Cebimdeki Yabancı – Sen Kimsin, Ben Kimim? – BuMesele

Cebimdeki Yabancı – Sen Kimsin, Ben Kimim?

Vizyon Tarihi: 2 Şubat 2018

Yönetmen: Serra Yılmaz

Senarist: Murat Dişli

Yapımcı: Ferzan Özpetek ve Necati Akpınar

Yapım: BKM Film

Müzik: Mithat Can Özer

Oyuncular: Çağlar Çorumlu, Şebnem Bozoklu, Buğra Gülsoy, Belçim Bilgin, Serkan Altunorak, Leyla Lydia Tuğutlu, Şükrü Özyıldız

Tür: Komedi, Dram

Süre: 95 dakika 

Eleştiri:

Son dönemde, Gülse Birsel’in ‘Aile Arasında’ filminin dışında izlediğim Türk filmlerinden pek haz alamadım. Vizyonda olan Türk Filmlerine bakıldığında gözümüze Deliha, Kayhan, Enes Batur gibi televizyon skeci tadında filmler çarpıyor.

‘Cebimdeki Yabancı’ 2016 yılında vizyona giren ve gişe rekorları kıran İtalyan filmi ‘Perfetti Sconosciuti’nin bir uyarlaması. Filmin yapımcıları Türk asıllı İtalyan senarist, yazar, yönetmen Ferzan Özpetek ve Eyvah Eyvah, Düğün Dernek, Hokkabaz, G.O.R.A., Organize İşler gibi filmlerin de aralarında olduğu 20’den fazla filmde yapımcılık yapan Necati Akpınar. Yönetmen koltuğunda, yine İtalyan sinema dünyasında iyi tanınan, tiyatro ve sinema oyuncusu Serra Yılmaz oturuyor. Bu, Yılmaz’ın ilk sinema filmi yönetmenliği.Yorumuma filme yapılan ve yapılacak olan olumsuz eleştirilerden biri ile başlıyorum. Filmin birebir uyarlama olması. Bu konuda yapılan eleştirilere kendi adıma katılmadığımı söyleyebilirim. Elbette gönül ister ki yerli yazarlarımız da böyle orijinal hikayeler yazabilsin ve sinemamıza bu tarz başarılı hikayeler kazandırabilsin. Ancak uyarlama da olsa “Cebimdeki Yabancı” oldukça başarılı bir yapım.

Bu arada orijinal film olan ‘Perfetti Sconosciuti’yi henüz izlemedim ve açıkçası böyle bir filmden haberdar da değildim. Bu filmi izledikten sonra, orijinalini de izleme isteği uyandı. En kısa zamanda onu da izleyeceğim.

Film, uzun yıllardır tanıdıkları arkadaşlarını yemeğe davet eden, Banu ve Metin’in evinde geçiyor. Peki büyük bir kısmı tek mekanda ve çoğunlukla bir yemek masasında geçen film nasıl bir izlenim veriyor?

Senaryo son derece başarılı bir oyuncu kadrosu ile birleştirilmiş. Çağlar Çorumlu (Suavi) ve Şebnem Bozoklu (Esra) daha önce komedi rollerindeki başarılı performansları ile akıllarda kalan isimler. Bu filmde farklı bir oyunculuk ile karşımızdalar. Buğra Gülsoy (Kerem) karakterinde çok başarılı. Belçim Bilgin (Banu), farklı havası ile gizemli, Serkan Altunorak (Metin) daha soğuk ve oturaklı görüntüsü ile karakterlerine can veriyorlar. Şükrü Özyıldız ve Leyla Lydia Tuğutlu oyuncular arasında en az deneyimi olan oyuncular. Ancak, her oyuncu kendi karakterini büyük bir başarıyla canlandırıyor.Film, Günümüz insanının sosyal yaşamına ve sözde canciğer arkadaşlıklara oldukça etkili bir eleştiri getiriyor.  Yedikleri içtikleri ayrı gitmeyen arkadaşların, eşleri ile birlikte oturdukları yemek masasında oynadıkları masum (!) oyunda ortaya saçılanlar olayları beklenmedik noktalara taşıyor.

Oldukça az mekan kullanılan film tiyatroya uyarlanmak için adeta biçilmiş kaftan. Lakin böylesine az mekan kullanılan bir filmin sıkıcı olabileceği gibi bir endişeniz olmasın. Film peşi sıra gelen sürprizler ile oldukça akıcı bir hale geliyor.

Son Söz: Cebimdeki Yabancı’nın en büyük başarısı, belki de insana kendisi ile ilgili sorular sordurabilmesi. Biz aslında kimiz? Sandığımız kadar dürüst müyüz? Salt bir iyilik ya da kötülük var mıdır? Hayat insanı nerelere götürebilir? Hiç yapmam dediklerimizi yaptırır hiç yaşamam dediklerimizi yaşatır mı? Özel hayatımızın olması diğer insanları, kendimizi kandırmamızı gerektirir mi?

Bu başarılı yapımı izlemek için vakit kaybetmeyin derim.

Hikaye:5 out of 5 stars (5,0 / 5)
Oyunculuklar:4 out of 5 stars (4,0 / 5)
Sunum:5 out of 5 stars (5,0 / 5)
KARAR:4.5 out of 5 stars (4,5 / 5)
Bu yazıyı paylaşın!
Bir Yorum

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.