“Dip” Dizi İncelemesi – BuMesele

“Dip” Dizi İncelemesi

Yeni bir dizi incelemesi ile karşınızdayız.

İnternet üzerinden yayınlanan ve uzunca bir süredir merakla beklenen ‘Dip’ dizisi 30 Mart 2018 tarihinde ilk 2 bölümüyle seyirci karşısına çıktı. Geçtiğimiz günlerde 3. bölümü de yayınlanan dizinin başrollerinde İlker Kaleli ve Neslihan Atagül Doğulu var. Dizinin oyuncu kadrosunda, Bülent Emin Yarar, Lale Mansur, Berrak Tüzünataç, Olgun Toker ve Feridun Düzağaç gibi başarılı isimler de yer alıyor.

“Dip” de aynı “Şahsiyet” gibi Türk televizyonlarında görmeye alışık olmadığımız şekilde farklı bir hikaye anlatma kaygısı taşıyor ve bu elbette temcit pilavı gibi birbirine benzer konuları ısıtıp ısıtıp karşımıza getiren TV dizilerini düşündüğümüzde dizinin hanesine olumlu bir puan olarak yansıyor. PuhuTv ile alışmaya başladığımız bu yeni trendin devam etmesini diliyoruz.

Türk TV kanallarında son dönemde süresi 2 saatin altında olan dizilere pek rastlayamadığımız için, aslında normal olan 1 saatlik dizi sürelerini övmek zorunda kalıyoruz. Sitcom’ların sürelerini bile 2 saate çıkaran çarpık yayıncılık anlayışı karşısında izleyici olarak düşürüldüğümüz bu durum hakkındaki yorumu size bırakıyoruz.

Alışageldiğimiz üzere bazıları sinema filmlerinden bile uzun olan sine-dizilerle kıyasladığımızda bir başka dikkat çeken nokta dizinin verdiği gerçek hayata yakınlık hissi. 2 saatlik sine-dizilerin aksine hem karakterler, hem mekanlar, hem de hikayeler daha inandırıcı. İstanbul kameraya hem daha güzel, hem daha olduğu gibi yansımış.TV’de Yeşilçam filmlerinin çok masum sayılabilecek repliklerini dahi “bip”leyen sansür anlayışı kendini iliklerine kadar hissettirirken, “Dip” bir internet dizisi olmanın da avantajı ile argo kelimeleri cömertçe kullanıyor.

Gelelim karakterlere:

2015-2017 yıllarında tam 3 sezon ekranlarda Poyraz Karayel karakterini çok başarılı bir şekilde canlandıran İlker Kaleli, bu dizide İstanbul Emniyet’ine bağlı olarak çalışan, insanları intihar etmekten vazgeçirmekle görevli Sahir Kaan karakterinde karşımıza çıkıyor. İlker Kaleli son yaptığı işten tam olarak uzaklaşamamış gibi gelse de, karakterin işi ve hikaye gereği çok da eğreti durmadı. Sonraki bölümlerde konu ilerledikçe alışılır diye düşünüyoruz. Kaybettiği karısı Ekin’in hayaliyle yaşayan Sahir, içine kapanık ve işinde oldukça başarılı bir adam.

Sahir, ölen eşinin telefonundan gelen gizemli bir arama ile bilim kadını Bilge ile tanışır. Bilge rolünde Neslihan Atagül Doğulu’yu görüyoruz. Doğulu bilindik ve beğenilen performansı ile karşımızda.

Diğer rollere de kısaca değinirsek; Gün Koper, dizide Bilge’ye yardım eden arkadaşı Uygar karakterinde oldukça başarılı bir performans sergiliyor.

Sahir’in sohbet ettiği tek kişi olan Ali Kemal rolünde Bülent Emin Yarar tartışmasız oyunculuğu ile dikkat çekiyor.

İlk bölümde konuk oyuncu Uğur Polat intihara teşebbüs eden eski gol kralı Savaş Kurtuluş karakterinde.

Dizide kullanılan müzikler de oldukça hoşumuza gitti. Özellikle ilk bölümün başında duyulan Cem Karaca’nın ‘Bekle Beni’ şarkısı çok yerinde ve anlamlıydı.

İlk üç bölüm, oldukça hızlı ve dağınık ilerlerken ardında bir çok soru işareti bıraktı. Dizinin bundan sonraki bölümleri de merakla takip edilecek gibi duruyor.

Yeni videolarda görüşmek üzere. Hoşçakalın.

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.