En İyi 10 Cem Karaca Şarkısı – BuMesele

En İyi 10 Cem Karaca Şarkısı

Cem Karaca, Apaşlar, Kardaşlar, Moğollar ve Dervişan grupları ile çalışmış, Anadolu rock türünün kurucularındandır.

100’ün üzerinde plaket ve ödülleri olan, sevilen sanatçı 2004 yılının 8 Şubatında hayatını kaybetti. Usta sanatçı çok bilinmese de dizi ve filmlerde de yer aldı.

Biz listemizde, 13 yıl önce kaybettiğimiz Cem Karaca’yı unutulmaz 10 eseri ile anıyoruz.

 10 numara, Raptiye Rap Rap; 1992 yılında yayınlanan 2. albümünün çıkış şarkısıdır. Albüm, Cahit Berkay ve Uğur Dikmen’in yardımlarıyla hazırlanmıştır. 2006 yılında Manga ve 2008 yılında Ayben tarafından da seslendirilmiş olan şarkının sözleri Cem Karaca’ya, müziği Cahit Berkay’a ait.

9 numara, Islak Islak; Bestesi ve güftesi Cem Karacaya ait olan şarkı ‘Nerde Kalmıştık’ adlı ikinci stüdyo albümünün en sevilen şarkılarındandır. Şarkı, 2004 yılında ilk albümünü  yayınlayan ve 2007 yılında kaybettiğimiz genç şarkıcı Barış Akarsu ile 2007 yılında Egoist tarafından da seslendirilmiştir.

8 numara, Tatlı Dillim; Söz ve müziği 12 yaşında iken annesini kaybeden Neşet Ertaş’a ait türkü, ‘Neredesin Sen’ olarak da bilinir. 1971 yılında Filiz Akın ve Tarık Akan’ın başrollerini paylaştığı Türk filminde de Selda Bağcan tarafından seslendirilmiştir.

7 numara, Resimdeki Gözyaşları; 1988 yılındaki ‘Töre’ albümün son şarkısıdır. Sözleri Mehmet Soyarslan müziği Cem Karaca’ya ait eser 1997 yılında vizyona giren ‘Ağır Roman’ filminde kullanılmış ve 2012 yılında Emre Altuğ tarafından da seslendirilmiştir.

6 numara, Bindik Bir Alamete Gideyoz Kıyamete; Cem Karaca’nın hayatta iken yayınlanan son albümünün ilk şarkısıdır. 11 şarkıdan oluşan albüm 1999 yılında, ‘Bindik Bi Alamete’ adı le yayınlanmıştır. Unutumayan şarkının sözleri Cem Karaca’ya müziği Uğur Dikmen ve Serpil Barlas’a aittir.

5 numara, Sen de Başını Alıp Gitme; ‘Nerde Kalmıştık’ adlı albümünden bir şarkı daha. Sözleri Cem Karaca, müziği Nil Burak tarafından yapılan şarkı, ilk olarak 1989 yılında Nil Burak tarafından seslendirilmiştir. Şarkı, Zeki Müren, Suavi, Faruk Tınaz, Haluk Bilginer, Deniz Seki ve Sibel Can tarafında da seslendirilmiştir.

4 numara, Eşeği Saldım Çayıra; Kaygusuz Abdal’ın güftesi olan eser, Cem Karaca ile özdeşleşen eserlerden. Şarkı, 1999 yılında Kıraç tarafından ‘Bir Garip Aşk Bestesi’ adlı albümünde de seslendirilmiştir.

3 numara, Ben Bir Ceviz Ağacıyım; Nazım Hikmet Ran’ın şiiri Cem Karaca’ nın bestesi ile buluşmuştur. Karaca şarkıya, 1987 yılında ‘Merhaba Gençler ve Her Zaman Genç Kalanlar’ albümünde yer vermiştir.

2 numara, Namus Belası; Cem Karaca’nın Moğollar ile birlikte çıkardığı ‘Gurbet’ albümünde yer alan eserdir. 1974 yılında yayınlanan albüm aynı yıl, ‘Yılın Bestesi’ ve ‘Yılın Plağı’, 1993 yılında yine ‘Yılın Bestesi’ ödülünü kazanmıştır. Şarkı, Kurban grubunun 2004 yılında çıkardığı ‘Sert’ adlı albümünde de yer almıştır.

1 numara, Tamirci Çırağı; 1975 yılındaki ‘Nerdesin?’ adlı albümünde yer alan eser Cem Karaca’nın unutulmayan şarkılarındandır. Söz ve müziği Cem Karaca’ya ait olan şarkı, “İşçisin sen, işçi kal” söylemiyle Karaca’nın siyasi duruşunu da göstermiştir.

Sizler de en sevdiğiniz eserlerini bizlerle paylaşın.

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.