Böyle Film 10 Yılda Bir Gelir – Yılın Sinema Olayı – BuMesele

Böyle Film 10 Yılda Bir Gelir – Yılın Sinema Olayı

“Başarıyla Filme çekilmesi neredeyse imkansız!”
Videomuza konu olan filmin, uyarlandığı roman hakkında sıkça dile getirilen bir ifade bu.

Aslında 70’lerde Alejandro Jodorowsky‘nin büyüyen yapım masrafları yüzünden vazgeçmek zorunda kaldığı film, 1984’te David Lynch tarafından sinemaya uyarlanmış, ancak Jodorowsky’nin hırslı projesine oranla daha düşük profilde olan yapım eleştirmenler tarafından yerden yere vurulmuştu.

İşte o “başarıyla çekilmesi imkansız” denen film, bir kez daha çekildi ve eğer bir aksilik olmazsa Ekim 2021’de gösterime girecek. Biz de bu videomuzda filmle ilgili şu ana kadar bildiklerimizi sizlerle paylaşacağız.

Pandemi koşullarında size kapalı bir salona girip film izlemenizi tavsiye etmeyeceğiz ama bu film beyaz perdeye 10 yılda bir gelecek türden. Bahsettiğimiz filmin adı “Dune”. Türkçe’ye “Çöl Gezegeni” olarak çevrilmiş. Filmimiz Frank Herbert’ın 1965’te yayınlanan aynı adlı ödüllü bilim kurgu romanından uyarlanmış. Ünlü bilim-kurgu yazarı Arthur C. Clarke roman hakkında “Yüzüklerin Efendisi ile kıyaslanabilecek tek eser” değerlendirmesi yapmış.

Filmle ilgili şu ana kadar yayınlanan görüntüler, ve yönetmen koltuğunda “Blade Runner 2049″dan hatırladığımız Denis Villeneuve’ün olması bizdeki beklentiyi bir hayli yükseltmiş durumda. 

Filmi henüz kimse izlemediği için beklentileri karşılayıp karşılamayacağını elbette bilmiyoruz, ancak yıllarca “başarıyla uyarlanması imkansız” olarak değerlendirildikten sonra nihayet beyaz perdeye gelecek olması bile bu filmi bizim açımızdan yılın sinema olayı yapmaya yetiyor.

Prömiyerini 3 Eylül 2021’de Venedik uluslararası film festivalinde yapacak olan film ABD’de 22 Ekim’de 3D olarak gösterime girecek. HBO Max dijital yayın platformu da filmi sinemalarla aynı anda 31 günlüğüne üyelerine sunacak.

Filmin oyuncu kadrosu tam bir yıldızlar geçidi. Son yıllarda yıldızı parlayan Timothée Chalamet ve Görevimiz Tehlike serisinden hatırlayacağınız Rebecca Ferguson’a ek olarak, Marvel ve DC’nin süper kahraman filmlerinden tanıdığımız bir çok isim filmde boy gösterecek.

Merak edenler için romanın ve dolayısıyla filmin konusundan da kısaca bahsedelim. Günümüzden çok uzak bir gelecekte, 26.392 yılında başlayan roman bazı soylu ailelerin gezegensel toprakları kontrol ettiği, yıldızlararası feodal bir toplumu resmediyor. Hikayenin baş kahramanı Paul’un mensup olduğu Atreides Ailesi kendilerine verilen görev gereği Arrakis gezegeninin yönetimini kabul ediyor. Neredeyse tamamı çöl olan ve yaşam için ideal koşullara sahip olmayan Arrakis gezegeninin en büyük özelliği evrendeki melanjın tek kaynağı olması. “Baharat” olarak da adlandırılan melanj yaşamı uzatan ve zihinsel yetenekleri geliştiren bir madde. Uzay navigasyonu için de ihtiyaç duyulan Melanj, sadece burada üretilebildiği için, Arrakis gezegeninin kontrolü hem imrenilen hem de çok tehlikeli bir görev.

Biz bu hikayenin beyaz perdeye nasıl yansıtılacağını görmek için sabırsızlanıyoruz. Peki siz bu film hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizin bu sene en çok görmek istediğiniz film hangisi? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Videolarımızı izlediğiniz ve yorumlarınızı paylaştığınız için teşekkürler! Yeni videolarda görüşmek üzere. Hoşça kalın!

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.