Arif V 216-Neden Bu Kadar Çok Konuşuldu? – BuMesele

Arif V 216-Neden Bu Kadar Çok Konuşuldu?

5 Ocak 2018 de vizyona giren son filmi Arif  V 216, ilk 3 günde 1.331,691 kişi tarafından izlendi ve tüm zamanların Ocak ayı açılış rekorunun sahibi oldu. Vizyona girdiği günün akşamı, sinema salonundaki izdiham, daha ilk günden ne kadar izleneceğinin habercisiydi.Cem Yılmaz’ın senaryosunu yazdığı ‘Her Şey Çok Güzel Olacak’ filminin üzerinden tam 20 yıl geçti. 20. Yılında 8. Senaryosu Arif  V 2016 ile seyirci karşısına geçen Cem Yılmaz, günlerdir konuşuluyor.

Cem Yılmaz’ın bu güne kadar senaristliğini yaptığı filmlerin vizyona giriş tarihleri ve Ocak 2018 itibariyle izleyici puanları şöyle;

              Filmler                                      Yılı                         İmdb Puanı 
Her Şey Çok Güzel Olacak            27 Kasım 1998                           8,2
G.O.R.A                                            12 Kasım 2004                           8,0
Hokkabaz                                         15 Ocak 2006                            7,5
A.R.O.G                                              5 Aralık 2008                           7,3
Yahşi Batı                                          1 Ocak 2010                             7,3
Pek Yakında                                      2 Ekim 2014                             7,7
Ali Baba ve Yedi Cüceler                13 Kasım 2015                          6,2
Arif V 2016                                          5 Ocak 2018                           8,1

Şu aşamada söylemeliyim ki, son filmi hiçbir filmi ile karşılaştırmak değil amacım. Yalnızca bu puan listesini karşılaştırdıktan sonra imbd ile beğenilerimin çoğunlukla aynı olmadığını görüyorum. Örneğin, Ali Baba ve Yedi Cüceler, Yahşi Batı ve Hokkabaz en başarılı filmlerindendir bana göre.

Bu yazının, filmin iyi ve kötü yanlarını objektif bir şekilde ele alarak, izleyenler ve izlemek isteyenlerle paylaşmak amacıyla yazıldığını ifade etmek isterim. Bu kısa bilgiyi verdikten sonra, konumuz olan son filmi Arif V 216’ya dönüyorum.

Yaptığı her iş ile olay olan, adından bu denli bahsettirmeyi başaran Cem Yılmaz, bu filminde nasıl tepkiler ve yorumlar aldı?Film içinde hem çok başarılı hem de vasat espriler vardı. Ancak Arif V 2016 için salon çıkışında duyduğum tepkiler ve medyada karşıma çıkan eleştiriler düşündüklerimle paralellik gösterince birkaçına değinmek istedim.

Her filminde yaptığı reklam ile eleştirilen Cem Yılmaz bu filmde de aynı tepkiler ile karşı karşıya kaldı. Şahsım adına, neredeyse tüm filmlerini çok beğenmiş ve tüm gösterilerine hayran biri olarak kendisini olumsuz eleştirmek benim için biraz zor. Hatta eleştirildiğinde korumak gibi bir tepkim bile olabiliyor.

Olumsuz eleştirilerim;

  • Fazla reklam! Bundan önceki Cem Yılmaz filmlerine kıyasla bu filmde abartılı reklam yapılması, sponsorlardan olan Arçelik’in reklamlarında oynanması, TV8 deki ‘O Ses Türkiye Yılbaşı Programı’ ile başlayan, Tolgshow ile devam eden programlara katılması, Sinemia üyelik sisteminin film ile olan işbirliği gibi birçok reklam ile eleştiri oklarının hedefi oldu.
  • Konu çok dağınıktı. Bir filmden çok, prime time kuşağı komedi skeçleri tadı veren yapım bir noktadan sonra yorgunluk hissi vermeye başladı.
  • Hikayede konu bütünlüğü olmaması ve üst üste gelen absürt sahneler filmin sonuna olan merakımı azalttı.
  • Tiyatro sahnesi gibi seyirci ile doğrudan iletişim kurmak, bu filmin finalindeki gibi ders verici bir tirada dönüşmediği sürece güzel bir yöntem olarak kabul edilebilir. Ancak izleyicinin zekasını hafife alarak kör göze parmak mesaj verme çabası yanlış bir seçim olmuş.

Bunların yanında yine de filmi izlerken eğlendim mi? Eğlendim. Güldüm mü? Çokça.

  • Sinema ve müzik tarihinin unutulmaz karakterlerine yapılan yerinde göndermeler çok zekiceydi.
  • Film, geçtiği dönem itibariyle bir nevi Yeşilçam’ı anma, emektar ustalara saygı duruşu niteliğindeydi. Genç ve başarılı oyuncuların hayat verdiği Zeki Müren, Ayhan Işık, Sadri Alışık gibi efsane isimleri filmin karakterleri olarak perdede görmek hoş bir deneyimdi.
  • Filmde kullanılan kostümlere de ayrıca dikkat çekmek gerekiyor.
  • Mahalle sakinleri ile yaşananalar ve duygusal sahneler, eski Türk filmleri tadında olmuştu.
  • Cem Yılmaz’ın filmlerinde yer verdiği kadro ile ilgili yapılan eleştirilere katılmadığımı söylemek isterim. Kiminle çalışılacağına karar verirken yaptığı tercihlerin bu denli sorgulanması doğru gelmiyor. Bir filmin yapımcısı olarak çalışmaktan keyif aldığı isimleri bir araya getirmesi bence gayet doğal.

Son söz: Bunca olumlu ve olumsuz eleştirilere rağmen bu film de sevenleri tarafından izlenecek ve yeni bir rekor kıracak gibi görünüyor. Sizler de izledikten sonra düşüncelerinizi yorum kısmında paylaşabilirsiniz.

Hikaye:3 out of 5 stars (3,0 / 5)
Oyunculuklar:4.5 out of 5 stars (4,5 / 5)
Sunum:3 out of 5 stars (3,0 / 5)
KARAR:3.5 out of 5 stars (3,5 / 5)
Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.