“Doğuştan Yalancı” Ian Leslie  – BuMesele

“Doğuştan Yalancı” Ian Leslie 

Kitabın Yazarı: Ian Leslie

Yayınevi: NTV Yayınları

Kitap Türü: İnceleme

Yayım Yılı: 2014

Sayfa Sayısı: 288

Arka Kapak Bilgisi

Ian Leslie, Doğuştan Yalancı’da okuru, aldatmaya dair psikoloji, nörobilim ve felsefe alanından son gelişmelerin yer aldığı keyifli bir fikir turuna çıkarıyor; çocukluğumuz, kariyerimiz ve sağlığımızın yanı sıra reklamcılıkta, siyasette, sporda ve savaşlarda yalanın oynadığı rolü inceliyor.

Aziz Augustinus, Charles Darwin, Sigmund Freud ve Joni Mitchell gibi değişik şahsiyetlere odaklanarak insanın yazılımındaki hata olmak bir yana, yalanın benliğimizde önemli bir yere sahip olduğunu, aldatmanın dinamiklerini anlamadan kendimizi anlamanın mümkün olmadığını savunuyor.

Doğuştan Yalancı heyecan verici hikayelerle dolu. 1944’te, Anzio sahilinde yaralı askerler için yapılacak en iyi yardımın onlara yalan söylemek olduğunu keşfeden genç bir doktorla tanışacak, Saddam Hüseyin’in zihnine girecek, yalan makinesini alt eden bir ajanın ve televizyonda bir milyon sterlin kazanmak uğruna hile yapmaktan suçlu bulunan bir adamın hikâyesine tanık olacaksınız.Doğuştan Yalancı-Ian Leslie

Bir NTV yayını kitabı ile daha karşınızdayım.

Kitapta dizilerden, filmlerden, eski olaylardan, hikayelerden öyle alıntılara yer verilmiş öyle güzel göndermeler yapılmış ki; araştırmalar anlatmasına rağmen hikaye tarzındaki anlatımı ile okuyucuyu hiç sıkmıyor ve büyük bir merak uyandırıyor.

Poligraf hikayeleri, yıllar içinde insanların olaylar karşısındaki tutumlarının ne şekilde değişkenlik gösterdiği ile ilgili bilgiler gerçekten çok şaşırtıcıydı. Yalan ve aldatmanın ne olduğunu, insan beynin nasıl çalıştığını, yalan söylemenin ya da aldatmanın insanda nasıl hisler uyandırdığını, birçok farklı bakış açısı, araştırma ve deneyler ile ortaya koyan başarılı bir kitaptı.

Kitaba göre herkes yalancı. İçinizden ben söylemem diyorsanız o kadar emin olmayın. Öyle güzel bir anlatımla insana yalancı olduğunu kanıtlıyor ki ya ben bu kadar çok yalanı nasıl söyledim, nasıl söyleyebiliyorum diye şaşkına dönebilirsiniz. İnsan zihninin kendini bile nasıl kandırdığına inanamayacaksınız.

Psikoloji tarzı kitapları okumaktan hoşlanıyorsanız bu kitap sizin için ilginç ve keyifli bir deneyim olabilir.

Eserde Geçen Satırlardan;

“Kendime karşı her zaman dürüst olduğumu sanırdım; hiçbirimiz değilmişiz. Kendini aldatmanın bir sorun değil, bir gereklilik olduğunu; mesleki başarı, sağlık ve ilişkilerde mutluluk getirdiğini öğrendim. Yalansız kalmanın bizi hasta ettiğini, depresyona sürüklediğini ya da delirttiğini anladım.”

“Bir çocuk sürekli olarak karakterinin sorgulandığını hissederse, aldatmayı arkasına saklanılacak bir şey olarak görmeye başlayacaktır. Yalana karşı ceza tehditi altında yaşayan çocuk, basitçe daha iyi bir yalancı haline gelebilir.”

“Bilinçli ‘karar’, başımıza gelen ya da bedenimizin çoktan yaptığı bir şeyi açıklamak için kendimize anlattığımız bir hikayedir.”

“Hepimiz, yaptığımız şeyleri neden yaptığımız şeyleri neden yaptığımızı bildiğimiz yalanını sürdürmek adına giriştiğimiz yaratıcı bir kendini aldatma eylemi içindeyiz.”

“İnsan akla gelebilecek en kötü şeyleri yaparken bile iyi biri olduğuna kendini inandırabilir. İntihar bombacıları yüzlerce masum insanı öldürüp yine de cennete gideceklerini düşünebilir.”

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.