Eurovision’u Politik Bir Arena’ya Dönüştürmek İsteyen Ukrayna Herşeyi Eline Yüzüne Bulaştırdı – BuMesele

Eurovision’u Politik Bir Arena’ya Dönüştürmek İsteyen Ukrayna Herşeyi Eline Yüzüne Bulaştırdı

2019 Eurovision’da yarışacak ülke sayısı 41’e düştü. Ukrayna’da ulusal finali kazanan Maruv’un yayıncı kuruluşun sunduğu anlaşmayı imzalamayı reddetmesi ile başlayan kriz, ülkenin Eurovision’dan tamamen çekilmesi ile son buldu.

Yayıncı kuruluşun kriz sonrası yaptığı açıklamaları politikacıların sözü uzun uzun geveleyip aslında hiçbir şey söylememesine benzettik. Bu nedenle üzerinde yorum yapmaya değer görmüyoruz. Kısaca özetlemek gerekirse, yayıncı kuruluş Ukrayna’nın temsilcisini Eurovision’da ülkenin politik mesajlarını iletme görevi de olan bir kuklaya dönüştürecek bir anlaşma önerdi, Maruv da sanatını politikaya alet etmeyi reddetti.

Şarkıcı, yaptığı açıklamada “kendisini insanlara sloganlarla hitap edip, politikacıların promosyonunu yapmaya hazır hissetmediğini ve katılımını politik bir fırsata çevirmek isteyenlerin oyuncağı olmayacağını” belirtti.

Yayıncı kuruluşun sunduğu şartların detayını bilmiyoruz ancak ulusal finali Maruv’un ardından ikinci ve üçüncü sırada bitiren Freedom Jazz ve KAZKA’da anlaşmayı reddettiğine göre, Maruv’un haklılığı bizce belgelenmiş oldu. İlk 3’te bitiren bütün sanatçıların anlaşmayı reddetmesi sonrası, ülke Eurovision’dan çekildi.

Ukrayna’nın geçmiş Eurovision’larda yarışmaya gönderdiği şarkıları severek dinleyen Eurovision hayranları için bu haber biraz üzücü olsa da, sanatçıların bir kere olsun politikanın oyuncağı olmayı reddetmiş olmalarını takdirle karşıladık.

Umarız bundan sonraki yıllarda Ukrayna, Eurovision’a katılan şarkıcılarının politik görüşlerine saygı duymayı ve siyaseti yarışmadan uzak tutmayı başarabilir.

Bu arada seçmeleri kazanan Maruv’u canlı yayında zor durumda bırakmak için “kırım Ukrayna’da mı” sorusunu soran Jamala’nın tutumunu da çok yakışıksız bulduk. Her şeyden önce Eurovision ulusal finalinde bu sorunun ne işi olduğunu anlayamadık.

Eğer şarkıcının politik konulardaki görüşleri bu kadar önemliyse ulusal finale de gerek yoktu? İnsanları Televoting ile uğraştırmak yerine doğrudan kapalı kapılar ardından mülakat yaparak adaylarını belirleyebilirlerdi.

Sizler de bu konudaki görüşlerinizi yorum kısmında bizlerle paylaşın. İzlediğiniz ve yorumlarınızı paylaştığınız için şimdiden teşekkürler!

Yeni videolarda görüşmek üzere. Hoşça kalın!

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.