En Çok Oscar Kazanan Oyuncular (2018 itibarıyla) – BuMesele

En Çok Oscar Kazanan Oyuncular (2018 itibarıyla)

Bu bölümümüzde sinema tarihinin en çok oscar kazanan oyuncularına göz atacağız. Gerisayımımıza sadece 3 veya daha fazla oscar alan oyuncuları dahil ettiğimiz için, aralarında Marlon Brando, Robert De Niro ve Tom Hanks gibi yüksek profilli aktörlerin de bulunduğu bir çok 2 oscarlı ismi bu listede göremeyeceksiniz. Ayrıca eşitlik durumunda, en iyi oyuncu ödülünü, en iyi yardımcı oyuncu ödülünün üzerinde puanlayarak değerlendirdik. Oscarlar bu kritere göre de eşitse, bu kez daha fazla aday olan oyuncuyu üste çıkardık.

Bu kısa notu düştükten sonra zirvenin 6. sırasındaki aktör, Walter Brennan ile başlıyoruz. Bugün pek kimsenin tanımadığı Brennan, Hollywood’un altın çağları olan 1930 ve 40’lı yıllarda en iyi yardımcı erkek oyuncu oscarına tam 4 kez aday olup bunların 3’ünde ödülü kazanmayı başarmış. Walter Brennan’ın oscar kazandığı filmler sırasıyla 1936 yapımı Come and Get It, 1938 yapımı Kentucky ve 1940 yapımı The Westerner.

Listemizin 5. sırasında yine 3 oscarlı bir oyuncu olan efsanevi İsveç’li aktris Ingrid Bergman var. Bergman, 2’si en iyi kadın oyuncu, biri en iyi yardımcı kadın oyuncu dalında olmak üzere, kazandığı 3 oscarın yanına tam 7 dalda oscar adaylığını da eklemeyi başarmış. Ingrid Bergman’ın en iyi kadın oyuncu oscarı aldığı filmler sırasıyla, 1944 yapımı Gaslight ve 1956 yapımı Anastasia iken, en iyi yardımcı kadın oyuncu oscarını aldığı film 1974 yapımı Murder on the Orient Express.

4. sırada bir çoğunuz için çok tanıdık bir oyuncu var: Jack Nicholson.
Bir çok unutulmaz performansını izlediğimiz Jack Nicholson’ı öne çıkaran faktör, kazandığı 3 oscardan çok, ulaşılması güç bir istatistik ile elde ettiği tam 12 adaylık olsa gerek. Sırasıyla 1975 yapımı One Flew Over the Cuckoo’s Nest ve 1997 yapımı As Good as It Gets ile en iyi erkek oyuncu ve 1983 yapımı Terms of Endearment ile en iyi yardımcı erkek oyuncu oscarlarını alan Jack Nicholson’ın, toplamdaki 12 adaylığı,  kendisini gelmiş geçmiş en çok oscar adayı olan erkek oyuncu yapıyor.

Geldik 3. sıraya ve bir başka rekortmen oyuncuya: Meryl Streep. 1982 yılından Sophie’s Choice ve 2011’den The Iron Lady ile en iyi kadın oyuncu, ayrıca 1979 yılından Kramer vs. Kramer ile en iyi yardımcı kadın oyuncu oscarları bulunan Meryl Streep, tek kelime ile tam bir istikrar abidesi. Usta kadın oyuncu dendiğinde akla ilk onun isminin gelmesi sebepsiz değil. Streep tam 21 dalda oscara aday olarak, kırılması çok güç bir rekoru eline geçirdi ve bu rekorun daha uzun yıllar kırılması imkansız gibi duruyor. Bakalım bu yaşayan efsane elindeki halihazırda ulaşılmaz görünen rekoru ne kadar geliştirebilecek.

2.sırada altın heykelciğe 6 defa aday olup 3 kez kazanan Daniel Day-Lewis var. Britanyalı aktörü diğer efsanelerin önüne geçiren sebep kazandığı 3 oscarın tamamının en iyi erkek oyuncu kategorisinde olması. Lewis sırasıyla 1989’da My Left Foot, 2007’de There Will Be Blood ve 2012’de Lincoln ile ödülü kazanmayı başardı ve hem yeteneği, hem de yaşı itibarıyla listenin zirvesine tırmandığını görmek bizi hiç şaşırtmayacak.

Listenin en tepesinde, 12 kez aday olup 4 kez en iyi kadın oyuncu oscarını kazanan Katharine Hepburn var. Hepburn’ün ödül kazandığı filmler sırasıyla 1933 yapımı Morning Glory, 1967 yapımı Guess Who’s Coming to Dinner, 1968 yapımı The Lion in Winter ve 1981 yapımı On Golden Pond.    Katherine Hepburn’u bu listedeki diğer oyunculara göre eşşiz yapan bir özelliği, oscar ödül törenine hiç katılmamış olması. 4 kez kazanmış olmasına rağmen, ödülü sahnede hiç teslim almayan Hepburn, 1999 yılında Amerikan Film Enstitüsü tarafından Hollywood tarinin gelmiş geçmiş en büyük yıldızı ilan edildi.

Videomuzu izlediğiniz ve yorumlarınızı paylaştığınız için teşekkürler! Bir başka videoda görüşmek üzere!

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.