış. Seslendirdiği şarkıyı o kadar iyi satıyor ki, şarkı onun performansı eşliğinde dinlendiğinde birkaç seviye yukarı çıkıyor. Bulletproof ile kıyaslamayı bir kenara bırakırsak, Little Tot Dotter’ın performansıyla birleşince Eurovision’da iddialı olabilecek bir şarkı. Önümüzdeki turlarda çok güçlü rakipleri olduğundan, İsveç’te henüz hiç bir şey belli değil ancak Dotter bu sene de büyük favorilerden biri olacak gibi duruyor.

Beklediğimiz gibi bu roundun diğer dikkat çeken ismi Anton’du. Melfest’i kazanmasını beklemiyoruz ama olur da kazanırsa bizim için hayal kırıklığı olmaz.

Norveç’te Melodi Grand Prix birbirinden iyi şarkılarla finale doğru yaklaşıyor. Bizce bütün iyi şarkılara rağmen, eğer bu sene iddialı olmak istiyorlarsa, Norveç’in sadece 2 seçeneği var. Raylee ve Keiino. 2019 Eurovision Şarkı Yarışmasında halk oylamasını ezici bir şekilde kazanan Keiino Avrupa’da fazlasıyla tanınıyor ve Monument ile çok büyük bir oy potansiyelleri olacaktır. Raylee de sergilediği müthiş enerjik performans ile kazanmayı hak edenlerin başında geliyor.

Lordi gibi bir rock grubuyla unutulmaz bir birincilik elde eden Finlandiya Eurovision’a bir kez daha bir rock grubuyla katılmanın eşiğinde. “Dark Side” adlı şarkılarıyla ülkede ulusal seçmelerin en büyük favorisi olarak gösterilen Blind Channel grubu, eğer bir sürpriz olmayıp seçilirlerse, Finlandiya adına son yılların en iddialı yarışmacısı olabilir. Finlandiya’nın bir diğer iddialı adayı da “I Love You” adlı şarkıyla disco pop havası estiren “Teflon Brothers & Pandora” olacak.

Disco pop demişken, Dua Lipa ve Lady Gaga isimlerin yayınladıkları hit şarkılarla adeta yeniden hayat verdikleri bu müzik türü, 2020’de ilk ortaya çıktığı 80’lerle kıyaslanacak kadar parlak bir yıl geçirdi. 2020 eğer bir yanıyla pandemi yılı olduysa, diğer yanıyla disco-popun dönüş yılıydı. Bir şarkı yarışması olarak Eurovision’un bu akımdan etkilenmemesi elbette düşünülemezdi.

Yarışmadaki disco-pop etkisinin ne seviyede olacağını ulusal finaller tamamlandıktan sonra daha net bir şekilde göreceğiz. Bir an için Finlandiya’da Teflon kardeşlerin, Norveç’te Raylee’nin, Danimarka’da ise herhangi bir adayın kazandığını düşünün. The Roop’u da hesaba katarsak bu yıl ki Eurovision 80’li yıllara giden bir zaman makinesine dönüşebilir.

Bu seneki yarışmacıların çoğu geçen seneyle aynı olsa bile, 2021 bambaşka bir yöne doğru gidiyor ve açıkçası biz bu gidişattan gayet memnunuz.

…ve geldik Hırvatistan’a. Dora’nın galibi “Tick-Tock” adlı şarkısıyla Albina oldu. Yarışma öncesi paylaştığımız videoda Albina favorilerimizden biri olsa da performansları izlemeden önce kazanacağını düşünmüyorduk. Şarkı olarak değerlendirirsek bizce en iyi şarkı “Rijeka”ydı. İş performanslara geldiğinde “Rijeka” yorum olarak değil, ancak sunum olarak sınıfta kaldı. Şarkıcının sesini gayet iyi bulsak da sahnede olup bitenler “bizi yordu” dersek doğru bir ifade kullanmış oluruz. Amaç dikkati şarkıdan alıp sahnedeki anlamsız koreografiye yönlendirmek idiyse bunu başardılar.  Gecedeki performanslara bakarsak Albina kazanmayı sonuna kadar hak etti. Gecenin bir diğer kazananı da yarışmanın kendisiydi. Organizasyonu ve çıkan şarkıların kalitesiyle “Dora” bu sene Melodi Grand Prix ya da Melodifestivalen ayarında bir yarışma oldu.

Sizin şimdiye kadarki ulusal finaller arasında favoriniz hangisiydi? Yorumlarınızı bekliyoruz.

 

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.