“Elia ile Yolculuk” Zülfü Livaneli – BuMesele

“Elia ile Yolculuk” Zülfü Livaneli

Kitabın Yazarı: Ömer Zülfü Livaneli

Yayınevi: Kara Karga Yayınları

Kitap Türü: Anı

Yayım Yılı: 2017

Sayfa Sayısı: 114

Arka Kapak Bilgisi

Dünyaca ünlü sinema ustası ve yazar Elia Kazan, kendini bir Amerikalı ya da Yunan gibi değil, bir Anadolulu gibi hissederdi. Pek çok oyuncuyu da birlikte çalışmaya “Anadolu gülüşü” dediği yetenekle ikna ederdi.

Bu yetenek onu, hayatı boyunca taşıyacağı “işbirlikçi” etiketinden kurtaramadı. McCarthy dönemindeki hataları, onu ömür boyu kovaladı. Üçüncü Oscar’ını bile üzüntüyle kaldıran Kazan, belki biraz avunmak ve arınmak için annesinin dizlerine koşan bir çocuk gibi, memleketi Kayseri’nin yollarına düştü. Kaderini bilen ama ölmeden önce ona karşı mücadele eden bir Yunan trajedi kahramanı gibi.

Kadim Anadolu, bambaşka ilkelere sahip, farklı deneyimler yaşamış iki insanı, Zülfü Livaneli ve Elia Kazan’ı belki de tek ortak yolculuklarına çıkarmayı başardı.

Livaneli’nin büyülü satırlarından okuyacağımız bu sıra dışı yolculuğu, M.K. Perker’in muhteşem çizgileriyle izleyeceğiz.Elia ile Yolculuk / Ömer Zülfü Livaneli

Rum asıllı, Kayseri kökenli Elias Kazancığolu 1909 yılında İstanbul’da doğmuş, 2003 yılında 94 yaşında iken ABD’de vefat etmiştir. Ailesi 1913 yılında Amerika’ya göç eden Kazan, Yale Üniversitesi’nde tiyatro eğitimi görmüş, tüm Amerika’da tanınmış ve Broadway’in en iyi yönetmenleri arasına girmiştir. Üç evlilik yapan beş çocuk babası Elia Kazan senarist, yapımcı, oyuncu ve aynı zamanda yönetmendir.

Her kitabı ile kendine hayran bırakan Livaneli, her zamanki akıcı anlatımını ve üslubunu bu kitapta da sürdürüyor. Ünlü yönetmen ile yaşadıklarını, anılarını anlattığı kitap başladığı gibi bitiyor.

Kitapta bol bol altı çizilesi cümleler ve anlatımlar mevcut. Bazen tebessümle bazen duygulanarak okuyacaksınız. Anı türünde olmasına rağmen verdiği bilgiler çok şaşırtıcı. Genel kültür anlamında da kendinize bir şeyler katabileceğiniz bir eser. Okumanız tavsiye edilir, pişman olmazsınız.

Eserde Geçen Satırlardan;

“Neşesi de hüznü de abartılı. Klarnet bir hayvan olsaydı onu bukalemuna benzetmek gerekirdi sanırım.”

“Sakın ola hiçbir şey için üzülme ama bol bol kız, öfkelen, dövüş,savaş,küfür et ama üzülme. İnsanı üzüntü çürütür.”

”Gençliğimden beri aynı insanım, hiç değişmedim ama insana değil, cebinden çıkan kağıtları değer veren sistemler, pasaportlarımın renklerinden dolayı bana farklı muamele uyguladılar.”

“Kendi dahil, hiç kimsenin şöhreti Elia’nın umrunda değildi. O, yıldız tozlarının ardındaki insanı görürdü her zaman.”

“Dostlarının yaptığı işe iyi ya da kötü diyemezsin ki. İyi olmasını dilersin. En iyisini yapmalarını umarsın. Dostundur seversin onları. Hepsi bu kadar işte!”

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.