Eurovision’da Sahneyi Sallayan Gruplar – En İyi Grup Performansları – BuMesele

Eurovision’da Sahneyi Sallayan Gruplar – En İyi Grup Performansları

“Sahneyi ateşe veren kadınlar” ve “yıkıp geçen erkekler” videolarımızdan sonra, şimdi de “Eurovision’da Sahneyi Sallayan Gruplar” videomuzla karşınızdayız.

Yıllar içerisinde Eurovision’a yüzlerce grup katıldığından, aralarından sadece 10 tanesini seçip bir liste yapmak kolay olmadı. Bu sebeple dışarıda kalan iyi gruplar “olabilir” demiyoruz, çünkü kesinlikle olacak. Listeyi yaparken en azından ilk 5’e girmiş olma şartı koyduk. Sadece bir grubu, altıncı olduğu halde sıralamaya dahil ettik. Sebebini de videonun devamında, yeri geldiğinde açıklayacağız.

Biz sözü çok uzatmadan listemize geçelim, sizler de düşüncelerinizi yorum kısmında bizimle paylaşın.

İyi seyirler!

10- 2001 Yunanistan: Antique – Die For You
2005 Eurovision şampiyonu Helena Paparizou, 2001’de Antique grubunun üyesi olarak Eurovision’u 4 sene erken kazanmış olsa, sanıyoruz buna kimsenin itirazı olmazdı. 99 yılında çıkardıkları albümle Türkiye’de epey popüler olan grup, Eurovision’da üçüncülük elde etmişti.

9- 2012 Rusya: Buranovskiye Babushki – Party For Everybody
Rusya’nın sevimli nineleri 2012’de karşılarına Loreen’in Euphoria’sı çıkmasaydı, Eurovision’da sansasyonel bir birincilik elde edebilirlerdi. Neşeli şarkılarıyla tam 259 puan alarak ikinci olmaları, yine de oldukça önemli bir başarıydı.

8- 2004 Türkiye: Athena – For Real
Eurovision’a katılan bütün temsilcilerimizin arasında en şanslısı kendi evinde sahneye çıkma şansı yakalayan Athena’ydı. Grubun doğal ve kendinden emin performansı, İstanbul izleyicisinin coşkusuyla birleşince ortaya çok renkli ve unutulmaz görüntüler çıkmıştı.

7- 2019 Norveç: KEiiNO – Spirit in the Sky
Videonun başında da değindiğimiz gibi, bu listedeki biri hariç bütün grupların ortak özelliği ilk 5’e girmiş olmaları. Bu konudaki tek istisna olan Norveç’in 2019 temsilcisi Keiino jürinin attığı kazık nedeniyle altıncı sırada kalmış olsa da, halk oylamasını kazanarak gönülleri fethetmişti.

6- 1981 Birleşik Krallık: Bucks Fizz – Making Your Mind Up
1974 sonrası Eurovision, ABBA’dan esinlenen bir çok grubun ortaya çıktığı ve hatta bazılarının birinciliği dahi kazandığı bir yarışmaydı. Bucks Fizz grup üye sayısında ABBA’yı örnek almış olsa da, enerjik performansı ile fark yaratmıştı.

5- 2006 Finlandiya: Lordi – Hard Rock Hallelujah
Eurovision’da unutulmaz grup performansları denince ilk akla gelen gruplardan biri şüphesiz Lordi. Yollarını şaşırıp cadılar bayramı partisi yerine Eurovision’a gelince, sahnenin “gerçek anlamda” nasıl sallanacağını dosta düşmana göstermişlerdi.

4- 2010 Türkiye: maNga – We Could Be The Same
Türkiye’nin Eurovision’daki en iyi derecelerinden birini elde eden maNga, geceye performansı ile damga vurmuştu. Diğer videolarımıza yaptığınız yorumlardan yola çıkarak söylüyoruz ki, Türkiye tekrar Eurovision’a dönecek olsa, ülkeyi tekrar maNga’nın temsil etmesini isteyenlerin sayısı hiç de az değil.

3- 2015 İtalya: Il Volo – Grande Amore
2019’da bir kez daha şansını deneyen, ancak İtalya ulusal finali yerine geçen Sanremo’da Eurovision biletini Mahmood’a kaptıran grup, 2015’te büyük sükse yapmıştı. Güçlü sesleri ve performanslarıyla geceye damgasını vuran grup, İtalya’ya alışık olduğu iyi derecelerden birini kazandırmıştı.

2- 1979 Almanya: Dschinghis Khan – Dschinghis Khan
Bize göre Eurovision tarihinin hakkı en az teslim edilen grubu “Dschinghis Khan”. 1979’da Eurovision için kurulan grup, albümleri ve canlı performanslarıyla zaman içinde o kadar sevildi ki, bugün bile hala sahneye çıkıp on binleri coşturmaya devam ediyor. Grup üyeleri tek yarışmalık bir heyecan için yola çıktıklarında, bunun 40 yıllık bir maceraya dönüşeceğini tahmin bile edemezlerdi.

1- 1974 İsveç: ABBA – Waterloo
Sanki bir numara en başından beri belli değilmiş ve biz size ABBA’yı anlatmak zorundaymışız gibi davranmayalım. Dünya müzik tarihinin en etkili ve en çok taklit edilen gruplarından biri olan ABBA, tabi ki bu listenin tepesinde yer alacaktı.

Videolarımızı izlediğiniz ve yorumlarınızı paylaştığınız için teşekkürler! Yeni videolarda görüşmek üzere. Hoşça kalın!

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.